دانستنی ها

توصیه‌هایی برای سفر خاطره انگیز اربعین

پیاده روی اربعین با حضور ده ها میلیونی زائران از کشورهای مختلف، تصویر کنگره ای عظیم از آزادگان را برای جهانیان به تصویر می‌کشد و این پیام را به همراه دارد که حماسه حسینی در تاریخ ماندگار بوده و خواهد بود.

عشق به زیارت امام حسین (ع)، بسیاری از شیفتگان این حضرت را راهی سرزمینی می‌کند که پیش از این مرزهای آن به واسطه حاکمیت استبداد، برای عرض ارادتی تمام قد به سرور و سالار شهیدان بسته بود.

حرکت کاروان‌های زائران حسینی برای شرکت در راهپیمایی اربعین در عراق، از سال ۱۳۹۰ در ایران به صورت تدریجی شروع شد و هر سال بر عظمت و شکوه این حرکت افزوده شده است.

این سفر با توشه و سوغات معنوی زمانی خاطره انگیز تر خواهد شد که رعایت نکاتی در زمینه سفر و همچنین سلامت از سوی زائران اربعین بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

** انجام مراحل قانونی قبل از سفر

مدیرکل حج و زیارت استان فارس در توصیه به زائران اربعین گفت که نسبت به انجام مراحل قانونی و اخذ روادید (ویزا) کشور میزبان (عراق) قبل از آغاز سفر اقدام کنند.

علیرضا زینلی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از مردم درخواست کرد که با سعه صدر منتظر دریافت روادید باشند و حتما به دفاتر و شرکت‌های زیارتی مجاز سازمان حج و زیارت که اسامی آن‌ها در سایت samah.haj.ir آمده است، مراجعه کنند.

وی تاکید کرد: زائران نباید تحت هیچ عنوان و وجه نقدی به اشخاص پرداخت کنند، بلکه تنها راه پرداخت هزینه سفر اربعیت ازطریق کارت‌خوان دفاتر زیارتی است.

مدیرکل حج و زیارت استان فارس ادامه داد: هزینه صدور روادید، ۲۳۴هزار و ۸۷۵ هزار تومان است و نباید ریالی بیشتر از این مبلغ پرداخت شود.

زینلی یادآور شد: گذرنامه‌ها دست کم باید ۶ ماه کامل اعتبار داشته باشند و افراد می‌توانند علاوه بر دفاتر زیارتی از طریف سایت یادشده نیز اقدام به ثبت‌نام کنند.

** هنگام سفر

مدیرکل حج و زیارت استان فارس با بیان اینکه زائران در حین پیاده‌روی باید اصولی را رعایت کنند، در این زمینه توضیح داد: زائران باید به صورت گروهی حرکت و از پیاده روی فردی خودداری کنند.

وی افزود: با آنکه موکب‌ها محل استراحت هستند، زائران باید مراقب اموال خود باشند، از مکان ممنوعه عکسبرداری نکنند و احترام مردم عراق را به صورت ویژه داشته باشند؛ زیرا آنان میزبان ما هستند و ما میهمان.

زینلی افزود: همراه داشتن کوله پشتی سبک و نیز استفاده از کفش راحتی مناسب برای حفظ سلامتی زائران با اهمیت است.

** عبور ایمن از مخاطرات سلامت

جدای از این توصیه‌ها، در ایام پیاده روی اربعین به دلیل حضور این جمعیت میلیونی و نبود زیرساخت‌های لازم و کافی در کشور عراق برای پوشش همه زائران، بحث ابتلا به بیماری‌ها و رسیدگی‌های بهداشتی و درمانی اهمیتی ویژه می‌یابد.

در همین راستا تیم‌های پزشکی از نهاد‌ها و ارگان‌های مختلف همچون جمعیت هلال احمر، دانشگاه علوم‌پزشکی و بسیج و سپاه، خدمات امدادی مختلفی را در موکب‌ها و درمانگاه‌های بین راهی به مردم ارائه می‌کنند؛ اما همچنان در بازگشت دشواری‌های مسیر و شلوغی بسیار و همچنین سرمای هوا ممکن است برخی افراد را دچار بیماری‌های عفونی یا ویروسی کند که به صورت همه‌گیر و قابل انتقال به دیگران است و از این رو رعایت نکات بهداشتی و درمانی اهمیت ویژه‌ای دارد.

در این زمینه رئیس تیم پزشکی استان فارس در عتبات عالیات درباره ضرورت رعایت نکات بهداشتی و سلامتی زائران به ایرنا گفت: پیاده روی مقدمات و آمادگی‌هایی نیاز دارد و قطعا افرادی که به صورت معمول پیاده روی نمی‌کنند و ورزش کافی انجام نمی‌دهند دچار گرفتگی عضلات و خستگی خواهند شد.

دکتر اکبر اجرایی با بیان اینکه پیاده روی اربعین حداقل سه روز و در مسیری بیش از ۸۰ کیلومتر صورت می‌گیرد، عنوان کرد: بر این اساس هر فرد به طور متوسط باید روزی ۲۵ تا ۲۶ کیلومتر پیاده روی کند و چنانچه آمادگی لازم را نداشته باشد، دچار مشکل می‌شود.

** زائران قبل از سفر روزی ۲ ساعت پیاده روی کنند

رئیس تیم پزشکی استان فارس در عتبات عالیات گفت: زائران باید از یکی دو هفته قبل از سفر اربعین، روزی ۲ ساعت پیاده روی کنند تا آمادگی‌ لازم در آنها به وجود آید.

وی اظهار داشت: افزون بر این، افراد باید در طول راه حتما از مایعات به میزان لازم استفاده کنند و حداقل امکانات لازم را به همراه داشته باشند.

اجرایی گفت: امکان ابتلا به بیماری‌های فصل سرما از جمله انواع حساسیت‌ها، سرفه‌ها و سرماخوردگی‌ها وجود دارد که تا مدتی پس از بازگشت زائران نیز دامنگیر آنها خواهد بود؛ زیرا افراد از ملیت‌های مختلف و با سطح بهداشتی مختلف در این پیاده روی حضور دارند و وضعیت کشور عراق هم به صورتی نیست که همه امکانات لازم در آن وجود داشته باشد.

** تزریق واکسن آنفلوآنزا

این پزشک که سابقه خدمات رسانی به زائران در عتبات عالیات در سال های گذشته را در کارنامه دارد، اظهار داشت: از همین رو، کسانی که بیشتر از همه در معرض سرماخوردگی هستند، یعنی در سال چندین بار سرما می‌خورند باید برای پیشگیری از آنفلوانزا ۱۰ تا ۱۴ روز پیش از حرکت، واکسن بزنند؛ زیرا بدن پادتن آنفلوانزا را طی دو هفته در بدن می‌سازد و تزریق دیرتر از این مدت زمان هیچ تاثیری بر پیشگیری از بیماری در عراق ندارد.

وی اظهار داشت: زائران باید در طول مسیر در مکان‌های گرم استراحت کنند و از استراحت و خواب در محیط‌های باز و بر روزی سنگفرش‌ بپرهیزند زیرا بر اثر سرما دچار کوفتگی و سرماخوردگی‌ خواهند شد.

رئیس تیم پزشکی استان فارس در عتبات عالیات با بیان اینکه افراد باید دارو‌های مورد نیاز شامل قرص مسکن، سرماخوردگی، قرص‌های ضد سرفه و ضد حساسیت به همراه داشته باشند؛ همچنین افرادی که دچار بیماری‌های خاص هستند باید داروی خود را از قبل تهیه کنند.

وی افزود: با این که در مسیر گروه‌های پزشکی و پیرا پزشکی وجود دارند؛ اما به دلیل وجود محدودیت‌ها ممکن است از لحاظ تامین دارو دچار مشکل شوند و نتوانند به راحتی داروی مورد نیاز خود را تهیه کنند.

اجرایی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی شیراز از سال‌های گذشته تیم‌های بسیاری سر مرز، بعد از مرز و در طول مسیر تدارک دیده است، گفت: این اکیپ‌ها و تیم‌ها مجهز هستند و حدود ۱۲ درمانگاه نیز توسط دانشگاه علوم پزشکی و بسیج جامعه پزشکی استان با همکاری برخی شهرستان‌ها و نیز جمعیت هلال احمر تدارک دیده شده است.

وی ادامه داد: همچنین هیات پزشکی حج و زیارت هم درمانگاه‌های مختلفی را آماده کرده است که به فواصل نزدیک دسترسی زائران را به خدمات پزشکی آسان می‌کند.

رئیس تیم پزشکی استان فارس اظهار داشت: با این وجود، چون جمعیت زیاد است ممکن است برای رسیدگی صف تشکیل شود یا مجبور باشند انتظار بکشند؛ زیرا تعداد پزشک، داروخانه و تزریقات محدود است و به ویژه در روز‌های نزدیک به اربعین که میزان تجمع افراد در کربلا بسیار زیاد است، دسترسی به خدمات درمانی مورد نیاز با صرف وقت همراه خواهد بود.

رئیس تیم پزشکی استان فارس در عتبات عالیات بیماری‌های تنفسی به خصوص سرماخوردگی، آنفولانزا و بیماری‌های ویروسی را از جمله بیماری‌های رایج در همه سال‌ها خواند و بیان داشت: در سال های گذشته بسیاری از زائران دچار این مشکلات شده‌اند.

وی با بیان اینکه مردم باید توصیه‌های یادشده را جدی بگیرند، اظهار داشت: در بازگشت زائران قرنطینه‌هایی صورت می‌گیرد و حتی دانشگاه‌های علوم پزشکی در استان‌های مختلف برای این امر اقداماتی را انجام می‌دهند.

** افراد ابتلا به بیماری‌ها را جدی بگیرند

اجرایی افزود: برخی بیماری‌ها بسیار حاد و خطرناک هستند، این بیماری‌هایی سندروم‌هایی مهم هستند که ابتلا به آن‌ها خطرناک است؛ برای مثال اگر کسی دچار بیماری تنفسی شدید شود یا مبتلا به اسهال شدید یا اسهال خونی شود باید با دقت تحت نظر قرار گیرد، آزمایش‌های لازم بر روی او انجام شود و حتما مراقبت‌های ویژه برای عدم انتقال به اطرافیان لحاظ شود؛ بنابراین افرادی که در بازگشت دچار مشکلات اینچنینی می‌شوند باید خود را به نزدیک‌ترین مرکز درمانی و پزشکی معرفی کنند.

چهلمین روز شهادت (اربعین) امام حسین (ع) امسال مقارن است با هشتم آبان‌ماه و به ارمغان آوردن پیام اربعین به سراسر ایران اسلامی و افشاندن عطر حسینی، نیازمند رعایت توصیه هایی است که سلامت و ایمنی سفر زائران را تضمین می کند.

 

منبع: ایرنا

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن