اهل‌بیت (ع)شناخت اهل بیت و اصحاب (ع)

جایگاه والای حضرت زینب کبری(س) در میان خاندان سیدالشهدا(ع)

داروخانه آنلاین داروپلاس

در واقعه کربلا افراد زیادی حماسه آفریدند تا این واقعه جانسوز از دایره کربلا خارج شده و تا روز قیامت به گوش جهانیان برسد. یکی از افراد والا مقام، حضرت زینب(س) بود. ایشان پس از واقعه عاشورا، مسئولیتِ سنگینِ ساماندهی اسرا را برعهده گرفت و با خطبه ای غرّاء در کاخ یزید، همگان را به یاد شجاعت و دلاوری پدر بزرگوارشان انداخت. با وجود آنکه شاهد کشته شدن حضرت سیّدالشهدا(ع) و اصحاب باوفایش بود، امّا چنان مقامی داشت که فرمود:

«ما رأیتُ إلّا جمیلاً»[۱]

در این میان صبر حضرت زینب(س) مهم ترین امتیاز ایشان نسبت به غیر معصومان است. وقتی حضرت زینب(س) پیکر آغشته به خون برادر را مشاهده کرد، به خداوند عرضه داشت که:

«أللّهُمَّ تَقَبَّلْ مِنَّا هَذا الْقُرْبان»[۲]؛

پروردگارا! این قربانی را از ما بپذیر.

 

حضرت با این جمله نشان داد رضایت و تسلیم در برابر امر الهی برایش از هر چیز مهم تر است. یکی دیگر از جملات حضرت زینب(س) که نشان دهنده صبر بالای ایشان است، این جمله است که فرمودند:

«الْحَمْدُ لِله الَّذِی حَکَمَ لِأَوْلِیَائِهِ بِالسَّعَادَه وَ خَتَمَ لِأَصْفِیَائِهِ بِالشَّهَادَه»[۳]؛ سپاس خدایی را که اولیای خویش را به سعادت رساند و پایان عمر برگزیدگان درگاه خود را شهادت قرار داد.

به گونه ای که وقتی حضرت زینب(س) فرزندان خود را در کربلا از دست داد، از خیمه بیرون نیامد و این نشان می دهد روح این بانوی بزرگوار، چقدر باعظمت و هیبت بوده است.

 

————————————————————————

[۱]. بحارالأنوار: ۴۵/۱۱۶؛ من چیزی به جز زیبایی ندیدم.

[۲]. حیات الإمام الحسین(ع) (قرشی):۲/۳۰۱٫

[۳]. احتجاج:۲/۳۱۰٫

 

برگرفته از کتاب آئین اشک و عزا در سوگ سیدالشهدا(ع) نوشته استاد حسین انصاریان


منبع : پایگاه عرفان

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن