اعمال روز

اعمال جمعه ۱۸ اسفند ماه ۱۳۹۶(۲۰جمادی الثانی)

داروخانه آنلاین داروپلاس

جمعه ۱۸ اسفند ماه۱۳۹۶هجری شمسی
مصادف با ۲۰ جمادی الثانی ۱۴۳۹ هجری قمری
براى روز جمعه اعمال بسیارى است که در اینجا تنها به بیان چند مورد اکتفا می کنیم:
۱٫روایت شده هرکس در روز جمعه پس از نماز صبح بنشیند و به تعقیب بپردازد تا آفتاب برآید، هفتاد درجه بر درجات او در بهشت افزوده می شود.
۲٫دعای زمان غیبت را بخوانیم. شیخ کلینى از حضرت صادق علیه السّلام روایت کرده اند: که در زمان غیبت و امتحان شیعه این دعا را بخوانید:
اَللّهُمَّ عَرِّفْنى نَفْسَکَ فَاِنَّکَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى نَفْسَکَ لَمْ اَعْرِف نَبِیَّکَ
اَللّهُمَّ عَرِّفْنى رَسُولَکَ فَاِنَّکَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى رَسُولَکَ لَمْ اَعْرِفْ حُجَّتَکَ
اَللّهُمَّ عَرِّفْنى حُجَّتَکَ فَاِنَّکَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى حُجَّتَکَ ضَلَلْتُ عَنْ دینى….(مفاتیح الجنان)
۳٫روایت شده جمعه،شبش تابناک و روزش بسیار روشن است،پس ذکر«سبحان اللّه،و اللّه اکبر،و لا اله الاّ اللّه»بگوئید و بر محمّد و آل محمّد بسیار صلوات فرستید.
۴٫ غسل جمعه ازاعمال مستحبى است که بر آن تأکید بسیار شده و در روایت آمده حضرت رسول صلى اللّه علیه و آله به امیر المؤمنین علیه السّلام فرمود: یا على! در هر جمعه غسل کن، گرچه به خاطر آن غذاى خود را براى بدست آوردن آب جهت غسل کردن بفروشى و گرسنه بمانى؛زیرا هیچ سنتی برتر از غسل روز جمعه نیست و از امام صادق علیه السّلام روایت شده: هرکه در روز جمعه غسل کند و این دعا را بخواند:أَشْهَدُ أَنْ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ وَ أَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدا عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اجْعَلْنِی مِنَ التَّوَّابِینَ وَ اجْعَلْنِی مِنَ الْمُتَطَهِّرِینَ تا جمعه آینده از گناهان پاک مى گردد، یا آنکه اعمال او با طهارت معنوى انجام مى گیرد و مورد قبول حق واقع می شود.
۵٫شیخ طوسى رحمه اللّه در کتاب «مصباح» در اعمال روز جمعه گفته: از عبد اللّه بن مسعود روایت شده: رسول خدا صلّى اللّه و علیه و آله فرمود: هرکه در روز جمعه پس از نماز عصر دو رکعت نماز بخواند، در رکعت اول سوره فاتحه و ایه الکرسى و سوره فلق را بیست و پنج مرتبه، و در رکعت دوم سوره فاتحه و سوره توحید و ناس را بیست و پنج مرتبه بخواند، و پس از نماز بیست و پنج مرتبه بگوید:
لا حول و لا قوه الاّ باللّه العلّى العظیم
از دنیا بیرون نرود، تا حق تعالى بهشت را در خواب به او بنمایاند و مکانش را در آنجا ببیند.
۶٫در روز ولادت حضرت زهرا (س) چند عمل مستحب است:
۱٫روزه.۲٫خیرات و صدقات .۳٫زیارت آن حضرت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن