اعمال روز

اعمال یکشنبه ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۷(۲۲ ذی القعده)

داروخانه آنلاین داروپلاس

امروز یکشنبه ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۷ هجری شمسی
مصادف با ۲۲ ذی القعده ۱۴۳۹ هجری قمری
از جمله اعمال این روز
۱٫شیخ کلینى به سند معتبر از امام باقر علیه السّلام براى خواندن این دعا بعد از صبح، پیش از طلوع آفتاب فضیلت بسیار نقل کرده:
اَللّهُ اَکْبَرُ اَللّهُ اَکْبَرُ کَبیراً وَ سُبْحانَ اللّهِ بُکْرَهً وَ اَصیلاً
وَالْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعالَمینَ کَثیراً لاشریکَ لَهُ وَ صَلَّى اللّهُ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ.
۲٫پیش از طلوع و غروب آفتاب ده مرتبه بگوییم:أَعُوذُ بِاللَّهِ السَّمِیعِ الْعَلِیمِ مِنْ هَمَزَاتِ الشَّیَاطِینِ وَ وَ أَعُوذُ بِاللَّهِ أَنْ یَحْضُرُونِ إِنَّ اللَّهَ هُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ.
۳٫نماز روز یکشنبه ماه ذى القعده را بخوانیم:
براى نماز در روز یکشنبه این ماه روایتى از رسول خدا صلى الله علیه وآله نقل شده است. در فضیلت این نماز، آمده است که هر کس آن را بجا آورد توبه اش پذیرفته مى شود و گناهانش آمرزیده مى گردد و سبب برکت براى نمازگزار و خانواده اش خواهد بود، و در روز قیامت کسانى که از او طلبى و یا حقّى دارند، از وى راضى گردند و با ایمان از دنیا مى رود و قبرش براى او وسیع و نورانى گردد و پدر و مادرش از او راضى شوند، و آنها نیز مورد مغفرت خداوند قرار گیرند، ذریّه او نیز بخشیده شوند و روزى او وسیع گردد. فرشته مرگ به هنگام مردن، با او مدارا کند و به آسانى جانش را بگیرد.
رسول خدا صلى الله علیه وآله کیفیّت نماز را این گونه بیان فرمود که، در روز یکشنبه غسل کنید و وضو بگیرید و چهار رکعت نماز بخوانید (هر دو رکعت به یک سلام) در هر رکعت، سوره «حمد» یک مرتبه، سوره «قل هو الله» سه مرتبه و سوره هاى «فلق» و «ناس» را یک مرتبه بخوانید; و بعد از نماز هفتاد مرتبه استغفار کنید، سپس بگویید:
لا حَوْلَ وَلا قُوَّهَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلىِّ الْعَظیم یا عَزیزُ یا غَفّارُ، اِغْفِرْ لى ذُ نُوبى، وَذُ نُوبَ جَمیـعِ الْمُؤْمِنینَ وَالْمُؤْمِناتِ، فَاِنَّهُ لا یَغْفِرُ الذُّنُوبَ اِلاَّ اَنْتَ.
۴٫از حضرت صادق علیه السّلام روایت شده: زمانى که خورشید تغییر کرد، یعنى مشرف به غروب شد یاد خدا کن و اگر با مردمى هستى که تو را از ذکر باز مى دارند، از آنان دور شو و مشغول دعا شو، در هنگام غروب بگو:
یا مَنْ خَتَمَ النُّبُوَّهَ بِمُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ اِخْتِمْ لى فى یَوْمى هذا بِخَیْرٍ وَشَهْرى بِخَیْرٍ وَسَنَتى بِخَیْرٍ وَعُمْرى بِخَیْرٍ.
و سپس ذکر «لا اله الاّ اللّه» و استعاذه «اعوذ باللّه من الشّیطان الرّجیم» را بخوان.
۵٫تعلیم پیامبر صلی الله علیه و آله به حضرت زهرا سلام الله علیها هنگام خواب:در خلاصه الاذکار از حضرت زهرا علیها السّلام روایت شده: رسول خدا بر من وارد شد، وقتى که بستر خود را پهن کرده بودم و قصد خوابیدن داشتم فرمود: اى فاطمه نخواب مگر اینکه چهار عمل بجا آورى: ختم قرآن کنى، و پیامبران را شفعاى خود سازى، و اهل ایمان را از خود خشنود کنى، و حجّ و عمره بجا آورى، این را فرمود وارد نماز شد، من ایستادم تا نمازش را تمام کرد، گفتم یا رسول اللّه به چهار چیز امر فرمودى، که من در این وقت قدرت بجا آوردن آن را ندارم، حضرت تبسّم کرد و فرمود: هرگاه سوره توحید را سه مرتبه بخوانى گویا ختم قران کرده اى، و هرگاه به من و پیامبران پیش از من صلوات فرستى ما شفیعان تو در روز قیامت خواهیم بود، و هرگاه براى اهل ایمان استغفار کنى، تمامى آنها از تو خشنود مى شوند. و هرگاه بگویى: «سُبْحانَ اللَّهِ وَالْحَمْدُ لِلَّهِ وَ لا اِلهَ اِلاّ اللَّهُ وَاللَّهُ اَکْبَرُ» حجّ و عمره کرده اى.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن