اخبارحج و زیارت

آزمون اختصاصی معینه‌های کاروان حج برگزار می‌شود

حجت‌الاسلام علی پروانه مدیر جذب و سازماندهی معاونت امورفرهنگی بعثه مقام‌ معظم رهبری گفت: آزمون اختصاصی بانوان معینه‌های کاروان حج تمتع از سوی بعثه مقام معظم رهبری برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه آیین‌نامه و شرایط جذب و گزینش بانوان معینه‌های کاروان‌های حج تمتع به زودی مشخص و از سوی بعثه مقام معظم رهبری اطلاع رسانی خواهد شد، افزود: خواهران معینه با هدف خدمت‌ به بانوان زائر و پاسخ‌گویی به نیازهای دینی، معنوی آنان در راستای مناسک حج با موضوعاتی همچون تنظیم برنامه‌ها و سازمان‌دهی بخش خواهران، تبیین احکام عمومی، مناسک و احکام خاص بانوان، توجیه اماکن حرمین شریف و تلاش برای توسعه معنویت در بین بانوان زائر حج تمتع حضور پیدا می‌کنند.

کمیسیون ارتقای معین به روحانی کاروان حج برگزار می‌شود

حجت‌الاسلام  پروانه از برگزاری نخستین مرحله کمیسیون بررسی و ارتقای معین به معان کاروان‌های حج تمتع از سوی بعثه مقام معظم رهبری خبر داد و گفت: این کمیسیونسه شنبه در قم و چهارشنبه در تهران از سوی حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه معان به عنوان روحانی کاروان حج تمتع شناخته می‌شود، افزود: آن دسته از فضلای حوزه علمیه که به عنوان معین در کاروان‌های حج تمتع فعالیت می‌کردند و شرایط لازم را دارا باشند به عنوان معان یا همان روحانی کاروان حج تمتع ارتقاء خواهند یافت.

مدیر جذب و سازماندهی معاونت امور فرهنگی بعثه مقام‌ معظم رهبری تصریح کرد: فضلای حوزه علمیه که سه سفر به عنوان معین مشرف شده‌اند و امسال نوبت اعزام آن‌ها است در کمیسیون اعلام شده به عنوان روحانی کاروان معرفی می‌شوند و می‌توانند در اولویت اعزام حج قرار بگیرند.

وی یادآور شد: در هر کاروان یک معین یا معینه در نظر گرفته می‌شود و تعیین معین و معینه در هر کاروان بر اساس شاخص جمعیتی بانوان و آقایان در کاروان‌ها است. معینه کاروان همان کمک روحانی در بخش بانوان کاروان است و معین هم کمک کار روحانی کاروان در حج تمتع شناخته می‌شود.

پروانه خاطر نشان کرد: معین و معینه‌ها در حقیقت همان طلاب حوزه علمیه هستند که بر اساس ضوابط و شرایطی که در گزینش روحانی کاروان مشخص شده تعیین می‌شوند. به عبارت دیگر معین‌ها کسانی هستند که بعد از چندین سال در صورتی که کارنامه موفقی داشته باشند به روحانی کاروان ارتقا می‌یابند.

منبع: فارس

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن