دلنوشتهروایت زیارت

اهل سنت هم قدم در راه کربلا می‌گذارند

داروخانه آنلاین داروپلاس

مراسم اربعین به نوعی به نماد هویتی برای کل شیعیان جهان تبدیل شده است وبی شک این مراسم برمسلمانان بطور عام وبر شیعیان بطور خاص اثرات فراوانی بر جای می گذارد. یک استاد حوزه، پیاده روی اربعین را تداعی گر اسارت اهل بیت دانست و آن را عاملی برای جهانی کردن اخبار کربلا برشمرد و گفت: همانطور که حضرت زینب واهل بیت ایشان مکملی برجریان کربلا بودند اربعین نیز پیامی جهانی دارد.

پیاده روی اربعین همان پیاده روی اهل بیت(ع) را تداعی می کند

حجت الاسلام اسدلله رشیدی درگفت وگو با خبرنگار شفقنا زندگی خاطرنشان کرد: اینکه حضرت زینب واهل بیت امام حسین (ع)در اسارت به کوفه وشام رفته است، این ماجرا مکمل ماجرای عاشورا بود اگر این نبود کل ماجرای کربلا در کربلا می ماند و به عبارتی حرکت حضرت زینب و افشاگری های ایشان یک رسانه بودند که این اتفاق کربلا رابه مرکز حکومتی رساندند که تمام این مصیبت ها از آنجا آب میخورد.

وی افزود: این که دشمن به شکل دست بسته اهل بیت را به اسارت بردند اگر به شکل دست بسته نمی بردند پیام کربلا به جایی نمی رسید واین خبر منتشر نمی شد.رفتن اهل بیت یک ماجرای مکمل کربلا بوده است وبقول شاعر کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود. الان هم همان ماجرا را داریم وادامه همان ماجرا است این که محبین اهل بیت به شکل پیاده راه می افتند پیام رسان همان ماجرا هستند تا تمامی انسان ها پی ببرند. همان ماجرا راتداعی می کنند وتاثیر اربعین همین زنده نگه داشتن ماجرای کربلا واسارت اهل بیت است، به همین خاطر رساندن پیام در طول تاریخ تاثیر دارد.

عزاداری اربعین توسط ائمه از طریق زیارت نامه ها

این استاد حوزه در پاسخ به این سوال که آیا ائمه اطهار هم در اربعین برای امام حسین (ع) عزاداری می کردند؟ با اشاره به روایتی از امام رضا (ع)گفت:ازامام رضا(ع) نقل شده که پدرم امام موسی کاظم در طول محرم خنده ای نداشت و ایشان را کسی در محرم خندان نمی دید. شاید درمورد اربعین فرصتی نبوده که ائمه به کربلا بیایند اما در مورد اربعین ،زیارت نامه گذاشته اند وجملات گهرباری را فرموده اند، پس معلوم می شود برای آنها مهم بوده است.

دلیل نمود بیشتر اربعین اطلاع رسانی خوب در این زمان و نبود حکومت صدام است

حجت الاسلام رشیدی دلیل نمود بیشتر اربعین در حال حاضر را به دلیل حق خواهی اهل بیت دانست و گفت: البته در قبل نیز فرصت مناسبی برای پیاده روی زایران نبود و حکومت صدام وحکومت پهلوی اجازه این حرکت را نمی دادند واطلاع رسانی هم به این شکل نبود. اما از ان روزی که مردم عراق آزاد شدند اولین راهپیمایی اربعین را پسر آیت الله حکیم(شهید محمد باقر حکیم) انجام دادند وجمعیت زیادی را از بصره به سمت کربلا راه انداختند وبعدا هم ایرانی ها رفتند و در حال حاضر این مراسم از این هم فراتر رفته است و به کشورهای دیگر و به اهل سنت هم رسیده است.

رسانه ها در پیشبرد اربعین بسیار موثر هستند

پتانسیل اربعین نباید بی محتوا شود

وی یکی از عوامل پیشرفت در حرکت اربعین را مبلغان اسلام دانست وگفت: مبلغان اسلام باید این فرهنگ را به گوش جهانیان برسانند و این پتانسیل اربعین نباید بی محتوا شود وباید این حرکت غنی سازی شود وجوان ها در کنار راهپیمایی به این مسایل توجه کنند.

راهپیمایی اربعین را باید اختصاصی نگه داریم

این استاد حوزه در پاسخ به این سوال که آیا کپی برداری اربعین برای عزاداری سایر ائمه کار درستی است؟پاسخ داد:ائمه هرکدام ویزگی خاصی دارد اگر ما این کار را تسرّی دهیم هم این فرهنگ جا نمی افتد و هم راهپیمایی اربعین را تحت شعاع قرار می دهد وماباید اربعین را اختصاصی نگه داریم .

وی در ادامه تصریح کرد: اربعین خمیرمایه ظهور حضرت مهدی (ع) است اما اینکه بگوییم ظهور در این روز است این باید سند داشته باشد اما این حرکت ظهور را غنی سازی می کند.

اربعین به مرور محور وحدت آفرینی شده است

در آخر حجت الاسلام رشیدی اربعین را محور صلح بین ملت ها دانست وگفت:در اربعین مسیحی ها وسنی ها و غیر ایرانیها شرکت می کنند وبه مرور محور وحدت آفرینی شده است.

منبع: شفقنا

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن