دانستنی ها

آیا علاوه بر امام زمان (عج) معصومین هم نامه اعمال ما را می‌بینند؟

داروخانه آنلاین داروپلاس

دراحادیث زمان های متفاوتی برای عرضه اعمال یامشاهده نامه عمل ذکر شده است: هر صبح، هر شب هر دوشنبه و پنجشنبه، شب های جمعه، ابتدای هر ماه و نیمه شعبان بر اساس این روایات، اعمال همه انسان ها در این زمان ها بر اهل بیت(ع) عرضه می گردد و اعمال شیعیان به طور ویژه در جمعه ها نیز بر ایشان عرضه.

کیفیت عرضه در زمان های مختلف متفاوت است، در برخی زمان ها به صورت اجمالی عرضه می گردد و امامان دارای درجات وجودی متفاوتی بوده و در هر زمان، عرضه بر یکی از این رتبه ها صورت می گیرد.

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله :إنَّ أعمالَکُم تُعرَضُ عَلَیَّ کُلَّ یَومٍ ، فَما کانَ مِن حَسَنٍ استَزَدتُ اللّه َ لَکُم ، و ما کانَ مِن قَبیح استَغفَرتُ اللّه َ لَکُم .کارهاى شما هر روز به من نشان داده مى شود. اگر خوب باشد، از خدا مى خواهم بر کارهاى شما بیفزاید و اگر زشت باشد، برایتان از خدا آمرزش مى طلبم.

امام صادق علیه السلام : هر بامداد کارهاى بندگان، از نیک و بد، به رؤیت پیامبر خدا صلى الله علیه و آله مى رسد. بنا بر این، به هوش باشید و هر یک از شما باید شرم کند از این که کار زشت بر پیامبرش عرضه کند. و همین است معناى سخن خداوند متعال : «عمل کنید؛ زیرا بزودى خدا و رسول او عمل شما را مى بینند».

داوود بن کثیر گفت : نزد امام صادق علیه السلام نشسته بودم که حضرت بى مقدمه فرمود : اى داوود! روز پنجشنبه اعمال شما به من عرضه شد. در میان کارهایى که از تو به رؤیت من رسید، کمکى بود که به پسر عمویت، فلانى، کردى و من از این کار خوشحال شدم. این صله و کمک تو نابودى عمر او و کوتاه شدن اجلش را سرعت بخشید. داوود مى گوید : پسر عمویى داشتم که فردى معاند و دشمن اهل بیت و پلید بود. خبردار شدم که او و خانواده اش در وضع مالى بدى به سر مى برند. لذا پیش از آن که راهى مکّه شوم، مبلغى خرجى برایش حواله کردم. چون به مدینه رفتم، [حضرت ]ابو عبد اللّه (امام صادق علیه السلام ) مرا از این کار خبر داد. امام رضا علیه السلام ـ وقتى عبد اللّه بن ابان عرض کرد :گروهى از دوستان شما از من خواسته اند که از شما تقاضا کنم برایشان دعا کنید ـ فرمود : به خدا قسم هر روز اعمال آنها را بر خدا عرضه مى کنم.


منبع : پایگاه عرفان

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن