اهل‌بیت (ع)شناخت اهل بیت و اصحاب (ع)

حضرت معصومه(س) امام زمانش را جمعی و کاروانی یاری کرد

داروخانه آنلاین داروپلاس

علی محمد باقی محقق و پژوهشگر مهدویت در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا در بیان ویژگی‌های برتر حضرت معصومه(س) گفت: از بارزترین ویژگی‌های حضرت معصومه(س) دینداری و دین‌یاری ایشان بود. یعنی ایشان نه تنها در بُعد عبادت فردی اهل عبادت و دیانت بود بلکه دیگران را به سوی دینداری دعوت کرد و در اوج دینداری اطاعت از امام عصر است.

وی افزود: از این جهت حضرت معصومه(س) مصداق بارز این آیه است: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ؛ اى کسانى که ایمان آورده‌اید، خدا را اطاعت کنید و پیامبر و اولیاى امر از میان خود را [نیز] اطاعت کنید». ایشان اطاعت خدا و رسول خدا را در مسیر اطاعت از ولیّ امر خود تعریف کرد و از این جهت به قله‌های رفیع معنویت دست یافت.

باقی یکی دیگر از ویژگی‌های حضرت معصومه(س) را فراهم کردن نیرو برای نصرت امام رضا(ع) معرفی کرد و گفت: حضرت معصومه(س) زمانی که از مدینه به سوی خراسان هجرت کرد،  بسیاری از هاشمیون و سادات را برای یاری امام خویش همراه کرد. بنابراین هجرت حضرت معصومه(س) هجرتی جمعی و کاروانی برای نصرت امام عصر بود.

دعوت به سوی امام درسی از حضرت معصومه(س) است

این پژوهشگر عرصه مهدویت دعوت به سوی امام را یکی دیگر از خصائص حضرت معصومه(س) معرفی کرد و افزود: ما این درس را باید از زندگانی حضرت معصومه(س) دریافت کنیم که نه تنها باید خود را با امام عصر خویش هماهنگ کنیم بلکه باید سایر مردم را به سوی امام دعوت کنیم. ایشان با حرکت خویش کاری کرد که دل‌های مردم متوجه امام شود و همین طور هم شد.

باقی حفاظت از حریم امام را از دیگر ویژگی‌های برتر این بانوی مکرم اسلام دانست و گفت: نیت حضرت معصومه(س) از سفر به سوی خراسان تنها یک حس خواهر و برادری نبود بلکه حس مأموم در قبال امام بود. ایشان برای اینکه مدافع حریم امام عصر خویش باشد تمام سختی‌ها را به جان خرید و در نهایت در این مسیر به مقام رفیع شهادت دست یافت. لذا برای ایشان حفظ حریم امام در اولویت قرار داشت. اگرچه در آن زمان در ظاهر امر موفق نشدند به امام برسند اما اثرات معنوی حرکت ایشان در علمای اسلام تبلور کرد تا جایی که پایه‌های پیروزی انقلاب اسلامی ایران از کنار ضریح مطهر آن بانوی مطهر رقم خورد. بنابراین یک منتظر واقعی می‌تواند از این ویژگی‌های حضرت معصومه(س) نهایت استفاده را ببرد.

منبع: تسنیم

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن