دانستنی ها

توصیه‌های بهداشتی به زائران اربعین در حال بازگشت به کشور

داروخانه آنلاین داروپلاس

ازدحام جمعیت در مرز و پایانه های مرزی حاکی از آن است که زائران ایرانی سفر معنوی اربعین به در حال بازگشت به کشور هستند.

شمار بسیاری از زائران اربعین حسینی پس از زیارت حرمین امامین شریفین و  عرض ادب و تسلیت به ساحت سید و سالار شهیدان اباعبدالله و با دلی آرام و مال آمال از عشق حسینی بار سفر را بسته اند و با سرعت در حال بازگشت به کشور هستند.

در این میان زائران اربعین حسینی در مسیر بازگشت باید به برخی نکات مهم و حیاتی بهداشتی توجه کنند تا دچار بیماری نشوند و سلامت و آسوده خاطر به شهر و دیار خود در ایران بازگردند.

علائمی که زائران با مشاهده آنها باید به مراکز درمانی مراجعه کنند

پیرحسین کولیوند سرپرست اورژانس کشور با اشاره به موج گسترده بازگشت زائران اربعین حسینی به کشور و ترافیک از سمت کربلا به مرز‌ها گفت: این مسئله مراقب‌های جدی سلامت را می‌طلبد.

کولیوند سرپرست اورژانس کشور اظهار کرد: زائران توجه داشته باشند چنانچه علائمی، چون سردرد، سرگیجه، اسهال، استفراغ مشاهده کردند بعد از مرز به مراکز درمانی مستقر در پایانه‌ها یا نزدیکی آن مراجعه کنند و هر گونه علامت بیماری یا نشانه مشکوکی را به نیرو‌های امدادی اطلاع دهند.

وی در ادامه با اشاره به حضور نیرو‌های بهداشتی و مبارزه با بیماری‌ها در مرز‌ها اظهار کرد: نیرو‌های بهداشتی در نقطه صفر مرزی تب سنجی را برای زائران انجام می‌دهند و در این زمان اگر زائران علامتی داشتند حتما به نیرو‌های بهداشتی مستقر در مرزها اطلاع دهند تا از شیوع بیماری یا بدتر شدن وضعیت سلامتشان جلوگیری کنند.

هشدار؛حوادث ترافیکی در کمین زائران اربعین حسینی

سرپرست اورژانس درباره احتمال بروز حادثه با توجه به ترافیک مسیر بازگشت گفت: زائران سعی کنند با آرامش به شهر‌های خود بازگردند و عجله نکنند، زیرا در این صورت خطر بروز حوادث ترافیکی افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: در صورتی که حادثه ترافیکی رخ داد، مصدومان را جا به جا نکنند و در ایران با شماره تلفن ۱۱۵ اورژانس و در کشور عراق با شماره هلال احمر تماس بگیرند.

در مسیر بازگشت به کشور رعایت نکات بهداشتی را جدی بگیرید

معصومی متخصص طب اورژانس و رئیس اداره سلامت در بلایا و حوادث وزارت بهداشت با بیان اینکه رعایت مسائل بهداشت فردی برای حفظ سلامتی خود و دیگران در مراسم باشکوه اربعین ضروری است، گفت: موج بازگشت زائران اربعین به کشور آغاز شده است و ممکن است برخی زائران به دلیل عجله برای رسیدن به رعایت نکات بهداشتی بی‌توجهی کنند.

رئیس اداره سلامت در بلایا و حوادث وزارت بهداشت اظهار کرد: رعایت بهداشت فردی یکی از الزامات این سفر طولانی بوده و لازم است زائران از اولین لحظه سفر تا زمانی که به ایران باز می‌گردند به آن عنایت داشته باشند.

شست و شوی دست ها زائران را در برابر بیماری واکسینه می کند

وی با توصیه به شست و شوی دست‌ها قبل از خوردن هر خوراکی به زائران اربعین که در مسیر‌های بازگشت به ایران هستند، تاکید کرد: زائران دست‌های خود را مرتب به ویژه قبل از صرف غذا و پس از استفاده از سرویس بهداشتی با آب و صابون بشویند زیرا این کار آنها را از ابتلا به بیماری‌های مختلف مصون می‌کند.

وی افزود: شست وشوی دست قبل و بعد از تهیه و آماده سازی غذا نباید فراموش شود، همچنین استفاده از ژل دست و دستمال مرطوب هم برای پیشگیری از بیماری‌ها کمک کننده است.

این متخصص طب اوژانس ادامه داد: رعایت بهداشت می‌تواند از ابتلا به بیماری‌های عفونی جلوگیری کند، لذا شست و شوی مکرر دست‌ها با آب و صابون می‌تواند از بروز بیماری‌های عفونی به خصوص عفونت‌های تنفسی جلوگیری کند.

نکات بهداشتی که در مصرف آب و غذا باید به آنها توجه کرد

معصومی گفت: زائران اربعین در طول سفر مایعات کافی بنوشند و هنگام خرید و مصرف مواد غذایی به تاریخ تولید و انقضای آن حتماً توجه کنند و برای جلوگیری از بروز مسمومیت‌های غذایی، هیچ وقت غذا را به صورت نیمه گرم مصرف نکنند، بلکه غذا را یا به صورت سرد یا گرم مصرف کنند و در حین سفر باید از خرید هر گونه غذا‌های آماده غیربهداشتی (از دست فروش‌ها و دوره گردها) جداً خودداری شود.

رئیس اداره سلامت در بلایا و حوادث وزارت بهداشت درباره رعایت نکات بهداشتی در نوشیدن آب اظهار کرد: زائران در مسیر بازگشت به منظور اینکه سلامت به مقصد برسند، باید از آب های مطمئن و پاک، چون بطرى هاى آب معدنى پلمب شده براى نوشیدن استفاده کنند و از مصرف یخ اجتناب کنند، مگر اینکه مطمئن باشند با آب سالم تهیه شده است.

وی تاکید کرد: زائران اربعین در طول مسیر بازگشت به کشور از مصرف شیر و لبنیات غیرپاستوریزه خوددارى کنند، همچنین توصیه می‌شود که زائران میوه، سبزیجات خام به ویژه کاهو و سالاد مصرف نکنند مگر اینکه میوه قابل پوست کندن باشد.

موادغذایی مفید و مضر برای زائران اربعین

وی ادامه داد: زائران به تاریخ مصرف و تولید، مجوز بهداشت (پروانه بهداشت)، پروانه‌ ساخت و علامت استانداردی که بر روی بسته بندی مواد غذایی به ویژه بستنی، آب میوه، محصولات لبنی و گوشت قید شده است توجه کنند که در غیر این صورت امکان بروز مسمومیت و بیماری وجود خواهد داشت.

وی به برخی خوراکی‌های مفید و مقوی مناسب پیاده روی اشاره کرد و به زائران مصرف آنها را توصیه کرد: سعی کنید در طول مسیر بازگشت خوراکی‌هایی مثل خرما، کشمش و دانه‌های روغنی که انرژی زا و غیرفاسد شدنی هستند به همراه داشته باشید و آن‌ها را مصرف کنید.

رئیس اداره سلامت در بلایا و حوادث وزارت بهداشت گفت: زائران در استفاده از مواد غذایی که دوره‌ مصرفشان کوتاه است و بیشتر در معرض آلودگی قرار دارند مانند غذا‌های گوشتی، تخم مرغ، سالاد الویه، سس، انواع کنسروها، شیرینی‌تر و شیر دقت کنند؛ باید توجه داشت که مواد غذایی در معرض هوا قرار نگیرند و حتماً دارای پوشش مناسب باشند.

در صورت بروز تاول در پا این موارد را رعایت کنید

معصومی با بیان اینکه تاول پا یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که در طول پیاده روی ایجاد می‌شود، اظهار کرد: این تاول‌ها اغلب ناشی از کفش نامناسب یا آلودگی‌های دیگر است، اگر این در طول مسیر پا‌ها دچار تاول شد، از دستکاری آن‌ها خودداری و با بتادین یا الکل آن را ضدعفونی کنید.

این متخصص طب اوژانس تصریح کرد: همراه داشتن دارو‌های عمومی که هنگام سرماخوردگی یا درد‌های معده استفاده می‌شوند و همچنین مسکن‌ها در طول سیر بازگشت به کشور از سفر معنوی اربعین می‌تواند کمک کننده باشد.

راه های پیشگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا در زائران

معصومی با اشاره با احتمال بروز بیماری هایی، چون سرماخوردگی و آنفولانزا در زائران اربعین حسینی گفت: اگر زائری به سرماخوردگی یا آنفولانزا مبتلا شد حتما باید از ماسک استفاده کند، همچنین برای حفظ سلامتی زائران ماسک همراه داشته باشند، زیرا استفاده از ماسک می‌تواند از ابتلا به بیماری تنفسی و آنفولانزا جلوگیری کند.

رئیس اداره سلامت در بلایا و حوادث وزارت بهداشت افزود: در صورت مشاهده علائمی همچون علائم سرماخوردگی و یا آنفولانزا حتما به درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های بین راهی مراجعه کنید.

وی ادامه داد: زائران از افرادی که دارای علائم سرفه و عطسه هستند ترجیحا یک تا دو متر فاصله بگیرند یا حتما از ماسک استفاده کنند.

دیابتی ها این نکات مهم را آویزه گوششان کنند

این متخصص طب اوژانس با اشاره به برخی نکات برای حفظ سلامت بدن در زائران دیابتی گفت: بیماران دیابتی، توجه داشته باشند، چون پیاده روی فعالیت زیادی محسوب می‌شود که برای آنها غیرطبیعی است، باید بیشتر از خود مراقبت کنند.

معصومی افزود: بیماران دیابتی حتما در استراحتگاه‌ها پا‌های خود را مدام بشویند و خوب خشک کنند تا دچار زخم نشوند و مراقب تغذیه خود باشند و حتما با توجه به مصرف بیشتر انرژی نسبت به قبل، به علائم افت قند توجه بیشتری داشته باشند و داروهایشان را منظم مصرف کنند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن