شناخت سفر

توصیه‌های بهداشتی به زائران ‌اربعین

داروخانه آنلاین داروپلاس
بیش از سه سال است که مراسم پیاده‌روی اربعین با شور و شکوه خاصی درکشور ایران به خصوص خوزستان برگزار می‌شود. دراین ‌سال‌ها مرزهای جهان به عشق امام حسین (ع) با وجود تمام مشکلات و سختی‌ها معنای واقعی خود را از دست دادند. همه مرزهای جهان مانند ‌برآده‌های آهن که جذب قطب‌های مثبت و منفی آهن‌ربا می‌شوند؛ جذب خاک کربلا و ضریح حضرت اباعبدالله حسین شدند و میلیون‌ها شهروند از سراسر این کره خاکی با حضور در اربعین؛ حماسه‌ای جاودان و موثر به یادگار می‌گذارند.
بدون شک برخورداری از وضعیت جسمانی سالم و رعایت نکات بهداشتی از نکات ضروری برای شرکت در مراسم پیاده‌روی اربعین است که زائران شرکت‌کننده در مراسم برای حفظ سلامتی خود و سایر زائران حاضر در مراسم پیاده‌روی اربعین باید آن‌ها رارعایت کنند.
علی خدادادی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم دراهواز، ضمن تسلیت شهادت مظلومانه امام حسین(ع) و اصحاب این امام بزرگوار اظهار داشت: زائران گرامی که قصد شرکت در مراسم عظیم پیاده‌روی اربعین را دارند باید برای حفظ سلامتی خود و جلوگیری از شیوع بیماری‌های واگیردار مسائل و نکات بهداشتی موردنیاز را رعایت کنند.
وی افزود: زائران ابتدا باید قبل از شروع سفر در مورد بیماری‌های مختلفی که ممکن است که در طول سفر با آن مواجه شوند با پزشک خود مشورت کنند. بیماران قلبی عروقی، تنفسی و دیابتی که قصد شرکت در مراسم اربعین را دارند حتما داروهای مورد نیاز خود را قبل از خارج شدن از مرز تهیه و در اسباب سفر خود جاسازی کنند.
مدیر عامل جمعیت هلال احمر خوزستان بهداشت فردی را یکی از نکات مهم بهداشتی عنوان کرد و گفت: زائران باید به طور مرتب دست‌های خود را با آب و صابون بشویند، البته برای حفظ سلامتی و جلوگیری از بیماری دست‌های خود را خیس سپس آن‌ها را صابونی کنند.بعد از شستن کف دست‌ها با یکدیگر حتما آن‌ها را با دستمال تمیز خشک کنند و باهمان دستمال شیر آب را بسته و آن را بلافاصله در سطل زباله بیاندازند.
وی افزود: زائران حتما به رعایت آداب و بهداشت تنفسی توجه داشته باشند و به توصیه‌های بهداشتی از قبیل پوشاندن دهان و بینی خود هنگام عطسه و سرفه با دستمال تمیز یا قسمت بالای آستین برای جلوگیری از ورود آلودگی در فضا، خودداری از دست دادن و بوسیدن و در آغوش گرفتن افراد مشکوک به بیماری تنفسی، فاصله گرفتن به میزان ۱ تا۲ متر از افراد دچار بیماری تنفسی و استفاده از ماسک توجه کنند.
خدادادی با بیان اینکه چنانچه با فردی مواجه شدید که دارای علائم بیماری شبیه آنفولانزا (تب، سرفه و گلودرد) بود ضمن رعایت اصول حفاظت فردی یعنی استفاده از دستمال یا ماسک آن‌ را به ماموران بهداشتی اطلاع دهند، گفت: در زمان بروز پدیده گرد و غبار باید نکات بهداشتی مورد نیاز را حتما رعایت کنند تا از بروز هرگونه بیماری تنفسی، قلبی و رویوی در امان باشند.
وی تصریح کرد: در زمان بروز پدیده گرد و غبار اقداماتی از قبیل استفاده از ماسک‌های فیلتردار،استقرار در مکان‌های بسته و بستن درب و پنجره محل اسکان را رعایت کنند همچنین افرادی  که مشکلات تنفسی، قلبی و رویوی دارند برای استفاده از ماسک با پزشک خود مشورت کنند.
مدیر عامل جمعیت هلال احمر خوزستان با بیان اینکه زائران ماسک‌های خود را از داروخانه‌های مجاز تهیه کنند، افزود: زائری که سابقه بیماری آسم دارند درمان همیشگی آسم خود را ادامه دهد و درصورت عدم بهبود وضعیت در اولین فرصت به پزشک خود مراجعه کنند.
وی گفت: زائران حتما برای جلوگیری از آلودگی مواد غذایی و آب آشامیدنی استفاده از پوشش مناسب برای مواد غذایی آماده مصرف ضروری است. انتخاب آگاهانه مواد غذایی سالم و بهداشتی در سلامت زائران و کاهش خطرات بیماری‌های قابل انتقال به وسیله مواد غذایی را تضمین می‌کند وزائران باید در طول سفر از مصرف سالادها و سبزی خام، گوشت مرغ و ماهی کم پخته شده، غذاهای دوبارگرم شده به خصوص ماهی و گوشت و برنج، غذاهای نگه‌داری شده در دمای اتاق و محصولات لبنی از فبیل شیر، پنیر و بستنی پرهیز کنند.
خدادادی با بیان اینکه مواد غذایی کنسرو شده کاملا سالم نیستند، تصریح کرد: قبل از مصرف حتما کنسرو را به مدت ۲۰ دقیقه در آب جوشانده شود و به علائمی مانند کنسروهای بادکرده، زنگ زده، سوراخ شده و کنسروهایی که مواد داخل آن بوی نامطبوعی دارند توجه داشته تا از هرگونه مسمومیت غذایی در امان باشند.
وی افزود: زائران حتما در طول سفر از میوه‌های پوست‌دار استفاده کنند و قبل از مصرف به دقت آن‌ها را بشویند تا از ورود مواد آلوده به بدن جلوگیری شود.
مدیر عامل جمعیت هلال احمر خوزستان بیان‌کرد: بیشترین و ضروری‌ترین ماده‌ای که انسان در طول سفر مصرف می‌کند، آب است. نوشیدن آب غیر بهداشتی یکی از عوامل اصلی بیماری‌های دستگاه گوارش در مسافرت است و در صورت عدم دسترسی به آب بهداشتی و سالم توصیه می‌شود که از آب جوشیده و آب سالم بسته بندی شده استفاده کنند.
وی به برخی نکات ضروری برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و حفاظت از پوست در مقابل آفتاب اشاره کرد و گفت: آسیب اشعه آفتاب با قرار گرفتن درمعرض آفتاب ظرف مدت زمان ۱۵ دقیقه رخ می‌دهد لذا ضرورت دارد که زائران برای جلوگیری از بروز آفتاب سوختگی اقداماتی از قبیل استفاده از کرم ضدآفتاب بر روی قسمت‌هایی از پوست که درمعرض آفتاب قرار دارند، استفاده از ضد آفتاب ۱۵ دقیقه قبل از بیرون رفتن از محل اسکان و تمدید کرم هر ۲ ساعت یک‌بار را انجام دهند؛ البته استفاده از کلاه‌هایی با لبه پهن می‌تواند از صورت، چشم و گردن در برابر نور آفتاب حفاظت کند.
خدادادی  پوشیدن لباس آستین بلند را محافظی در برابر اشعه uv عنوان کرد و  گفت: زائران برای حمل وسایل شخصی از کوله پشتی استفاده کنند و فرد هنگام حمل کوله پشتی باید  مناسب‌ترین حالت به خود گرفته باشد به صورتی که شانه‌ها در راستای بدن قرار بگیرند.
وی با اشاره به توصیه‌های ایمنی و سلامت عمومی تاکید کرد: زائران آگاهی داشته باشند که حتما داروهای اختصاصی و مورد نیاز خود را حدقل برای مصرف ۱۰ روز به همراه داشته باشند و همچنین دستگیره‌ها، شیر و شیلنگ توالت‌ها به دلیل نحوه استفاده از آن‌ها آلوده هستند بنابراین بعد از استفاده از توالت باید بلافاصله دست‌های خود را با آب و صابون بشوید.
مدیر عامل جمعیت هلال احمر خوزستان تصریح کرد: افراد سیگاری از  مصرف سیگار در اتاق‌ها، راهروها و فضاهای بسته اکیدا خودداری و همچنین زائران ضمن استفاده از میوه‌های از مصرف بیش‌ از اندازه میوه به خصوص موز کال پرهیز کنند.
وی ایمنی سفر برای سالمندان را از ضروریات دانست و گفت: سالمندان بسته‌های دارویی  را در کیف دستی خود قرار دهند تا از گم شدن و آسیب دیدن آن‌ها جلوگیری شود.
منبع: تسنیم

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن