اخبار

۸۵هزار زائر حج کشور در راه خانه معبود

امسال 85 هزار و 200 زائر از كشورمان در قالب 583 كاروان برای انجام مناسك حج تمتع راهی سرزمین وحی می شوند.

داروخانه آنلاین داروپلاس
رییس سازمان حج و زیارت گفت: امسال ۸۵ هزار و ۲۰۰ زائر از کشورمان در قالب ۵۸۳ کاروان برای انجام مناسک حج تمتع راهی سرزمین وحی می شوند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از سایت حج، حمید محمدی افزود: نیمی از این کاروان ها مدینه قبل و نیمی نیز مدینه بعد هستند.
وی یادآور شد: وزارت حج عربستان براساس تصمیم سازمان همکاری اسلامی سهمیه کشورها در حج را یک هزارم جمعیت آنها اعلام کرده است، با این وجود با رایزنی های صورت گرفته سهمیه کشورمان ۸۵ هزار و ۲۰۰ نفر تعیین شده است که البته بخشی از این رقم ویژه دست اندرکاران حج است.
وی به زمان اعزام این کاروان ها نیز اشاره کرد و گفت: سفر کاروان های مدینه قبل از ۲۷ تیرماه امسال آغاز و تا ۱۹ مرداد ادامه دارد و سفر کاروان های مدینه بعد نیز از هشتم مرداد آغاز و تا بیست و چهارم این ماه ادامه پیدا می کند.
محمدی اضافه کرد: با توجه به تخریب هتل های اطراف مسجد الحرام در راستای اجرای طرح توسعه حرم حضرت رسول (ص)، اسکان زائران در مدینه امسال با محدودیت هایی روبرو می باشد، لذا امسال زمان اقامت زائران در این شهر مقدس کوتاه شده و حداکثر ۶ روز است.
رییس سازمان حج و زیارت در ادامه با اشاره به برگزاری دوره های آموزشی ویژه حجاج، گفت: این دوره ها در قالب ۱۰ تا ۱۲ جلسه با حضور مدیران و روحانیون کاروان ها برگزار شده است و حاضران در آنها با مسایل اجرایی و معنوی سفر حج از جمله امور حمل و نقل، اسکان، مسایل پزشکی، نحوه انجام مناسک و قوانین و مقررات کشور عربستان آشنا شده اند.
محمدی اظهار داشت: همه برنامه ریزی ها و تمهیدات لازم برای تشرف توام با آرامش و عزتمندانه حجاج ایرانی انجام شده است و با تدارک همه امور در این خصوص جای نگرانی وجود ندارد.

آغاز صدور ویزای حجاج ایرانی از نیمه دوم خرداد ماه

رییس سازمان حج و زیارت یادآور شد: کار صدور ویزای حجاج ایرانی از نیمه دوم خرداد ماه جاری آغاز می شود و فرآیند آن همچون سال قبل به شکل الکترونیکی است.
وی یادآور شد: براساس توافق های انجام شده نیمی از پروازهای حجاج کشورمان توسط ایرلاین سعودی و نیمی نیز توسط هواپیمایی جمهوری اسلامی انجام خواهد شد.
حمیدی در خصوص تعداد افراد در نوبت برای انجام حج تمتع نیز گفت: یک میلیون و ۳۵۰ هزار هموطن ایرانی در انتظار انجام این سفر معنوی هستند که اگر برای هر سال ۱۰۰ هزار سهمیه در نظر بگیریم بیش از ۱۳ سال برای انجام سفر همه آنها فرصت نیاز است.
محمدی اظهار داشت: البته مقامات کشورمان و سازمان حج و زیارت برای افزایش سهمیه زائران ایرانی رایزنی های خود را همچنان دنبال خواهد کرد.
وی در ادامه از اجرای طرح رقابتی سفر عتبات در استان ها خبر داد و گفت: به منظور سهولت برای انجام سفر به شهرهای زیارتی عراق از ابتدای امسال زمینه ای در استان های کشور فراهم شده است تا کارگزاران و نمایندگان ما با توجه به شرایط متقاضیان هر استان و منطبق بر خواست آنها در زمینه مدت سفر، نوع تغذیه و شرایط اسکان سفرهای عتبات را برنامه ریزی کنند.
رییس سازمان حج و زیارت به منظور شرکت در همایش توجیهی کارگزاران و دست اندرکاران حج استان های قزوین، البرز و زنجان به قزوین سفر کرده است.
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن