اخباراخبار مذهبی

زمان برپایی نمایشگاه بین‌المللی قرآن کاهش یافت

داروخانه آنلاین داروپلاس

نشست خبری بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن‌کریم صبح امروز، ۱۵ بهمن‌ با حضور عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد و رئیس نمایشگاه قرآن و جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد.

فقهی‌زاده،گفت: نمایشگاه قرآن با برخورداری از سبقه‌های ملی و بین‌المللی مانند سال ۹۷ در روزهای پایانی هفته اول ماه مبارک رمضان، احتمالاً ۲۱ اردیبهشت‌ماه ۹۸ به مدت دوهفته آغاز به کار خواهد کرد.

وی، از کاهش زمان برپایی نمایشگاه بیست‌وهفتم قرآن کریم خبرداد و گفت: به دلیل تقارن روزهایی از نمایشگاه قرآن با شب‌های قدر، ناچاریم زودتر از موعد نمایشگاه را به‌پایان برسانیم. معاونت قرآن و عترت این افتخار را دارد که در گذشته چند روزی از نمایشگاه قرآن را در پایان ماه شعبان برپا کند تا امکان استفاده مخاطبان شهرستانی برای بازدید فراهم شود، امّا به دلیل اینکه نمایشگاه کتاب در چند روز قبل از آن زمان دایر است، چنین فرصتی را از دست داده‌ایم.

“قرآن، معنای زندگی”، شعار نمایشگاه بیست‌و هفتم

فقهی‌زاده با بیان اینکه نمایشگاه روز ششم ماه مبارک رمضان آغاز می‌شود، گفت: سال گذشته شعار “قرآن، چراغ هدایت” انتخاب شد و امسال باتوجه به هم‌فکری دوستان در شورای سیاست‌گذاری نهایتاً شعار نمایشگاه، “قرآن، معنای زندگی” انتخاب شد. برخی دوستان پیشنهاداتی مطرح کردند که چرخه‌ای از شعارها را داشته باشیم. بنابراین شعارهای دیگری گرداگرد این شعار اصلی در نظر گرفته شده است.

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از فعالیت‌های دبیرخانه دائمی نمایشگاه سخن به میان آورد و گفت: این دبیرخانه از روز اول با کار مستمر و متراکم در حال انجام وظایف محوله است و اقدامات شایان توجهی نیز تاکنون صورت گرفته است و بسیاری از آنچه که قبلاً به صورت پراکنده بوده درحال حاضر تجمیع و به صورت یک بایگانی قابل توجه درآمده است.

وی ادامه داد: کار دیگری که بعد از نمایشگاه بیست‌و ششم صورت گرفت و مورد توجه قرار گرفت، آسیب‌شناسی جدی و سخت‌گیرانه از حوزه‌های گوناگون نمایشگاه بود. در یکی از جلسات شورای سیاست‌گذاری و در جلسه جمع‌بندی نهایی برگزاری نمایشگاه بیست و ششم به تفصیل در حوزه‌های گوناگون و بخش‌های ششگانه به جوانب متفاوت این آسیب‌شناسی‌ها و ارزیابی‌ها توجه شد.  تلاش داریم تا در برگزاری بیست‌و هفتمین دوره نمایشگاه از نتایج آن آسیب‌شناسی‌ها استفاده کافی ببریم.

فقهی‌زاده گفت که مدیران نمایشگاه جدید در پرتو فعالیت‌هایی که صورت گرفته است به راحتی می‌توانند به نتایج آسیب‌شناسی‌ها و همچنین اسناد و مدارک نمایشگاه بیست‌و ششم دسترسی داشته باشند. ما در حال ایجاد شرایطی برای ایجاد امکان دسترسی به سوابق تا یک یا دو دور آینده هستیم.

کمیته‌زدایی در نمایشگاه بین‌المللی قرآن

معاون قرآنی وزیر ارشاد از کاهش کمیته‌های این دوره از نمایشگاه خبرداد و گفت: کمیته‌های تخصصی نمایشگاه سال آینده، نسبت به ادوار گذشته کاهش چشم‌گیری پیدا کرده است. کمیته‌ها که از این پس به نام مدیریت شناخته می‌شود به کمتر از نیمی از سال‌های گذشته کاهش یافته است. این کاهش در راستای اعمال مدیریت سریع در بازه زمانی اندک است. برخی کمیته‌ها تجمیع شده و با یک عنوان مشترک نامگذاری شده‌اند. برخی دیگر در چند کمیته و مدیریت پخش شده‌اند و استقلال خود را حتی به عنوان یک جزء اساسی از دو یا سه جزء کمیته‌های تجمیعی از دست داده‌اند.

فقهی‌زاده با بیان‌اینکه نگرش صرفه‌جویی را در جهت ایجاد امکان بهره‌وری بیشتر دنبال خواهیم کرد، افزود: این توجه را در نمایشگاه گذشته نیز نشان داده‌ایم اما در شرایط جدید اقتصادی به صورت جدی‌تر به بهره‌وری بیشتر توجه می‌کنیم.

وی با تأکید بر اینکه تلاش خواهیم کرد که این نمایشگاه بیش از نمایشگاه گذشته مشارکتی برگزار شود، افزود: سال گذشته که نمایشگاه را به صورت طرح محور به اجرا درآوردیم بیش از ۴۰۰ طرح دریافت شد، این امکان در دوره جدید نیز در نظر گرفته شده است. طبیعتاً طرح‌های دریافتی با جدیت مورد بررسی قرار خواهد گرفت و این نیست که ما در کنجی از وزارت ارشاد قرار گرفته باشیم و تمام نمایشگاه را از تراوشات ذهنی خودمان برپا کنیم.

حجت‌الاسلام سیدحمید حسینی، قائم مقام بیست‌و هفتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن نیز طی سخنانی با اشاره به اینکه در این نمایشگاه رویکردهای تازه‌ای را دنبال خواهیم کرد، گفت: ویژگی مهمی که یک نمایشگاه باید داشته باشد این است که بازدید‌کنندگان در هر سال احساس تازگی و فایده جدید از مراجعه به نمایشگاه داشته باشند. بنابراین تلاش این است که در نمایشگاه بیست‌و هفتم به سمتی حرکت کنیم که نمایشگاه به محل عرضه تازه‌ترین دستاوردها و محصولات قرآنی در عرصه‌های گوناگون تبدیل شود.

قائم مقام نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در ادامه افزود: باید زمینه‌ای فراهم شود تا نمایشگاه قرآن به یک جشنواره و آوردگاه قرآنی برای رقابت برترین‌ها در عرصه قرآنی تبدیل شود. برای همین باید از نمایشگاه قرآن استفاده کنیم تا در عرصه‌های مختلف قرآنی رقابتی را شکل دهیم. نمایشگاه قرآن به عنوان اختتامیه و نتیجه و ثمره‌ی فعالیت‌ها و رقابت‌ها در طول سال و محل عرضه بهترین‌ها و تقدیر از برترین‌های هر حوزه قرار گیرد.

حسینی از فراخوان جشنواره‌های مردمی خبرداد و گفت: در این بخش آثار از طریق سایت نمایشگاه قرآن بارگذاری خواهد شد تا یک جریان‌سازی و فضاسازی فرهنگی و قرآنی در بین اقشار گوناگون شکل بگیرد. امیدواریم با تکیه بر سامانه‌ای که برای نمایشگاه قرآن راه‌اندازی شده و محلی به عنوان باشگاه همراهان قرآن در فضای مجازی ایجاد شد با تقویت این سامانه بتوانیم این رویکردهای تازه را در سطح ملی اجرا کنیم. ضمن اینکه این اقدامات، نمایشگاه قرآن را از یک نمایشگاه منطقه‌ای و تهرانی به تدریج تبدیل به یک نمایشگاه ملی خواهد کرد که سهم شهرستان‌ها در اقصی نقاط کشور در آن افزایش خواهد یافت. شاید برای اولین‌بار در نمایشگاه‌های فرهنگی و قرآنی کشور شاهد بودیم توزیع بن‌های خرید به صورت هدفمند از طریق باشگاه همراهان نمایشگاه انجام شد. حتی این بن‌ها در شهرستان‌ها هم توزیع شد و از طریق فروشگاه الکترویکی خریدهایی صورت گرفت که این رویکرد در سال جدید نیز وجود خواهد داشت.

چهلچراغ آسمانی نخستین جشنواره ویدئویی قرآنی

قائم مقام نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم به جشنواره «چهلچراغ آسمانی» اشاره کرد و گفت: چهلچراغ آسمانی نخستین جشنواره ویدئویی تولید محتوای قرآنی در فضای مجازی است که معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد برای نخستین‌بار این جشنواره را در سطح کلان و در چهار رشته عمومی و یک رشته خانوادگی برگزار می‌کند.

حسینی یادآور شد: فراخوان ارسال آثار از روز بیست‌و دوم بهمن‌ماه به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اعلام می‌شود. آثار از طریق آپارات به نمایش در می‌آید و برگزیدگان این رقابت‌ها نیز در نمایشگاه تجلیل شوند.

بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم اردیبهشت‌ سال آینده در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) به مدت دوهفته برگزار خواهد شد.

منبع: تسنیم

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن