اخبار

بزرگترین ایستگاه پذیرایی از زائران پیاده امام رضا(ع) راه‌اندازی می‌شود

مصطفی آشنایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهار داشت: سه سال است که کفشداران افتخاری آستان قدس رضوی توفیق پیدا کردند در ایام اربعین حسینی در کاظمین و در جوار پدر و پسر ولی‌نعمتمان امام علی‌بن موسی الرضا(ع) به زائران اربعین حسینی خدمت‌رسانی کنند. راه‌اندازی ایستگاه خدمت‌رسانی در خارج از ایران بسیار مشکل است، زیرا امکانات لازم به‌راحتی فراهم نمی‌شود. در ایام اربعین حسینی(ع) امسال نیز با حمایت آستان قدس رضوی به‌ویژه تولیت این آستان این امکان به‌وجود آمد تا با هزینه‌های خادمان افتخاری کفشداری در کاظمین موکب امام رضا(ع) راه‌اندازی شود.

وی ادامه داد: ۴۰ نفر از خدام افتخاری کفشداری حرم مطهر رضوی بیش از ۱۷ روز است که در موکب امام رضا(ع) مشغول خدمت‌رسانی به زائران هستند، ما معتقدیم بهترین مکان برای جمع‌آوری ره‌توشه آخرت مکانی در جوار اهل‌بیت(ع) برای خدمت‌رسانی به زائران است.

مسئول موکب امام رضا(ع) در کاظمین با اشاره به اینکه با تلاش خدام امام رضا(ع) از ۲۹ مهر‌ماه تا امروز مجموعاً ۱۴۴ هزارنفر از زائران اربعین حسینی(ع) در موکب امام رضا(ع) کاظمین پذیرایی شدند، افزود: روزانه ۷ هزار بسته صبحانه شامل عدسی، چای، شیرعسل، شیرکاکائو و ۱۱هزار پرس چلوکباب در دو وعده ناهار و شام میان زائران اربعین حسینی(ع) توزیع شده است.

وی عنوان کرد: طبخ نان در موکب امام رضا(ع) توسط دو دستگاه پخت نان انجام و نان داغ به‌همراه کباب داغ به زائران ارائه شده است. با توجه به شرایط اقتصادی، تمامی امکانات و مواد لازم را از مشهد مقدس تهیه و با هماهنگی دامپزشکی مواد پروتئینی و گوشت را به خاک عراق منتقل کرده‌ایم.

آشنایی افزود: شهادت امام موسی‌بن جعفر(ع) در حقیقت اربعین دومی است که طی آن ۲۵ میلیون زائر عراقی و غیر‌عراقی از ملیت‌های مختلف به‌مدت یک‌هفته برای عزاداری به کاظمین می‌آیند. کفشداران افتخاری حرم رضوی برای اولین بار سال ۱۳۹۰ به‌عنوان یک هیئت خدمت‌رسانی ایرانی برای شهادت امام موسی‌بن جعفر(ع) موکب خدمت‌رسانی راه‌اندازی کرده و پذیرای ۲۴ هزار نفر بودند.

مسئول موکب امام رضا(ع) در کاظمین عنوان کرد: پذیرایی از زائران همیشه یکی از خدماتی بوده که کفشداران افتخاری حرم مطهر رضوی به‌صورت خود‌جوش برنامه‌ریزی و اجرا می‌کنند. پذیرایی از زائران در دهه کرامت و دهه آخر صفر نمونه‌ای از خدمات کفشداران افتخاری حرم رضوی به زائران امام رضا(ع) است که سابقه ۱۸ساله دارند.

وی ادامه داد: بزرگترین ایستگاه پذیرایی از زائران پیاده امام رضا(ع) در ۳۵کیلومتری مشهد و روستای ملک‌آباد توسط کفشداران افتخاری حرم رضوی در ایام شهادت امام رضا(ع) راه‌اندازی می‌شود. ایستگاه زائران پیاده کفشداران حرم رضوی به‌مساحتی بیش از ۲۰ هزار مترمربع‌، ۱۲ هزار مترمربع زیربنا شامل آشپزخانه، چشمه‌های سرویس بهداشتی، بهداری، کتابخانه، انبار و آبدارخانه سالانه در ایام دهه آخر صفر میزبان حدود ۸۵ هزار زائر است.

مسئول موکب امام رضا(ع) در کاظمین خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌کنیم کفشداران حرم مطهر رضوی در دهه آخر صفر به ۱۱۰ هزار نفر از زائران بارگاه امام علی‌بن موسی الرضا(ع) خدمت‌رسانی کنند و تدارکات لازم برای تحقق این مهم فراهم شده است.

منبع: تسنیم

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن