دانستنی ها

آنچه که زائران باید قبل از سفر بدانند

به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، اين روز‌ها خانواده‌هاي زيادي درگير سفري مقدس هستند؛ سفري كه غالبا در آن، پدر و مادر خانواده يا سالخورده‌ترين اعضا كه حالا نوبتشان رسيده، بايد شال و كلاه كنند و دل از دنيا بكنند و چند هفته‌‌اي، خودشان را به سرزمين وحي بسپارند.

داروخانه آنلاین داروپلاس

بعضی‌ها از‌ همان روزی که اسمشان درمی‌آید، سفرشان شروع می‌‌‌شود و پرواز می‌کنند. اما راستش را بخواهید، همه سفر حج که معمولا واجبش یک‌بار نصیب هر کسی می‌شود، مربوط به روزگار سفر نیست. آمادگی برای این سفر، یک عمر می‌طلبد. به قول برخی از مدیر کاروان‌‌ها، آمادگی ویژه و جمع و جور کردن خودمان برای اینکه سفر خوبی داشته باشیم، حداقل یک سال مانده به این سفر باید شروع شود ولی خب، حالا که موعد سفر شده، هنوز هم می‌شود بعضی از نکات را گوشزد کرد؛ بیشتر برای آنهایی که می‌خواهند از این چند روز مانده به سفر حجشان هم استفاده کنند و شاید برای آنهایی که سال بعد و بعد‌تر، نوبتشان بشود. پس این شما و این هم چند توصیه کاربردی برای روزهای پیش از پرواز.

اطلاعات دینی‌تان را کامل کنید

شما که دارید راهی سفر حج می‌شوید، چقدر خوب است حالا که وقتش را دارید، چند تا کتاب اصول عقاید و کلیات دین اسلام و… را بردارید و بخوانید. خوب نیست شما از یک نظام اسلامی، راهی مکه و مدینه بشوید اما اطلاعاتی که از اسلام دارید، از بقیه کمتر باشد. واقعا اگر این اتفاق بیفتد، کمی باعث شرمندگی است. این است که کمی باید خودتان را قوی‌تر بکنید و همچنین اطلاعاتی را که دارید، سعی کنید چندروحانی با تجربه، حتما در میان بگذارید تا یک وقت، با اشکالاتی که دارید باعث سرافکندگی خودتان نشوید.

آشنایی با حقوق مردم

باورتان نمی‌شود در دین اسلام، چقدر تأکید روی حق الناس وجود دارد اما متأسفانه بیشترین مواردی هم که در کشورمان نقض می‌شود، مربوط به حق‌الناس است. با افراد مطلع و متخصص و نیز روحانیان آگاه، حتما مشاوره کنید تا از اهمیت حق الناس مطلع شوید. یادتان باشد بعضی از حاجیان و خانواده‌هایشان که برای مشایعت آنها راهی فرودگاه می‌شوند، برخی از موارد حق الناس را رعایت نمی‌کنند و باعث شلوغی و ایجاد مزاحمت برای دیگران می‌شوند. البته امسال یک اتفاق خوب افتاده و مراسم بدرقه زائران، مخصوصا آنهایی که از استان‌‌های البرز، قزوین، قم، لرستان و مرکزی راهی تهران می‌شوند، در مساجد و حسینیه‌ها انجام می‌‌شود تا باعث ازدحام در فرودگاه نشوند.

قبل از سفر، حلالیت بطلبید

البته ماجرای حق الناس، صرفا به ساعت‌های پیش از فرودگاه یا روزهای قبل که حاجی را راهی می‌کنند تا عازم فرودگاه بشود، محدود نمی‌شود. یکی از معروف‌ترین مراسم حاجیان در این روزهای پیش از پرواز، ماجرای حلالیت‌طلبیدن است. اگر قرضی و بدهی‌ای دارند، اگر از کسی مالی نزدشان مانده یا اگر دلخوری و قهری وجود دارد، همگی در این روز‌ها باید حل و فصل شود. این مراسم حلالیت طلبیدن، حتی به‌صورت یک گردهمایی هم درآمده که به فامیل و آشنایان اعلام می‌شود تا بیایند و حلالیت طلبیده شود. یک دفترچه بردارید و به خاطره‌هایتان رجوع و تمام مواردی که به ذهنتان مانده را لیست کنید. حساب‌تان را صاف کنید تا دلتان در این سفر صاف شود.

سواد سیاسی‌تان را کمی بیشتر کنید

جدا از اطلاعات مذهبی و دینی‌ای که به‌دست می‌آورید، حواستان به اطلاعات و حساسیت‌های سیاسی و بین‌المللی هم باشد. بالاخره الان، در سطح خاورمیانه دارد اتفاق‌هایی می‌افتد که با روح اسلام سنخیت ندارد و تبدیل به ضدتبلیغی بزرگ برای ما مسلمانان شده است. اگر کمی اطلاعات سیاسی و بین‌المللی‌تان را هم بالا ببرید، بد نیست چون قرار است که طی این سفر، مسلمانان مختلفی را ملاقات کنید، باید که مسلمان مطلعی هم باشید. در غیراین صورت، ممکن است برخی از افرادی که خودشان را مسلمان می‌دانند، با چند تا حجت و دلیل نیم بند، شما را در باورهای سیاسی و دینی‌تان، سست کنند. سعی کنید با متخصصانی که خبره این حوزه‌اند، مشورت کنید.

از نوشتن وصیتنامه تا پرداخت خمس

معمولا روزهای قبل از پرواز، کلاس‌های آموزشی از سوی مدیر کاروان‌ها و نیز سازمان حج و زیارت و… برگزار می‌شود تا حاجیان را خوب توجیه کنند. حجت‌الاسلام نجفی روحانی، عضو بعثه مقام معظم رهبری، توصیه اکیدی دارد که حجاج عزیز قبل از سفر، حضور در جلسات آموزشی را جدی بگیرند تا آگاهی‌های لازم نسبت به سفر پیدا کنند و در زمینه احکام، مناسک، اسرار و معارف و تاریخ مطالعه داشته باشند که کتاب‌های خوبی در این‌باره نوشته شده تا با شناخت و معرفت به این سفر بروند. این روحانی، همچنین اشاره می‌کند که باید طبق نظرات مرجع تقلیدی که داریم، رفتار کنیم و دست به محاسبه اموال زده و به پرداخت خمس و حقوق باقیمانده بر گردنمان بپردازیم. نوشتن وصیتنامه هم توصیه شده است.

با مناجات‌خوانی انس بگیرید

بهترین راه ارتباط گرفتن با آفریدگار در مکه و مدینه، آشنایی با مناجات‌خوانی است. بهتر است حالا که وقت دارید، با این فن شریف آشنا شوید. مناجات‌ها، هم می‌توانند فارسی باشند و هم عربی البته خواندن مناجات‌های عربی و آشنایی با معانی آنها، لطف خودش را دارد. سعی کنید برخی از مناجات‌هایی را که به حال و هوای حج بیشتر می‌خورند، با خودتان داشته باشید. در این صورت، هر وقت که دلتان ابری شد، سریع می‌توانید سروقت این مناجات‌ها بروید و در حرم امن الهی، خودتان را به امواج ملکوت بسپارید. حتی می‌توانید نسخه صوتی برخی از این مناجات‌های جانسوز را هم همراه خودتان ببرید. مناجات حضرت امیر، ابوحمزه ثمالی، کمیل، دعای عرفه و… می‌توانند گزینه‌های خوبی باشند.

سفرنامه‌خوانی فراموش نشود

از جمله پیشنهادهای ویژه‌ای هم که می‌توانید حسابی روی آن فکر کنید، سفرنامه خوانی است. خیلی‌ها به سفر حج رفته‌اند و ذوقی و قلمی هم داشته‌اند و در نتیجه، تأثیرات این سفر روحانی را نوشته‌اند. می‌توانید قبل از رفتن به خانه خدا، با این سفرنامه‌ها آشنا شوید و آنها را بخوانید و از همین حالا، بروید توی حال و هوای مکه و مدینه و خانه خدا و شب‌های حرم و…. سفرنامه «خسی درمیقات» جلال آل احمد و «حج» دکتر شریعتی، جزو سفرنامه‌های معروف معاصر ما هستند که به زبان ساده‌ای هم نوشته شده است؛ مخصوصا سفرنامه جلال. سفرنامه‌های هدایت‌الله بهبودی به نام سفر به قبله هم جالب است؛ چرا که مقام معظم رهبری هم بر آن، یادداشتی نوشته‌اند.

لطفا واکسن فراموش نشود

از دیگر کارهایی که باید در این روز‌ها انجام بدهید، این است که تاریخ دقیق سفرتان را که مشخص شده، منهای ۲ هفته کنید و سر این تاریخ، بروید برای تزریق واکسن مننژیت. البته زودتر هم می‌توانید اقدام کنید. عرب باقری، از مدیر کاروان‌های باسابقه، این زمان را یک‌ماه می‌داند؛ یک‌ماه قبل از سفرتان، واکسن‌های مننژیت و نیز آنفلوآنزا را تزریق کنید و کارت‌هایی را که نشان می‌دهند شما این واکسن‌ها را تزریق کرده‌اید، همراه داشته باشید. نشانی این مراکز را هم می‌توانید از هلال احمر جویا شوید. فعلا درباره بیماری آبولا هم که این روز‌ها خبرهایی رسیده که موردهایی از آن هم در عربستان دیده شده، نگرانی چندانی وجود ندارد؛ البته موردهای دقیق‌تر را مدیر کاروان‌ها و پزشکان همراه به شما خواهند گفت.

از قبل خودتان را آماده کنید

توصیه‌های رهبر معظم انقلاب برای بزرگ‌ترین سفر زندگی یک مسلمان

خودتان را آماده کنید

باید برای حج آماده شد؛ همچنان که برای‌ماه مبارک رمضان، روش و رفتار عالمان بزرگ و سُلاّک و اهل معنا و طریقت این بوده که از ماه‌ها پیش از ماه رمضان، خودشان را برای ورود در‌ماه ضیافت الهی آماده می‌کردند. حج هم همین جور است؛ از قبل از سفر، خود را باید آماده کرد؛ از همه کارها هم مهم‌تر، پرهیز از گناه است؛ پرهیز از غیبت، پرهیز از ظلم، پرهیز از نگاه ناپاک، پرهیز از عمل ناپاک. این پرهیزها دل را آماده می‌کند برای ورود در این وفاده الهی، این ضیافت الهی.
بیانات در دیدار کارگزاران حج ۱۱/۰۷/ ۱۳۹۰

همین‌جا، از کالاهای ایرانی استفاده کنید… برای حجاج جنس بدلی و بی‌کیفیت درست می‌کنند می‌آورند توی این بازارها می‌ریزند، شما هم می‌روید این ارز خودتان را و عِرض خودتان را می‌ریزید برای اینکه این کالاهای بی‌کیفیت را خریداری کنید. امروز در کشور ما خوشبختانه کالاهای داخلی با کیفیت خوب، متنوع، زیبا، ساخته‌شده دست کارگر ایرانی – برادر خودتان – فراوان است. بعضی‌ها قبل از اینکه سفر مکه بروند، سوغاتی‌های سفر را در اینجا می‌خرند – کار خوبی است – نگه‌می‌دارند؛ بعد که برگشتند، همان‌هایی را که در بازار شهر خودشان تهیه کرده‌اند، به‌عنوان سوغاتی می‌دهند. هدیه سفر است دیگر، خوب است. این کار، خیلی کار خوبی است….
بیانات در دیدار کارگزاران حج ۱۱/۰۷/ ۱۳۹۰

قبل از سفر خودسازی کنید

پای حرف‌های یکی از قدیمی‌ترین مدیر کاروان‌های پایتخت

حاج رحمان عرب‌باقری، از دهه۶۰ به بعد، سابقه حضور در سفرهای حج را دارد. ابتدا به‌عنوان خدمه ورود پیدا کرده بود، بعد به‌عنوان مدیر اجرایی و مدیر کاروان و…. البته امسال، ۶۰ساله شده و طبیعی است که بازنشسته هم شده باشد ولی نه به این معنا که به خانه خدا نرود؛ می‌رود ولی حج عمره. حالا هم، خادم صحن مقدس عبدالعظیم‌الحسنی است. وقتی از او می‌خواهیم کمی به آنها که دفعه اول‌شان است، یاد بدهد که در این روزهای مانده به سفر حج، چطور خودشان را آماده کنند، کمی فکر می‌کند و می‌گوید خودسازی. البته معتقد است که این خودسازی، اتفاقی هم نیست که در این چند روزه بیفتد بلکه حداقل باید یک سالی برایش وقت بگذارند؛ یک‌سال پیش از سفر مقدس حج. معتقد است که حاجی، نباید با کسی کدورت و دلخوری داشته باشد و باید مالش را پاک کند و خمس و زکاتی اگر مانده، پرداخت کند. تأکید زیادی روی کردار، اخلاق و… دارد که باید طی این مدت، حتما تغییراتی کند.

سفارش بعدی‌اش هم این است که زائران خانه خدا، حتما روی شرکت در جلساتی که برای آشنایی آنها برگزار می‌کنند، حساس باشند و به قول خودش، «مرتب شرکت کنند و کم نگذارند، وگرنه عقب می‌افتند. کسی که می‌خواهد حجش قبول باشد، باید مقدمات آن را در چنته داشته باشد.»

حلالیت طلبیدن، دلجویی از دل‌هایی که شکسته‌ایم، آموختن آداب همسفری و… از دیگر سفارش‌های این مدیر کاروان باسابقه است. روی واکسن‌های مننژیت و آنفلوآنزا و… هم تأکید می‌کند. حتی معتقد است که باید از این‌جا بیاموزند که بهداشت را خیلی رعایت کنند و در مکه و مدینه هم تا حد ممکن بهداشت را رعایت کنند چون تجمع افراد بسیار زیاد می‌تواند زمینه شیوع سریع بیماری را مهیا کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن