دانستنی ها

آیا علاوه بر امام زمان (عج) معصومین هم نامه اعمال ما را می‌بینند؟

دراحادیث زمان های متفاوتی برای عرضه اعمال یامشاهده نامه عمل ذکر شده است: هر صبح، هر شب هر دوشنبه و پنجشنبه، شب های جمعه، ابتدای هر ماه و نیمه شعبان بر اساس این روایات، اعمال همه انسان ها در این زمان ها بر اهل بیت(ع) عرضه می گردد و اعمال شیعیان به طور ویژه در جمعه ها نیز بر ایشان عرضه.

کیفیت عرضه در زمان های مختلف متفاوت است، در برخی زمان ها به صورت اجمالی عرضه می گردد و امامان دارای درجات وجودی متفاوتی بوده و در هر زمان، عرضه بر یکی از این رتبه ها صورت می گیرد.

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله :إنَّ أعمالَکُم تُعرَضُ عَلَیَّ کُلَّ یَومٍ ، فَما کانَ مِن حَسَنٍ استَزَدتُ اللّه َ لَکُم ، و ما کانَ مِن قَبیح استَغفَرتُ اللّه َ لَکُم .کارهاى شما هر روز به من نشان داده مى شود. اگر خوب باشد، از خدا مى خواهم بر کارهاى شما بیفزاید و اگر زشت باشد، برایتان از خدا آمرزش مى طلبم.

امام صادق علیه السلام : هر بامداد کارهاى بندگان، از نیک و بد، به رؤیت پیامبر خدا صلى الله علیه و آله مى رسد. بنا بر این، به هوش باشید و هر یک از شما باید شرم کند از این که کار زشت بر پیامبرش عرضه کند. و همین است معناى سخن خداوند متعال : «عمل کنید؛ زیرا بزودى خدا و رسول او عمل شما را مى بینند».

داوود بن کثیر گفت : نزد امام صادق علیه السلام نشسته بودم که حضرت بى مقدمه فرمود : اى داوود! روز پنجشنبه اعمال شما به من عرضه شد. در میان کارهایى که از تو به رؤیت من رسید، کمکى بود که به پسر عمویت، فلانى، کردى و من از این کار خوشحال شدم. این صله و کمک تو نابودى عمر او و کوتاه شدن اجلش را سرعت بخشید. داوود مى گوید : پسر عمویى داشتم که فردى معاند و دشمن اهل بیت و پلید بود. خبردار شدم که او و خانواده اش در وضع مالى بدى به سر مى برند. لذا پیش از آن که راهى مکّه شوم، مبلغى خرجى برایش حواله کردم. چون به مدینه رفتم، [حضرت ]ابو عبد اللّه (امام صادق علیه السلام ) مرا از این کار خبر داد. امام رضا علیه السلام ـ وقتى عبد اللّه بن ابان عرض کرد :گروهى از دوستان شما از من خواسته اند که از شما تقاضا کنم برایشان دعا کنید ـ فرمود : به خدا قسم هر روز اعمال آنها را بر خدا عرضه مى کنم.


منبع : پایگاه عرفان

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن