اهل‌بیت (ع)شناخت اهل بیت و اصحاب (ع)

بشارت امام عسکری به یک ایرانی درباره امامت حضرت مهدی(عج)

داروخانه آنلاین داروپلاس

حجت‌الاسلام مجتبی کلباسی رئیس مرکز تخصصی مهدویت در گفت‌وگو با خبرنگار قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس با بیان اینکه همه ائمه در غیبت نسبی به سر می‌بردند،  ابراز داشت: غیبت تنها به دوره امام عصر(عج) نبوده، بلکه تمام ائمه (ع) در غیبت به سر برده‌اند،  در دوران پیامبر(ص) و ائمه (ع) نیز تنها عده محدودی از مردم با ملاقات و مشرف شدن در خدمت این معصومان از محضر آن‌ها بهره‌مند می‌شدند و این امکان برای مردم مناطق دور دست وجود نداشت.

هدایت جامعه در شرایط سخت دوران عباسی

وی با بیان اینکه امام عسکری (ع) در دوران کوتاه امامتشان نقش تبیین و تبلیغ شیعیان با وجود شرایط سخت آن زمان انجام دادند، افزود:‌ ارتباط شیعیان با امام عسکری (ع) بسیار مشکل و مخفیانه بود. اما حضرت  در آن شرایط دست از هدایت جامعه بر نداشتند. تمھید و آماده کردن شیعیان برای ورود به دوران غیبت از جمله دیگر برنامه‌های امام حسن عسکری (ع) بود.

حراست و مرزبانی از عقاید و رسالت‌های امامت

حجت‌الاسلام کلباسی با تأکید بر اینکه شرایط زندگی در سامرا و در یک پادگان نظامی یک دوره غیبت نسبی را برای امام عسکری (ع) ایجاد کرده بود، خاطرنشان کرد: پیشوای یازدهم شیعیان به طور مستقیم نمی‌توانستند با مردم ارتباط داشته باشند، بنابراین سازمان وکالت را راه‌اندازی کردند. همچنین حراست و مرزبانی از عقاید و رسالت‌های امامت نیز وظیفه‌ای دیگر بود که حضرت مانند سایر ائمه انجام دادند.

زمین هیچگاه از حجت خالی نخواهد ماند

وی با اشاره به حضور برخی افراد موثق در شبکه وکالت امام حسن عسکری (ع) گفت: احمد بن اسحاق از نزدیک‌ترین یاران امام عسکری (ع) محسوب می‌شد که در آن روزگار در شهر قم زندگی می‌کرد. علاقه‌اش به امام عسکری (ع) او را از قم به سامرا کشانید. در محضر امام عسکری (ع) قبل از اینکه لب به سخن بگشاید، امام حسن عسکری (ع) فرمود: «ای احمد بن اسحاق! خداوند متعال از اول خلقت آدم تا امروز زمین را خالی از حجت قرار نداده است و تا قیامت هم خالی نخواهد گذاشت؛ حجتی که به واسطه او گرفتاری‌ها را از اهل زمین دفع می‌کند و به سبب او باران نازل می‌شود و به میمنت وجود وی برکات نهفته در دل زمین را آشکار می‌سازد».

بشارت ولایت امام زمان اولین‌بار به یک ایرانی داده شد

رئیس مرکز تخصصی مهدویت  بیان داشت:  احمد بن اسحاق از حضرت (ع) پرسید: یا ابن رسول اللّه! حجت خدا بعد از شما کیست؟ حضرت به درون خانه رفت و لحظه‌ای بعد کودکی سه ساله‌ای که در آغوشش بود را بیرون آورد و فرمود: «ای احمد بن اسحاق! اگر در نزد خداوند متعال و ائمه اطهار (ع) مقامی والا نداشتی، فرزندم را به تو نشان نمی‌دادم. این کودک هم نام و هم کنیه رسول خدا (ص) است و همین کودک است که زمین را بعد از آنکه از ظلم پر شد، پر از عدل خواهد کرد. ای احمد بن اسحاق! فرزندم همانند خضر و ذوالقرنین است. به خدا سوگند او غیبتی خواهد داشت و در زمان غیبت، غیر از شیعیان ثابت قدم و دعا کنندگان در تعجیل فرجش، کسی اهل نجات نخواهد بود».

منبع: فارس

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن