دانستنی ها

بهترین دعا در پیاده‌روی اربعین چیست؟

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی خوش‌نظر درباره لزوم نیت برای پیاده روی اربعین گفت: برای پیاده‌روی اربعین نیازی به نیت نیست اما باید برای رضای خدا و خالصانه در این راهپیمایی عظیم جهان اسلام حضور یابیم.

این کارشناس علوم قرآنی درباره نماز اول وقت در ایام پیاده‌روی اربعین، اظهار کرد: زائر در این مسیر به دنبال رضای خداست و نماز اول وقت اصلی‌ترین پایه دین بوده و از همه‌چیز مهم‌تر است. فرد باید با به‌جا آوردن نماز در قبولی اعمال خود بکوشد. نماز محور است و سایر اعمال اعم از پیاده‌روی و زیارت، حول این محور قرار دارند.

حجت‌الاسلام خوش‌نظر درباره قرائت زیارت عاشورا در طول مسیر پیاده‌روی اربعین، بیان کرد: خواندن زیارت عاشورا در طول مسیر پیاده‌روی اربعین و در حرم امام حسین(ع) همراه با زیارت اربعین سفارش شده است. وی خاطرنشان کرد: در پیاده‌روی اربعین بهترین عمل خدمت به دیگران است و زائر تا جایی که می‌تواند باید به دیگران در این مسیر کمک کند و سختی‌های راه را تحمل کند که ثواب بسیار دارد.

سعید شمس کارشناس علوم قرآنی درباره لزوم نیت برای پیاده روی اربعین گفت: قصد و نیت برای پیاده‌روی الزامی نیست ولی اگر گاهی شخصی نیت به سفر پیاده روی اربعین دارد و مقدمات مربوط به زیارت کربلا را انجام دهد، اما نتواند به این سفر برود، ثواب زیارت امام حسین(ع) برای او نوشته می شود.

این کارشناس علوم قرآنی درباره نماز و آداب مربوط به پیاده‌روی اربعین اظهار کرد: هر زمان که فرد وارد این مسیر می‌شود چون ممکن است دچار غفلت شود، خوب است اموری که او را به عبادت و هدف سیدالشهدا(ع) نزدیک می کند، انجام دهد.

وی درباره چگونگی رفتاری که در پیاده‌روی اربعین نسبت به دیگران،بیان کرد: این ایام، فرصتی است تا با مشارکت و برادری در قالب امور جمعی و گروهی در کنار کمک کردن به دیگران از ثواب این امور بهره ببریم. دست بزرگترها را بگیریم، افراد را راهنمایی کنیم، دست‌ها و پاهای زائرین را ماساژ دهیم و کارهایی از این دست از مواردی است که می‌توان در این مسیر انجام داد.

این کارشناس علوم قرآنی درباره زیارت عاشورا خاطرنشان کرد: خواندن زیارت عاشورا همواره اهمیت دارد و هر فرد،در هر زمانی می‌تواند آن را به تنهایی نیز بخواند، اما چه خوب است که در مسیر پیاده‌روی اربعین برای افزایش حال و هوای معنوی زئران و برای آمادگی حضور در محضر سیدالشهدا(ع)، دعای زیارت عاشورا به شکل دسته جمعی نیز خوانده شود که ثواب بسیار دارد.

منبع: میزان

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن