اهل‌بیت (ع)شناخت اهل بیت و اصحاب (ع)

حضرت فاطمه‌ علیها‌السلام و حقانیت شیعه

داروخانه آنلاین داروپلاس

مرحوم کلینی قدس‌سره در کافی به سند صحیح روایت می‌کند که: جبرئیل علیه‌السلام بعداز رحلت پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم مرتباً بر فاطمه زهراء علیها‌السلام نازل می‌شد و از آن‌چه در آینده بر فرزندان آن حضرت وارد خواهد آمد خبر می‌داد و علی‌بن ابی‌طالب علیه‌السلام آن‌ها را می‌نوشت.

یکی از ادله قاطع شیعه که امکان خدشه در آن وجود ندارد و کسی نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد، مسایل مربوط به حضرت فاطمه زهرا علیها‌السلام است زیرا آن حضرت، مقام و منزلت بلندی نزد خداوند دارد. مرحوم کلینی قدس‌سره در کافی به سند صحیح روایت می‌کند که: جبرئیل علیه‌السلام بعداز رحلت پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم مرتباً بر فاطمه زهراء علیها‌السلام نازل می‌شد و از آن‌چه در آینده بر فرزندان آن حضرت وارد خواهد آمد خبر می‌داد و علی‌بن ابی‌طالب علیه‌السلام آن‌ها را می‌نوشت. (کافی/۱ /۲۴۱/ح۵)

پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم نسبت به دختر عزیزشان سفارشات بسیاری نمودند، چه شد که این دختر ۷۵ یا ۹۵ روز بعد از وفات پدرش از دنیا رفت و او را شبانه غسل دادند و شبانه دفن نمودند؟ چه پیش آمد که باید قبرش مخفی بماند؟ در صورتی که قدر متیقّن از مودت و محبت به اهل‌بیت علیهم السلام ، فاطمه زهرا علیها‌السلام است.

اما با تعمق در تمام زوایای این مسئله مهم و اساسی پی می‌بریم: وصیت آن حضرت به غسل و دفن در شب و عمل علی علیه‌السلام به این وصیت حکیمانه، برای اقامه یک حجت بزرگ برای نسل‌های آینده بود تا در این‌باره تفکر کنند و بپرسند: چرا قبر حضرت فاطمه علیها‌السلام مخفی است؟

مرحوم کلینی قدس‌سره روایت صحیحه‌ای را از امان هفتم حضرت موسی‌بن جعفر علیه‌السلام نقل می‌کند: «انّ فاطمه صدیقه شهیده.» (کافی/۱/۴۵۸/ح۲)

در روایت دیگری مرحوم کلینی نقل می‌کند: امیرالمؤمنین علیه‌السلام بعد از دفن همسرش فاطمه علیها‌السلام رو به سمت قبر رسول الله صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم کرد و عرضه داشت: یا رسول الله در فراق فاطمه‌ات، صبر ندارم. آری علی‌بن ابی‌طالب علیه‌السلام که ۲۵ سال صبر کرد و فرمود: «صبرت و فی العین قذی و فی الحلق شجا» و در تمام جنگ‌ها مقاومت نمود، بعد از شهادت همسرش می‌گوید، صبرم تمام شده است.

سپس به پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم عرض می‌کند: دخترت به تو خبر خواهد داد که چگونه امت تو در نابودی او دست و به‌دست هم دادند. «و ستنبئک ابنتک بتظافر امتک علی هضمها» (کافی/۱/۴۵۸) واژه هضم در اینجا به خود زهرای مرضیه علیها‌السلام نسبت داده شده است، یعنی همه امت برای از بین بردن آن بانوی بزرگ تلاش کردند و با ضمیمه این جمله به کلام فرزندش حضرت موسی‌بن جعفر علیهم السلام که فرمود «فاطمه صدیقه شهیده» نتیجه معلوم خواهد بود.

در ادامه روایت علی علیه‌السلام رو به قبر پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم می‌فرماید: «فاحفها السوال و استخبرها الحال» از مصیبت‌هایی که از امت تو به وی رسیده است از او بپرس. در دلش، مصائب فراوانی را پنهان کرد و نتوانست حتی به همسرش علی علیه‌السلام ابراز کند.

آیت الله میرزا جواد تبریزی


منبع : افق حوزه

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن