اخبارحج و زیارت

آمار زائران ورودی به مشهد از مرز ۱۷۰۰۰۰۰ نفر گذشت

همزمان با فرارسیدن ایام پایانی دهه صفر زائران پیاده از سراسر ایران به‌سوی بارگاه منور رضوی رهسپار می‌شوند؛ رسمی چندین‌ساله که در سال‌های اخیر زائر به زائر به تعداد عاشقان امام رضا(ع) افزوده شده است و جمعیتی حدود نیم میلیون نفر در این ایام و به‌صورت پیاده به بارگاه منور رضوی مشرف می‌شوند.

این شوق از همان جنسی است که فوج فوج آدم‌ها را در اربعین به کربلا می‌برد تا همگان کنار هم پیاده به پابوس سیدالشهدا(ع) بروند و بعد از چندی آدم‌هایی پیاده در راه‌ها را تنها به‌شوق دیدن پرچم سیاه روی گنبد و گلدسته حرم عالم آل‌محمد(ص) به‌حرکت در می‌آورد.

در این میان اما تمامی ارگان‌‌ها و نهادها بسیج شده‌اند تا در ایام پایانی دهه صفر میزبانی شایسته برای زائران پیاده امام هشتم(ع) باشند و پذیرایی درخوری از این زائران صورت بگیرد.

زائران پیاده امام رضا(ع) از مسیرهای متعددی و از محورهای ورودی شهر مشهد خود را به مشهدالرضا(ع) می‌رسانند تا فعل دلدادگی و عشق به اهل‌بیت(ع) را در ایام پایانی دهه صفر صرف کنند و حضوری میلیونی را کنار سایر دلدادگان اهل‌بیت(ع) در ایام شهادت امام رضا(ع) و پیامبر مهر و عطوفت رقم بزنند.

در ادامه تازه‌ترین اخبار از این رویداد تاریخی را مشاهده می‌کنید: 

۱۶:۳۰| ۶۵۰۰۰ زائر پیاده در مسیرهای منتهی به مشهدمقدس هستند

حسین رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهار داشت: در حال حاضر ۶۵۰۰۰ زائر پیاده در مسیرهای منتهی به مشهدمقدس هستند تا در مراسم پایانی ماه صفر و شهادت پیامبر رحمت و امام رضا(ع) حضور پیدا کنند.

سخنگوی جمعیت خدمتگزار زائران پیاده امام رضا(ع) گفت: همچنین براساس برآوردها امشب ۲۵۰۰۰ زائر وارد مشهدمقدس خواهند شد.

رضایی تاکید کرد: علاوه بر این با رایزنی صورت گرفته امکان اسکان برای ۱۱۰ هزار زائر پیاده در مشهدمقدس فراهم شده است.

۱۵:۰۸| ۸۹۰ رام قطار مسافری آماده جابه‌جایی زائران امام هشتم(ع) در دهه آخر ماه صفر هستند

محمدهادی ضیایی‌مهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس، اظهار داشت: ۸۹۰ رام قطار مسافری به منظور جابه‌جایی زائران امام هشتم(ع) در دهه آخر ماه صفر در اداره کل راه‌آهن خراسان پیش‌بینی و برنامه‌ریزی شده است.

وی افزود: ایام دهه شفاعت و شهادت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) از تاریخ ۹ تا ۱۹ آبان ماه سال ۹۷ علاوه بر ظرفیت روزانه که به تعداد  ۷۷ رام قطار با ۳۵ هزار نفر به‌صورت رفت و برگشت بوده، افزایش ۲۶ رام قطار فوق‌العاده برون استانی از تهران، تبریز و زنجان به مشهد و بلعکس با ظرفیت ۱۳۵۰۰ نفر را به‌صورت رفت و برگشت داریم.

مدیرکل راه‌آهن خراسان با بیان اینکه همچنین در ایام دهه شفاعت برنامه‌ریزی ۷۶ رام قطار حومه‌‌ای درون استانی شده است، خاطرنشان کرد: این قطارها برای جابه‌جایی هیئت‌های مذهبی و برگشت زائران پیاده برای شهرستان‌های سرخس، نیشابور، فیروزه، خوشاب، جوین و جغتای با ظرفیت ۳۸ هزار و ۹۰۰ نفر به‌صورت رفت و برگشت فراهم شده و کلیه درخواست‌های رسیده از کاروان‌های زائران پیاده در داخل استان جهت برگشت زائران پیاده اجابت و زمینه برگشت آن‌ها از طریق ریلی به شهرستان‌های مجاور فراهم شده است.

ضیایی‌مهر با اشاره به اینکه در این ایام هیچگونه افزایش قیمت بلیت نداشته و نخواهیم داشت، تصریح کرد: در مجموع در ایام دهه آخر ماه صفر با ۸۹۰ رام قطار مسافری بیش از ۴۰۰ هزار نفر مسافر و زائر امام رضا(ع) از ۲۸ شهر و مرکز استان در سطح کشور از طریق ریلی در مسیرهای منتهی به مشهد جابه‌جا خواهند شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵ درصد رشد را شاهد هستیم.

وی تاکید کرد: به لطف ایزد منان و عنایت خاصه امام هشتم(ع) و تلاش کلیه کارکنان در راه‌آهن خراسان ضمن ارائه خدمات به زائران و عزاداران رضوی تلاش می‌شود شرایط مطلوب برای تشرف زائران امام رضا(ع) و هیئت‌های مذهبی به مشهد و همچنین برگشت زائران پیاده برای ایام دهه شفاعت به‌صورت مطلوب فراهم شود.

۱۵:۰۸| ۳۲ ویژه برنامه توسط آستان قدس رضوی در دهه آخر صفر اجرا می‌شود

حجت‌الاسلام حجت گنابادی‌نژاد رئیس ستاد مناسبت‌های ویژه آستان قدس رضوی

با اشاره به برنامه‌های حرم مطهر رضوی افزود: همایش میثاق با امام امشب در رواق امام خمینی(ره) با دعوت آستان قدس از تولید کنندگان و بازاریان و فعالان عرصه تجارت با هدف عهد و میثاق این صنف با امام هشتم برگزار خواهد شد. همچنین مراسم خطبه خوانی شب شهادت حضرت رضا(ع)، اجتماع عظیم رضویون در روز پنج شنبه در صحن جامع رضوی بعد از نماز عصر همچنین ویژه برنامه‌های مخصوص خواهران زنان فاطمی سوگواران رضوی از جمله این برنامه‌ها است.

گنابادی نژاد تصریح کرد: همچنین خیمه امت فضایی مناسب برای عزاداری اقوام و گروه‌های داخل و یا خارج کشور برای مخاطبان خاص خودشان است، برنامه آستان آفتاب با محوریت حلقه‌های معرفت و پیش بینی برگزاری ۷۰۰ حلقه معرفت در این ایام، سیاهپوشی ۶ هزار مترمربع و ۵۰ هزار متر مفروش کردن صحن‌ها و رواق‌ها توسط معاونت اماکن متبرکه، تمهید و مهیا نمودن خودروهای زائر بر و ویلچر برای آسانی رفت و آمد زائرین و اعطای ۲۵۰۰ بسته متبرک به هیئت‌های عزاداری و ایجاد دو پایگاه خدمات رایگان سلامت از برنامه‌های ویژه حرم مطهر است.

وی با اشاره به برنامه‌های ویژه داخل شهر مشهد تصریح کرد: فعال شدن کانون‌های فرهنگی زائر و زیارت و اعلام آمادگی ۴۳ هزار مشهدی برای خدمت به زائران حضرت علی بن موسی الرضا(ع) و سازمان دهی ۱۷ هزار نفر در ۶ اولویت اسکان، اطعام، خدمات فرهنگی، استقبال و بدرقه، حمل و نقل و انتظامات همچنین راه اندازی قرارگاه فرهنگی زائرین پیاده و تشکیل کمیته های فرهنگی در ۷ مسیر منتهی به مشهد و مهیا نمودن ۱۰۰ دستگاه مینی بوس و زائر در ایام محدودیت ترافیکی برای افراد شرایط خاص است.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی افزود: امروز شاهد پیاده روی ۱۰۰۰ هم وطن اهل سنت از پنج استان کشور به سمت حرم مطهر بودیم که به مشهد رسیده بودند و این نشان از وحدت و انسجام و یکپارچگی مردم شریف ایران و دوستی اهل بیت(ع) است؛ همچنین ۱۰۰ هزار بسته فرهنگی توسط خادمیاران نوجوان آستان قدس رضوی و پخش آن در ساعاتی در مسیرهای ورودی راه آهن، فرودگاه و جاده‌های منتهی به مشهد تهیه شده است.

گنابادی نژاد با اشاره به برنامه‌های گسترده ملی دهه آخر صفر اظهار داشت: مراسم سوگواری شب شهادت امام رضا(ع) در ۲۸ دانشگاه محوری کشور توسط هیئت عزاداران شباب الرضا(ع) با حضور خدام اعزامی به دانشگاه‌ها و همچنین پخش برنامه سر سفره خدا از سیمای ملی و اکران پویا نمایی در مسیر باران در سینماهای کشور در این دهه اطلاع داد.

وی افزود: برنامه‌هایی نیز در حوزه بین‌الملل در مرکز امور بین‌الملل تهیه شده که شامل سمینارهای تخصصی و ارسال نامه‌ای حاوی معرفی وجود شخصیت حضرت رضا(ع) به رهبران، نخبگان و اندیشمندان علمی و مذهبی ادیان و مذاهب سایر کشورها است.

۱۵:۰۶| روایتی از کاروانی که با ۶۰ زائر پیاده فعالیت خود را آغاز کرد

غلامرضا خیاری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهار داشت: اکنون سی و یکمین دوره است که کاروان زیارتی پیاده امام رضا(ع) از شهرستان نیشابور به مشهدمقدس مشرف می‌شویم.

مدیر بزرگترین کاروان زیارتی امام رضا(ع) گفت: در سال نخست با ۶۰ نفر زائر پیاده فعالیت خود را شروع کردیم و امسال در پناه الطاف امام رضا(ع) این تعداد به ۴۰۰۰ نفر زائر پیاده رسیده است.

وی با اشاره به اینکه مجموعه زائران پیاده ما عمدتا خواهر هستند افزود: این کاروان امروز از نیشابور راهی مشهد شده و انشاء‌الله فرداشب در حرم منور رضوی خواهیم بود.

خیاری تاکید کرد: در دو مقطع زمانی ولادت و شهادت امام رضا(ع) به حرم منور رضوی مشرف می‌شویم؛ در زمان ولادت امام رضا(ع) کاروان ما عمدتا جنبه خانوادگی دارد اما در زمان شهادت صرفا خواهران ما به حرم منور رضوی در قالب کاروان پیاده مشرف می‌شوند.

۱۳:۰۵| جلوه‌های عشق و دلدادگی زائران پیاده رضوی در مسیرهای منتهی به مشهد+فیلم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، این روزها جاده‌‌های منتهی به مشهد حس و حال خاصی دارد و در تمامی مسیرها، شوق به اهل‌بیت(ع) موج می‌زند؛ زائرانی را می‌بینی که از دور و نزدیک و با پای پیاده خود را به مشهدالرضا(ع) می‌رسانند.

زائرانش از طیف‌ها و سنین مختلف هستند و هرسال نیز این مسیر را پیاده‌روی می‌کنند تا به حرم و مأمن امام هشتم شیعیان برسند و این ایام پایانی ماه صفر را کنار گنبد و بارگاه منور رضوی باشند.

سال به سال بر تعداد زائرانش افزوده می‌شود و هر سال شاهدیم که خیل عظیمی از زائران پیاده به حرم منور رضوی مشرف می‌شوند و تقریبا جمعیت آنها به حدود نیم میلیون نفر می‌رسد.

این طیف وسیع از زائران قطعا نیاز به خدمت رسانی و هم افزایی بالایی از سوی دستگاه‌های مختلف اجرایی و خدماتی دارند و البته هم افزایی مناسبی نیز در استان خراسان رضوی و شهر مشهد در این حوزه شکل گرفته و هر ساله نیز شاهد هستیم دامنه و طیف خدمات به زائران پیاده رضوی افزایش پیدا می‌کند.

آستان قدس رضوی، اوقاف استان و جمعیت خدمتگزار به زائران پیاده مهمترین نهادهایی هستند که در امر خدمت رسانی به زائران مشارکت و فعالیت دارند و نیروهای بیشتری نیز هرساله از سوی آنها برای امر خدمت رسانی به کار گرفته می‌شود.

زائران نیز خوشبختانه سال به سال و براساس مطالعات میدانی و پژوهش‌های صورت گرفته از این خدمات ارائه شده رضایت بیشتری دارند و چه چیز بالاتر از اینکه بتوانی رضایت خاطر زائر امام رضا(ع) را فراهم کنی.

۱۲:۵۸| ۳۰ ایستگاه پذیرایی از زائران پیاده‌ امام رضا(ع) در مسیرهای خراسان شمالی برپا شده است

حجت الاسلام والمسلمین عظیم آسوده مدیرکل اوقاف و امورخیریه خراسان شمالی  با اشاره به نزدیکی ایام شهادت امام رضا(ع) و رهسپاری خیل عظیمی از کاروان‌های پیاده روی به مشهد مقدس خاطرنشان کرد: برپایی ۳۰ ایستگاه صلواتی با نام قدم‌های آسمانی تا امام مهربانی برای زائرانی که از استان‌های مازندران و سمنان وارد خراسان شمالی می‌شوند از اقداماتی است که در این ایام انجام می‌گیرد. غذای گرم در دو وعده نهار و شام از دیگر خدماتی است که به این زائران ارائه می‌شود.

۱۲:۵۰| عشق و ارادت بی‌پایان اهل تسنن به خاندان عصمت و طهارت+فیلم

هرساله همزمان با ایام شهادت امام رضا(ع) و رسول مکرم اسلام حضرت محمد(ص) تعداد زیادی از اقوام اهل سنت دلداده به این امام رئوف٬ راهی مشهد مقدس می‌شوند. امسال نیز همچون سنوات گذشته این کاروان ۱۶۰ نفری از طلاب و اقوام مختلف اهل سنت خراسان شمالی با سفر به این مضجع شریف٬ دلدادگی و ارادت خود را به این امام رئوف ثابت کردند.

۱۲:۳۶|آمار زائران ورودی به مشهد از مرز ۱۷۰۰۰۰۰ زائر گذشت

مهدی فروزان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهار داشت: تاکنون یک میلیون و ۷۳۸ هزار و ۵۷۷ زائر به طرق مختلف ریلی، جاده‌ای، هوایی و شخصی و همچنین پیاده به مشهدمقدس سفر کرده‌‌اند و این تعداد زائر مربوط به ایام پس از اربعین حسینی تاکنون است.

مدیرکل امور رفاهی امور زائران استانداری خراسان رضوی گفت: همچنین براساس آمارها ۶۹ هزار زائر پیاده نیز در مسیرهای ورودی به مشهدمقدس قرار دارند و تاکنون نیز ۱۰ هزار زائر پیاده وارد مشهدمقدس شده‌اند.

فروزان خاطرنشان کرد: خدمت رسانی به زائران رضوی در قالب هم افزایی مناسب میان دستگاه‌های مختلف استان در حال حاضر صورت می‌گیرد.

۱۲:۱۶|ویژه‌برنامه‌های شبکه جهانی امام رضا(ع) در دهه آخر صفر اعلام شد

محمدامین توکلی‌زاده با بیان اینکه شبکه جهانی امام رضا(ع) با پخش زنده از حرم مطهر رضوی در دهه آخر صفر میزبان قلوب شیفتگان حضرت رضا(ع) خواهد بود، اظهار داشت: این شبکه از شام اربعین تا شام شهادت حضرت رضا(ع) با بیش از ۱۰ برنامه شبانگاهی میهمان شیفتگان عرب‌زبان حضرت رضا(ع) در شمال و شرق آفریقا و کشورهای جنوب غربی آسیا خواهد بود.

وی افزود: با توجه به جدول پخش این شبکه، برنامه‌های دهه آخر صفر بعد از نماز ظهر و عصر به‌صورت زنده با برنامه «طریق الرضا» از جاده‌های منتهی به مشهد‌الرضا(ع) آغاز می‌شود. این برنامه در ۴ قسمت ۳۰دقیقه‌ای به زائران پیاده، خدمات موکب‌های آستان قدس رضوی و موکب‌داران این مسیر می‌پردازد.

وی دعوت از میهمانان عرب‌زبان از کشورهای مختلف را از دیگر برنامه‌های روزانه این شبکه در دهه آخر صفر عنوان کرد و افزود: برنامه اذان‌گاهی به‌صورت مستقل و زنده ۳۰ دقیقه قبل از اذان به‌روی آنتن می‌رود و تا بعد از نماز مغرب و عشاء ادامه خواهد داشت.

مدیر شبکه جهانی امام رضا(ع) پخش مستندهای ویژه را از دیگر برنامه‌های این ایام عنوان کرد و گفت: سومین فصل از برنامه «فیروزه» در همین ایام به‌صورت کاملاً تخصصی و متناسب با این ایام در لوکیشن جدید واقع در مدرسه آیت الله خوئی در قالب ۱۱ قسمت پخش می‌شود.

وی ویژه‌برنامه «الساعه الثامن» را از دیگر ویژه‌برنامه‌های تولیدی این ایام معرفی کرد که با تهیه‌کنندگی سید محمدحسین رضوی از تهیه‌کنندگان برجسته صدا و سیما با لوکیشن روضه منوره در صحن گوهرشاد به‌روی آنتن می‌رود.

توکلی‌زاده اضافه کرد: برنامه «دارالمرحمه» به پوشش برنامه‌های عرب‌زبان‌ها در حرم مطهر می‌پردازد و برنامه «غریب الرضا» به‌صورت زنده در ایام منتهی به شهادت حضرت رضا(ع) به‌روی آنتن می‌رود.

مدیر شبکه جهانی امام رضا(ع) تصریح کرد: در برنامه «دارالمرحمه» خدمات آستان قدس رضوی از جمله موکب‌داری و برنامه‌های حرم مطهر رضوی پوشش داده می‌شود و در مجموع بیش از ۷۰ آیتم در این ایام مختص خدمات و فعالیت‌های آستان قدس رضوی تولید می‌شود.

وی پشتیبانی از شبکه‌های زیرمجموعه اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های کشورهای اسلامی را از دیگر برنامه‌های این شبکه عنوان کرد که همچون مناسبت‌های دیگر در حال انجام است.

مدیر شبکه جهانی امام رضا(ع) خاطرنشان کرد، این شبکه مراسم خطبه‌خوانی شب شهادت حضرت رضا(ع) را به‌صورت زنده پوشش می‌دهد و تصاویر آن را در اختیار دیگر شبکه‌ها قرار خواهد داد.

۱۲:۱۶| ۱۰۰۰۰ شهروند مشهدی در سامانه “شهروند مهمان‌نواز حریم رضوی” ثبت نام کرده‌اند

نرگس شالچیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهار داشت: انتظار ما این است که در یک بازه زمانی دو سه ساله، مسئولیت میزبانی از زائران به خود مردم واگذار شود  و شهرداری بیشتراز اینکه نقش تصدی‌گری را داشته باشد نقش تسهیل‌گری ایفا کند؛ رویکرد دیگر ما از طرح شهروند میهمان نواز حفظ کرامت انسانی است و در این پویش افراد به دور از جنسیت، طبقات اجتماعی و میزان درآمدشان با یکدیگر در این طرح شرکت و مسئولیتی را برعهده می‌گیرند و سعی می‌کنند در ارتقاء فرهنگ میزبانی مشارکت کنند.

معاون شهردار مشهد با بیان اینکه در جلسات متعدد با سازمان‌های مختلف تلاش کرده‌ایم که موازی کاری‌ها در ارائه خدمات به زائران به حداقل برسد و تمامی امور به صورت هماهنگ ارائه شوند، افزود: از تمام تشکل‌ها مردمی و سمن‌ها نیز انتظار داریم با ثبت نام در این طرح در میزبانی از زائران با مجموعه‌های خدمت رسان مشارکت کنند زیرا ایام پایانی ماه صفر بهترین فرصت برای تجلی فرهنگ میزبانی از زائران توسط شهروندان مشهدی است و مدال شهروند میهمان نواز نیز در همایش شور خدمت به یکی دو مورد از فعالیت‌های انسانی که در زمینه میزبانی از زائران در سال‌های گذشته اقدامات ارزنده‌ای را داشته‌اند تقدیم می‌شود.

وی تصریح کرد: شهروندان از طریق شماره تلفن ۳۱۳۵، ارسال عدد ۸ به شماره پیامک ۱۰۰۰۱۸۱، مراجعه حضوری به معاونت‌های فرهنگی و اجتماعی مناطق سیزده‌گانه شهرداری مشهد و یا مراجعه به سایت mashhadisho.ir می‌توانند در این طرح مشارکت داشته باشند.  تاکنون نزدیک به ۱۰ هزار نفر در سامانه شهروند میهمان نواز حریم رضوی برای ارائه خدمات به زائران در ایام پایانی ماه صفر  ثبت نام کرده‌اند.

۱۱:۳۹| بزرگترین کاروان زائران پیاده رضوی از نیشابور عازم مشهدالرضا(ع) شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، مسیرهای متعدد منتهی به مشهدمقدس را اگر این روزها بنگرید شاهد هستید که زائران متعددی در طیف‌ها و سنین مختلف به سوی مشهد رهسپار هستند.

بزرگترین کاروان زائران پیاده امام رضا(ع) اما امروز از شهرستان نیشابور به سمت مشهدالرضا(ع) حرکت خود را آغاز کرده و طی روزهای آتی به مشهدمقدس می‌رسد تا در ایام سالروز شهادت امام رضا(ع) در کنار مضجع نورانی و شریف آن امام همام باشند.

این کاروان را ۴۰۰۰ زائر پیاده رضوی تشکیل می‌دهند که نکته جالب در مورد آنها این است که تمامی آنها را بانوان تشکیل می‌دهند.

۱۰:۳۸| ۵۰ ایستگاه خدمت‌رسانی در محورهای منتهی به شهر مشهد برپا می‌شود

سیدخلیل منبتی اظهار داشت: بیش از ۵۰ ایستگاه خدمت‌رسانی درون‌شهری و برون‌شهری در محورهای منتهی به شهر مشهد به همت خدام بارگاه آستان قدس رضوی به صورت خودجوش دایر شده که خدمات شبانه روزی به زائران ارائه می‌دهند.

وی با بیان اینکه در نقاط صفر مرزی ایستگاه‌های خدمت رسانی به زائران پیاده برپا شده است، افزود: این ایستگاه‌‌ها خدمات اسکان و پذیرایی را به صورت ۲۴ ساعته و توزیع صبحانه، نهار و شام را در ایستگاه‌های برون شهری به زائران پیاده ارائه می‌دهند.

معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی تصریح کرد: سعی داریم تا زائران پیاده حداقل یک وعده غذایی را از غذای متبرک میهمانسرای حضرت رضا(ع) بهره‌مند شوند. همچنین در این ایستگاه‌ها درمانگاه‌های کوچکی برای درمان سرپایی زوار برپا شده که پزشکان نیز جزو خدمه آستان قدس رضوی هستند.

۱۰:۲۳| کاروان ۱۰۰۰ نفره اهل‌سنت به بارگاه منور رضوی مشرف شدند

عشق به اهل بیت(ع) و امام رضا(ع) سن و طیف خاصی نمی‌شناسد و زائرانش از مذاهب و سنین مختلف در ایام پایانی ماه صفر به حرم منور رضوی مشرف می‌شوند.

امروز نیز کاروانی از اهل سنت که متشکل از حدود ۱۰۰۰ زائر اهل سنت بود به بارگاه منور رضوی مشرف شدند.

این کاروان ۱۰۰۰ نفره حرکت خود را از میدان شهدای مشهدمقدس آغاز کرد و برای عرض ارادت به ساحت مقدس و نورانی و سراسر خیر و برکت امام هشتم(ع) به بارگاه منور ایشان مشرف شدند.

۰۹:۱۸| ۴۵۴ مکان ویژه اسکان زائران پیاده توسط اوقاف خراسان رضوی فراهم شده است

حجت‌الاسلام محمد احمدزاده مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌رضوی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: ویژه برنامه‌های دهه وقف از ۱۵ تا ۲۴ آبان ماه در امامزادگان و بقاع متبرکه خراسان رضوی برگزار و در روزهای شاخص این دهه به‌ویژه ایام دهه شفاعت و روزهای پایانی ماه صفر برگزاری مراسم رحلت پیامبر اکرم(ع) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) را در ۸۱ بقعه، اجتماع عظیم عزاداران نبوی را در ۶۶ بقعه، مراسم شهادت امام‌ رضا(ع) را در ۷۰ بقعه، قرائت زیارت از راه دور پیامبر اکرم(ص) را در ۴۵ بقعه، برپایی ۶۵ ایستگاه طرح قدم‌های آسمانی تا امام مهربانی جهت خدمت‌رسانی به زائران پیاده رضوی خواهیم داشت.

وی افزود: ۴۵۴ مکان جهت اسکان زائران پیاده امام رضا(ع) در ایام دهه شفاعت و شهادت امام مهربانی‌ها با ظرفیت ۴۰ هزار زائر در هر شب برای اسکان زائران پیاده امام رضا(ع) آماده شده که ۴۰۰ مکان آن در مشهد بوده و ۵۴ مکان دیگر در جاده‌ها و مسیرهای منتهی به مشهد که در مسیر زائران پیاده امام هشتم(ع) است قرار گرفته است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌رضوی با اشاره به برنامه‌های شاخص دهه وقف در استان، گفت: ۶۶ نشست ‌علمی و فقهی، برپایی ۲۳ ایستگاه همه واقف باشیم، برگزاری همایش یاوران وقف در دو سطح شهرستانی و استانی که همایش استانی آن در روز دوشنبه ۲۱ آبان ماه ۹۷ در تالار نور برگزار می‌شود و در این مراسم از ۴۰ برگزیده حوزه وقف تقدیر می‌شود.

۰۸:۴۴| ۳۲۰۰۰ زائر پیاده رضوی در مسیرهای منتهی به مشهدمقدس هستند

حسین رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهار داشت: ۹۸۲۰ زائر پیاده براساس آخرین آمارها به مشهدمقدس برای ایام پایانی ماه صفر وارد شده‌‌اند و تعداد این زائران نیز لحظه به لحظه در حال افزایش است.

سخنگوی جمعیت خدمتگزار زائران پیاده امام رضا(ع) افزود: همچنین حدود ۳۲۰۰۰ زائر پیاده دیگر نیز در محورهای منتهی به مشهدمقدس هستند و در این ایام در مشهدالرضا(ع) حضور خواهند داشت.

رضایی عنوان کرد: خدمت‌رسانی به زائران پیاده رضوی با هم‌افزایی مناسبی در حال انجام است و با تمهیدات صورت گرفته از سوی شورای شهر و شهرداری مشهد و همچنین مساعدت استاندار خراسان رضوی ظرفیت مناسبی برای اسکان زائران نیز فراهم شده است.

 

منبع: تسنیم

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن