اعمال روز

اعمال یکشنبه ۳۱ تیرماه ۱۳۹۷(۸ ذی القعده)

داروخانه آنلاین داروپلاس

امروز یکشنبه ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۷ هجری شمسی
مصادف با ۸ ذی القعده ۱۴۳۹ هجری قمری
از جمله اعمال این روز
۱٫ صدقه دادن . امام صادق علیه السّلام فرمودند : هر کس صبح صدقه بدهد خداوند نحسی آن روز را از او بر طرف می کند.
۲٫ذکرهای صبح و شام :
أ-گفتن ده مرتبه : سبحان الله و الحمدلله و لا اله الاّ الله و الله اکبر.
ب- گفتن ده مرتبه قبل از طلوع و غروب خورشید :
اعوذ بالله السّمیع العلیم من همزات الشّیاطین ، و اعوذ بالله ان یحضرون انّ الله هو السّمیع العلیم.
۳٫نماز روز یکشنبه ماه ذى القعده را بخوانیم:
براى نماز در روز یکشنبه این ماه روایتى از رسول خدا صلى الله علیه وآله نقل شده است. در فضیلت این نماز، آمده است که هر کس آن را بجا آورد توبه اش پذیرفته مى شود و گناهانش آمرزیده مى گردد و سبب برکت براى نمازگزار و خانواده اش خواهد بود، و در روز قیامت کسانى که از او طلبى و یا حقّى دارند، از وى راضى گردند و با ایمان از دنیا مى رود و قبرش براى او وسیع و نورانى گردد و پدر و مادرش از او راضى شوند، و آنها نیز مورد مغفرت خداوند قرار گیرند، ذریّه او نیز بخشیده شوند و روزى او وسیع گردد. فرشته مرگ به هنگام مردن، با او مدارا کند و به آسانى جانش را بگیرد.
رسول خدا صلى الله علیه وآله کیفیّت نماز را این گونه بیان فرمود که، در روز یکشنبه غسل کنید و وضو بگیرید و چهار رکعت نماز بخوانید (هر دو رکعت به یک سلام) در هر رکعت، سوره «حمد» یک مرتبه، سوره «قل هو الله» سه مرتبه و سوره هاى «فلق» و «ناس» را یک مرتبه بخوانید; و بعد از نماز هفتاد مرتبه استغفار کنید، سپس بگویید:
لا حَوْلَ وَلا قُوَّهَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلىِّ الْعَظیم یا عَزیزُ یا غَفّارُ، اِغْفِرْ لى ذُ نُوبى، وَذُ نُوبَ جَمیـعِ الْمُؤْمِنینَ وَالْمُؤْمِناتِ، فَاِنَّهُ لا یَغْفِرُ الذُّنُوبَ اِلاَّ اَنْتَ.
۴٫کلینى و ابن بابویه به سندهاى موثّق و معتبر از حضرت باقر علیه السّلام روایت کرده اند حق تعالى حضرت نوح را بنده بسیار شاکری نامید براى اینکه هر صبح و شام این دعا را مى خواند:اَللّهُمَّ اِنّى اُشْهِدُکَ اَنَّهُ ما اَمْسى وَ اَصْبَحَ بى مِنْ نِعْمَهٍ اَو عافِیَهٍ فى دینٍ اَوْ دُنْیا فَمِنْکَ وَحْدَکَ لاشَریکَ لَکَ لَکَ الْحَمْدُ وَ لَکَ الشُّکْرُ بِها عَلَىَّ حَتّى تَرْضى اِلهَنا.
۵٫هفتاد بار ذکر استغفر الله و اتوب الیه بعد از تعقیبات نماز عصر.
رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم مى فرمایند:
مَنْ أَکْثَرَ الإِسْتِغْفارَ جَعَلَ اللهُ لَهُ مِنْ کُلِّ هَمّ فَرَجاً وَ مِنْ کُلِّ ضیق مَخْرَجاً وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لایَحْتَسِبُ.(بحارالأنوار ، ج ۹۰ ، ص ۲۸۱ ) ؛‌کسى که زیاد استغفار گوید و از خدا عذرخواهى کند، خداوند از هر غصّه اى برایش گشایشى قرار دهد و از هر تنگنایى راه فرارى پیش پایش گذارد و او را از جایى که گمان ندارد روزى مى دهد.
۶٫همیشه با وضو باشیم.
پیامبر گرامی صلّی الله علیه و آله و سلّم چنین سفارش فرمودند :
زیاد با طهارت باش، تا عمرت طولانی گردد، و اگر توانستی در تمام شب و روز با طهارت باشی، چنین کن ؛ زیرا اگر با طهارت بمیری، شهیدی.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن