اهل‌بیت (ع)سخنان اهل بیت

دو شاخصه انسان مؤمن در کلام امام رضا(ع)

خداوند در آیات قرآن پیامبر(ص) را به عنوان اسوه‌ای نیکو در تمام ابعاد فردی و اجتماعی معرفی می‌کند؛ چرا که بر اساس عقیده مسلمانان رسول گرامی اسلام(ص) از هر خطایی مبرا و تمام حرکات و سکنات ایشان برگرفته از آموزه‌های وحیانی است.

امروز که  با تلاش‌های مخرب رسانه‌های جهان اخلاق و فرهنگ در تمام جوامع به سوی انحطاط حرکت کرده است، تا حدی که می‌توان عصر امروز را جاهلیت مدرن نامید، بازخوانی ادب و آداب نبوی و گرایش به سیره عملی پیامبر گرامی اسلام(ص) و اهل‌بیت وحی(ع) بیش از گذشته احساس می‌شود. چرا که عمده معضلاتی که جوامع کنونی در زمینه‌های اخلاقی و فرهنگی با آن مواجه هستند، به دلیل عدم رویایی با الگوی صحیح در بین مردمان آن جامعه است این در حالی است که ده‌ها هزار روایت از سیره عملی، کلامی و علمی پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع) در منابع روایی وجود دارد به گونه‌ای که می‌توان با ابزاری مثل رسانه و هنر آن‌ها را در معرض عموم افراد جامعه قرار داد و گامی بلند به سوی اصلاح سبک زندگی برداشت. به طور حتم مردم مسلمان که اکثراً از محبان و شیعیان اهل‌بیت وحی(ع) هستند، وقتی در معرض سیره پیامبر و ائمه خویش قرار گیرند، به سمت اصلاح سبک زندگی خویش حرکت خواهند کرد.

به عنوان نمونه روایتی از امام رضا(ع)‌ نقل می‌شود که می‌توان گفت حقیقتاً دو راهکار و یا دو فرمول مهم در راستای اصلاح سبک زندگی در عرصه فردی و اجتماعی است؛ حضرت فرمود:

مؤمن، مؤمن واقعى نیست، مگر آن که سه خصلت در او باشد: سنّتى از پروردگارش و سنّتى از پیامبرش و سنّتى از امامش. امّا سنّت پروردگارش، پوشاندن راز خود است،امّا سنّت پیغمبرش، مدارا و نرم رفتارى با مردم است،امّا سنّت امامش، صبر کردن در زمان تنگدستى و پریشان حالى است؛ لا یَکُونُ الْمُؤْمِنُ مُؤْمِنًا حَتّى تَکُونَ فیهِ ثَلاثُ خِصال:۱ـ سُنَّهٌ مِنْ رَبِّهِ. ۲ـ وَ سُنَّهٌ مِنْ نَبِیِّهِ. ۳ـ وَ سُنَّهٌ مِنْ وَلِیِّهِ. فَأَمَّا السُّنَّهُ مِنْ رَبِّهِ فَکِتْمانُ سِرِّهِ. وَ أَمَّا السُّنَّهُ مِنْ نَبِیِّهِ فَمُداراهُ النّاسِ. وَ أَمَّا السُّنَّهُ مِنْ وَلِیِّهِ فَالصَّبْرُ فِى الْبَأْساءِ وَ الضَّرّاءِ.

اکنون که جامعه با مشکلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی روبه رو است،  عمل به این توصیه امام رضا(ع) یعنی مدارا با مردم و صبر در سختی‌های فردی و اجتماعی بسیار راهگشا خواهد بود.

منبع: تسنیم

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن