اخبار

آمادگی کامل ۲۸ دانشگاه علوم پزشکی مرزی کشور برای مراسم پیاده‌روی اربعین

داروخانه آنلاین داروپلاس

معاون بهداشت وزارت بهداشت از آمادگی کامل ۲۸ دانشگاه علوم پزشکی مرزی کشور در مراسم پیاده‌روی اربعین خبر داد و گفت: ۳۳ تیم بهداشت محیط نیز ناظر با امور بهداشتی اربعین هستند.

به نقل از وبدا، علیرضا رئیسی معاون بهداشتی وزارت بهداشت، در رابطه با تمهیدات بهداشتی برای مراسم پیاده‌روی اربعین، عنوان کرد: یکی از دستگاه‌های متولی تامین امنیت سلامت زائران کربلا وزارت بهداشت است و امسال هم براساس تجربیات سال‌های گذشته و بررسی مشکلات موجود در سال‌های گذشته، برنامه‌ریزی‌ها از سه ماه گذشته صورت گرفت تا بتوانیم علاوه بر تامین سلامت زائرین، سلامت خانواده آن‌ها و ساکنان شهرهایشان را تامین کنیم.
معاون بهداشت وزارت بهداشت تعداد آزمایشگاه‌های فعال برای مراسم اربعین را ۹۷ آزمایشگاه اعلام کرد و با اشاره به آمادگی کامل میان آزمایشگاه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: ۲۸ دانشگاه علوم پزشکی و مرزی کشور به عنوان دانشگاه‌های معین و خط اول هستند و آموزش‌های متعددی برای تیم‌های بهداشتی و درمانی در خصوص روش گرفتن نمونه و ارسال آن‌ها به آزمایشگاه‌ها و یا آزمایشگاه‌های تخصصی‌تر برای برسی بیشتر داده شده است.
رئیسی در ادامه با اشاره به هماهنگی بین گروه‌های هلال احمر، اورژانس کشور و معاونت‌های بهداشت و درمان و سازمان‌های مردم نهاد برای تامین امنیت سلامت زائرین اربعین، گفت: ۴ کارگاه آموزشی در ارتباط با بیماری‌های غیرواگیر در دانشگاه‌های علوم پزشکی مرز‌های غربی کشور برگزار شده است و چندین جلسه آموزشی با مرکز پزشکی حج سازمان هلال احمر در زمینه بررسی وضعیت تشکیل شده است.
معاون وزیر بهداشت افزود: جلسه ویدیو کنفرانس با نماینده وزارت بهداشت عراق در هفته گذشته به منظور بررسی و تبادل نظر مسائل و ملاحظات بهداشتی و همکاری برای تامین سلامت زائرین اربعین، برگزار شد.
رئیسی با بیان این که تیم‌هایی از مراکز بهداشت محیط برای مراسم پیاده روی اربعین اعزام شده‌اند، گفت: این تیم‌ها حدود ۳۳ تیم هستند و آموزش‌های لازم برای حضور در منطقه به عنوان ناظرین بخش بهداشت در مرز را دیده‌اند و همچنین تیم‌های بهداشتی کشورمان در کشور عراق نیز مستقر هستند.
معاون بهداشت با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با مسئولین، کارشناسان و مدیران پایگاه‌های بهداشتی مرز غربی کشور، گفت: دانشگاه‌های علوم پزشکی اهواز، آبادان، کرمانشاه، بهبهان، شوشتر، دزفول و ایلام بعنوان دانشگاه‌های مرزی کشور و دانشگاه‌های علوم پزشکی اردبیل، تبریز، ارومیه، خوی، کردستان و همدان به عنوان دانشگاه‌های معین و پشتیبان هستند و دانشگاه علوم پزشکی تهران هم در مراسم پیاده روی اربعین همکاری می‌کند.
رئیسی افزود: همچنین، نیرو‌های بهداشتی و درمانی در فرودگاه امام (ره)، مستقر هستند تا افرادی که از مرز هوایی به کربلا می‌روند از نظر بیماری‌های واگیر و کنترل آن مورد بررسی قرار دهند.
معاون بهداشت در ادامه با اشاره به ورود زائران افغانستان و پاکستان برای عزیمت به کربلا از مرز‌های شرقی کشور و خروج آن‌ها از مرز‌های غربی کشور، بیان کرد: برای این دسته از زائران برنامه‌های ویژه‌ای به منظور کنترل بیماری‌های واگیر و جلوگیری از انتشار آن‌ها به کشور داریم و این افراد در طی مسیر مورد ارزیابی‌های بهداشتی قرار می‌گیرند.
رئیسی در پایان یکی از اقدامات جدید به منظور کنترل بیماری‌ها در مراسم پیاده روی اربعین را شناسایی زائرانی که بیماری دارند بیان کرد و گفت: مشخصات این افراد در سامانه پرونده الکترونیک سلامت ثبت می‌شود تا از طریق سامانه، مراقبت‌های لازم حتی بعد از ورود به کشور و شهر خود صورت گیرد.
منبع: ایکنا

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن