دانستنی ها

تصاویری از طرح داخلی گنبد جدید حرم مطهر حسینی

متخصصان ستاد بازسازی عتبات عالیات در حال ساخت قاب‌های فولادی ویژه برای بتن‌ریزی گنبد جدید حرم مطهر امام حسین (ع) در کارگاه مخصوصی در کرمان هستند،‌ گنبدی که قرار است۷متر بلندتر از گنبد قدیمی باشد.

تصاویری از طرح داخلی گنبد جدید حرم مطهر حسینی

متخصصان ستاد بازسازی عتبات عالیات در حال ساخت قاب‌های فولادی ویژه برای بتن‌ریزی گنبد جدید حرم مطهر امام حسین (ع) در کارگاه مخصوصی در کرمان هستند،‌ گنبدی که قرار است۷متر بلندتر از گنبد قدیمی باشد.

بنا به روایت اسناد تاریخی و شواهد موجود گنبدی که اکنون بر فراز قبر مطهر حضرت سیدالشهدا (ع) قرار دارد و ستون‌های اطراف ضریح مطهر که گنبد روی آن‌ها واقع شده است در دوران حکومت جلایران و در قرن هشتم هجری بنا شده و بیش از۷۰۰سال قدمت دارد که البته بارها در طول تاریخ توسط شیعیان و ارادتمندان، بازسازی، تعمیر و تزئین شده است.

با توجه به رشد جمعیت شیعیان و افزایش زائران، این بنای کهن دیگر پاسخگوی خیل مشتاقان زیارت مزار امام حسین (ع) نبود. از سوی دیگر گنبد مطهر که روزگاری مرتفع‌ترین بنای شهر کربلا بوده و از دو فرسنگی شهر و محلی به نام تپه سلام (جایی که زائران هنگام ورود به کربلا با دیدن گنبد مطهر سیدالشهدا(ع) به آن حضرت سلام می‌دادند) رویت می‌شد، به دلیل ساخت و سازهای اطراف حرم مطهر و احداث بناهای مدرن، دورنمای خود را از دست داده و حتی برای زائرانی که در بین‌الحرمین حرکت می‌کنند به خوبی قابل دیدن نیست.

همچنین بیش از یک و نیم قرن (سال۱۲۷۳شمسی) از آخرین بازسازی گنبد مطهر می‌گذرد که آسیب‌های ناشی از عوامل طبیعی و گلوله باران و به توپ بستن حرم مطهر توسط حکومت دیکتانوری صدام در سال۱۹۹۱میلادی (۱۳۷۰شمسی)، بازسازی، تعمیر و ترفیع آن را اجتناب‌ناپذیر می‌کرد.

به همین دلایل پروژه ساخت و ترفیع گنبد مطهر بعد از سقوط دیکتاتور عراق و فراهم شدن زمینه بازسازی اعتاب مقدسه در دستور کار تولیت حرم مطهر قرار گرفت. از دیگر نکات قابل تأمل در این پروژه حفظ آثار معماری و گنبد قدیمی بدون هرگونه تغییری بود. گنبد جدید باید به گونه ای طراحی شود که برروی گنبد قدیمی قرار گیرد.

از آنجا که قدمت ستون‌های روضه منوره امام حسین (ع) مربوط به دوران حکومت آل بویه (قرن چهارم هجری قمری) است، ترفیع گنبد حرم سبب افزایش فشار ناشی از وزن گنبد جدید به ستون‌های قدیمی اطراف ضریح مطهر می‌شد که قاعدتاً آن‌ها تحمل این فشار را نداشتند.

استحکام بخشی ستون‌های قدیمی و کاهش حجم آنها به منظور افزایش فضای اطراف ضریح مطهر و تسهیل زیارت زائرین از ضروریات انجام پروژه ساخت و ترفیع گنبد بود که به دلیل حساسیت کاهش حجم و استحکام بخشی ستون‌های روضه منوره، به صورت پروژه‌ای جداگانه تعریف شد.

ستاد بازسازی عتبات عالیات جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا تمام همت خود را برای بدست آوردن افتخار انجام این دو پروژه به کار بست و از ستادهای استانی خواست که طرح‌های پیشنهادی خود را ارائه کنند که از میان طرح‌های ارائه شده، طرح پیشنهادی ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان مورد پذیرش واقع شد و سپس به تصویب تولیت محترم حرم مطهر حضرت سیدالشهداء (ع) رسید.

پس از مطالعات و بررسی‌های جامع و دقیق و استفاده از طرح‌ها و نظرات مشاوران مختلف از میان طرح‌های پیشنهادی طرح پیشنهادی پروفسور ارسلان قهرمانی (ملقب به پدر خاک ایران، چهره ماندگار ایران اسلامی، مشاور پروژه برج میلاد تهران و استاد برجسته مهندسی کشور)، دکتر محمدرضا بنان (استاد دانشگاه و مهندس مشاور پروژه هایی در خارج از کشور) مطلوب ارزیابی شد.

در پی این اقدام کارگروه فنی و مهندسی ستاد کرمان گزینه‌های استفاده از متریال گوناگون برای ساخت سازه کمپوزیت – آلومینیوم –استنلس استیل را مورد بررسی قرار داد که هر کدام از آنها دارای محاسن و معایبی بودند، برای گنبدی که قرار است دست‌کم چهار قرن استوار باقی بماند مناسب ارزیابی نشدند. در نهایت طرح سازه گنبد، فولاد و بتن پیش‌بینی شده بود.

مراحل ساخت گنبد جدید حرم مطهر سیدالشهدا (ع) که بیش از۷متر از گنبد کنونی بلندتر خواهد بود، با پشتیبانی مالی خیرین از سراسر کشور و با همت متخصصان ستاد بازسازی عتبات کرمان در حال اجراست.

گنبد
گنبد
گنبد
گنبد
گنبد
گنبد
گنبد
گنبد
گنبد
گنبد

شما میتوانید مطالب بیشتری را در سایت اپلیکیشن زائر مشاهده کنید

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن