دانستنی ها

توصیه‌های پلیس اینترپل به زائران اربعین

داروخانه آنلاین داروپلاس

پایگاه اطلاع رسانی پلیس نوشت: سردار هادی شیرزاد ضمن آرزوی توفیق روز افزون برای عزاداران سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، اظهارداشت: در راستای سلامت زائران و عدم بروز مشکلات احتمالی در همایش پیاده روی اربعین حسینی(ع)، زوار عزیز به هشدارهای پلیسی توجه کرده و آن را رعایت کنند.

۱- از توجه به هرگونه پیامک یا ایمیل که به نوعی قصد دریافت اطلاعات شخصی یا حساب کاربری شما را دارد، جداً خودداری کرده و تحت هیچ شرایطی وجهی را به شماره حساب های ارسالی از این طریق واریز نکنید.

۲- در هر شرایطی از پذیرش و جابجا کردن هر گونه بسته و چمدان های افراد غیر (حتی مدیر تور و کاروانی که با آن قصد سفر دارید) خودداری کنید زیرا ممکن است حاوی مواد مخدر و یا اشیاء ممنوعه باشد.

۳- از پیشنهادات مالی و مشارکتی بالاخص در تقسیم کردن کرایه در مسیرهای مشترک خودداری کنید.

۴- در انجام معاملات با تجار و کسبه ایرانی و خارجی حتی المقدور از گرفتن چک هایی که در عهده بانک های خارجی صادر می شود، جدا پرهیز کنید زیرا در صورت برگشت چک، بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران قابلیت پیگیری ندارد.

۵- به هموطنان توصیه می شود از تهیه گذرنامه خارج از مسیر قانونی خودداری کنند، بدیهی است در صورت استفاده از گذرنامه های غیر اصیل در مبادی ورودی و خروجی کشورها، دارنده گذرنامه بازداشت و به عنوان متهم با وی برخورد خواهد شد.

۶- دارندگان گذرنامه که قبلا گذرنامه خود را مفقوده اعلام کرده اند، در صورت یافتن آن به هیچ عنوان از آن استفاده نکرده و در اولین فرصت آن را به اداره گذرنامه تحویل دهند، زیرا مشخصات آنان به عنوان گذرنامه مفقوده در سامانه ها ثبت و در صورت استفاده مجدد در مبادی ورودی و خروجی کشور ها، متوقف و با فرد به عنوان دارنده گذرنامه مسروقه رفتار خواهد شد.

۸- از تحویل دادن مدارک هویتی خود (خصوصاً گذرنامه)‌ به افراد غیرمسئول، ‌به هر دلیل ‌جداً خودداری کنید.

۹- ‌از سپردن وسایل، مدارک شناسایی، کارت اعتباری، پول و اشیای گران قیمت خود به افراد ناشناس و یا رها نمودن آنها در اتاق هتل محل اقامت، خودداری کنید.

۱۰- از پذیرفتن پول، اشیاء و وسایل اشخاص ناآشنا که با شگردهای مختلف درخواست انتقال آن به خارج از کشور و یا بالعکس را دارند، جداً پرهیز کنید.

۱۱- در صورت اقامت در هتل ها و مسافرخانه ها اولا سعی نمایید در اماکن شناخته شده اقامت گزیده و ثانیا از وسایل و مدارک مسافرتی از جمله گذرنامه، بلیت و دارایی های خود به دقت مواظبت نمایید. به این منظور استفاده از صندوق امانات در هتل ها توصیه می شود.

۱۲- در هنگام خروج از محل اقامت، مدارک شناسایی و آدرس و شماره تلفن محل سکونت و حتی الامکان کروکی محل مورد نظر را به همراه داشته باشید.

۱۳- از تردد در مکان های ممنوعه و یا خلوت که شهرت خوبی نداشته و پلیس نیز نظارت کمی بر آنها دارد، اجتناب کنید.

۱۴- نشانی و شماره تلفن سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق را از قبل تهیه کرده و به همراه داشته باشید، در صورت بروز هرگونه مشکل، مطمئن ترین محل برای مراجعه، سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد یا کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کربلا، نجف و بصره است.

۱۵- در صورت بروز بیماری و کسالت به مراکز درمانی مجاز از جمله هلال احمر مراجعه کرده و از پذیرش و مصرف داروهای توصیه شده از سوی افراد ناشناس و غیر مسئول جداً خودداری کنید.

۱۶- در صورت نیاز به استفاده از آب شرب، به منظور جلوگیری از ابتلا به بیماری، از بطری های آب معدنی به صورت پلمب شده استفاده کنید.

۱۷- تمدید روادید در برخی کشورها به سختی انجام می گیرد. لذا توصیه می شود مدت اقامت را بر مبنای زمان تعیین شده، تنظیم کنید تا با مشکل مواجه نشوید.

۱۸- توصیه می شود، هیچ سندی را که متوجه مطالب آن نشده اید و یا به زبان محلی می باشد، امضاء نکنید چون پس از امضای سند، اصلاح آن تقریباً غیر ممکن است.

۱۹- چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محلی بازداشت شدید، بلافاصله از مأموران بخواهید به استناد ماده ۳۶ کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعاً به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمی دانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری کنید.

۲۰- در صورت مفقود شدن و یا سرقت اشیاء و وسایل خود، ضمن مراجعه به پلیس محلی تصویری از صورتجلسه پلیس را به منظور پیگیری های بعدی در اختیار داشته باشید.

۲۱- زائران عزیز وجه نقد و لوازم و مدارک شخصی خود را حفظ و نگهداری کنید و اطلاعات شخصی خود را به منظور جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی در اختیار افراد غیر قرار ندهید.

۲۲- از تبدیل پول در خارج از صرافی ها و بانک ها اجتناب کرده و از قبول اسکناس های درشت از دست فروشی ها و افراد خیابانی خودداری و همچنین در صورت مشاهده پول جعلی از استفاده و یا ارائه آن به دیگران پرهیز کنید.

۲۳- هموطنان عزیز در هنگام ورود به مبادی مرزی کشور ها، دقت کنند تا گذرنامه آنان ممهور به مهر ورود آن کشور شده باشد. لازم به ذکر است در صورت سهل انگاری پلیس مرزی کشور مذکور، صاحب گذرنامه از نظر مقامات ذی صلاح این کشور ها متهم به عبور غیرمجاز بوده و عواقب این امر متوجه وی خواهد بود.

۲۴- به اشخاص نا آشنا که در فرودگاه ها و اطراف سفارتخانه ها قصد طرح دوستی با شما دارند، اعتماد نکنید.

۲۵- برای اخذ ویزای کشورها فقط به سفارت کشور مورد نظر مراجعه کرده و از تماس با دلالان و واسطه گران خودداری کنید.

۲۶- حضور بیش از مدت مقرر در کشورهایی که دارای قرارداد لغو روادید هستند، مستلزم اجازه رسمی از مقامات آن کشور و تمدید مدت اقامت می باشد از این رو اقامت بیش از حد مجاز جریمه و حتی اخراج را به همراه خواهد داشت.

۲۷- گواهینامه بین المللی در برخی کشورها فاقد اعتبار است و در صورت نیاز به رانندگی باید از گواهینامه رانندگی این کشورها استفاده کرد، در غیر این صورت در صورت بروز حادثه فرد مقصر شناخته شده و ممکن است بازداشت شود.

۲۸- هر ایرانی در خارج از کشور سمبل انقلاب، اسلام و نماینده مردم ایران است. شما برادر و خواهر گرامی سعی کنید بهترین سفیر کشورمان در خارج از کشور باشید.

رئیس پلیس بین الملل ناجا به زائران اربعین توصیه کرد در صورت بروز هرگونه مشکل با شماره تلفن های زیر تماس بگیرند.#

۱- شماره تلفن سفارت ایران در کربلا : ۰۰۹۶۴۳۲۳۲۲۹۰۵

۲- شماره تلفن سفارت ایران در بغداد: ۶۴۴ و ۰۰۹۶۴۱۵۳۷۷۶۰۵

۳- شماره تلفن مشاوران اینترپل تهران: ۰۲۱۸۱۸۲۴۲۷۳

منبع: پایگاه اطلاع رسانی پلیس

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن