دانستنی ها

توصیه‌های پزشکی به بانوان در راهپیمایی اربعین حسینی (ع)

شاید هنوز هم باشند بسیاری از افرادی که راهپیمایی اربعین حسینی (ع) را مردانه تصور می‌کنند در حالی که جمع زیادی از سالکان این سفر زیارتی حتی در ازدحام روزهای اخیر را بانوانی تشکیل می‌دهند که از پس قرن‌ها گام در راه عقیله بنی‌هاشم نهادند و زینب‌وار مشق عشق می‌کنند.

یکی از چالش‌های راهپیمایی اربعین حسینی (ع) بیماری‌هایی است که زائران به سبب پیاده‌روی‌های طولانی دچار آن می‌شوند و در این بین بانوان زائر از شرایط خاص و ویژه‌تری نسبت به مردان برخوردار هستند. به همین خاطر در میان کاروان اعزامی مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر، پزشکان متخصص زنان و زایمان حضور دارند تا در صورت نیاز، مشکلات پزشکی و درمانی بانوان را برطرف کنند.

سعیده عاصفی متخصص زنان و زایمان از پزشکان کاروان مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با بیان اینکه به‌عنوان پزشکی که به همه امور بیماران می‌پردازد راهی عتبات شده است، اظهار کرد: در کنار وظیفه عمومی نسبت به مراجعه‌کنندگان، بیمارانی که نیاز به مشاوره تخصصی دارند هم از مخاطبان ما در فوریت‌های پزشکی هستند.

این متخصص زنان و زایمان ادامه داد: به دلیل گرما، پیاده‌روی و شرایط جغرافیایی، بانوان طبیعتا در این سفر دچار مشکلات خاصی می‌شوند و اختلالات هورمونی پیدا می‌کنند که مراجعه به متخصص زنان و زایمان از ملزومات این موضوع است زیرا گاهی نکات ظریفی در خصوص بیماری آنها مشاهده می‌شود که تنها یک متخصص می‌تواند آن را تشخیص و برطرف کند.

عاصفی تاکید کرد: مشکلات هورمونی و سیکل بانوان نوعاً برای آنها در این سفر مشکل ایجاد می‌کند که اکیدا به آنها توصیه می‌کنم از مصرف خودسرانه داروها، به‌خصوص داروهای هورمونی آن هم با تجویز افراد غیرمتخصص خودداری کنند تا با عوارض این اقدامات مواجه نشوند.

این متخصص زنان و زایمان به بانوانی که قصد عزیمت به کربلا دارند توصیه کرد از ماه قبل سیکل‌شان را تنظیم کنند تا این اختلالات به حداقل برسد.

عاصفی با اعلام اینکه در حج امسال چند مورد عوارض جدی ناشی از استفاده از داروهای هورمونی را در بانوان زائر مشاهده کرده است، هشدار داد: ایجاد آمبولی یا بافت داخل عروق و لخته خون یا چربی و همچنین همی‌پلژی یا اختلال حرکتی و فلج عضله یا عضو، گاهی به دنبال خوردن قرص‌های ضدبارداری که به صورت خودجوش مصرف می‌شود به وجود می‌آید که می‌تواند خطرناک باشد.

وی درباره  بانوان زائر باردار گفت: به هر حال با افزایش فعالیت و تغییرات آب و هوایی و شرایط کلی خانم‌های باردار این سفر می‌تواند برای آنها سنگین باشد و ما در مشاوره با این خانم‌ها به آنها توصیه می‌کنیم عوارض این سفر را برای خود و جنین به حداقل برسانند و میزان پیاده‌روی‌شان را کاهش داده و حتی‌المقدور از ویلچر و وسایل نقلیه استفاده کنند و در شلوغی‌ها حضور نداشته باشند.

فاطمه فخار مقدم از دیگر متخصصان زنان و زایمان مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در عراق، درمورد سفر پیاده زنان به عتبات گفت: در این سفر بیشتر از همه مشکلات آشفتگی سیکل قاعدگی خانم‌ها بر اثر فعالیت زیاد، پیش می‌آید و مورد دوم اینکه ایرانیان بیش از حد، اقدام به استفاده خودسرانه از داروهای هورمونی می‌کنند و از عوارض آن بی‌اطلاع هستند.

وی که در درمانگاه الملاک ایران در نزدیکی حرم سیدالشهدا(ع) در کربلا مستقر است، افزود: گاهی اوقات داروهای جایگزینی برای رفع مشکلات بانوان وجود دارد که استفاده از آنها را پیشنهاد می‌کنیم بنابراین نباید خودسرانه دارو مصرف کنند.

فخار مقدم به خانم های  زائر باردار به‌ویژه  افراد پرخطر توصیه کرد که بیشتر مراقب باشند زیرا پیاده‌روی ممکن است به آنها آسیب برساند و سایر خانم ها نیز خودسرانه داروهای هورمونی استفاده نکنند، زیرا گرمای هوا و فعالیت زیاد باعث می شود اشخاص نرمال هم بیمار شوند و نباید زیاد حسّاس شد.

وی افزود: افرادی که دچار بیماری‌هایی همچون دیابت پرخطر و فشار خون هستند بیشتر در معرض بیماری قرار دارند.

 

منبع: تسنیم

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن