اخباراخبار مذهبی

ضوابط ارزیابی عمومی حافظان قرآن کریم ابلاغ شد

داروخانه آنلاین داروپلاس

ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن «ضوابط ارزیابی عمومی حافظان قرآن کریم» را که پیش‌نویس آن از بهمن سال گذشته در شورای ارزیابی حافظان در دست بررسی بود را ابلاغ کرد.

«در اجرای راهبرد ۲۴ سند طرح ملی حفظ قرآن کریم مبنی بر ارزیابی مستمر و دقیق حافظان و مؤسسات حفظ از طریق طراحی و ایجاد ساختار­ها و سازوکارهای ارزشیابی مناسب و دومین اقدام ملی ذیل آن مبنی بر طراحی نظام یکپارچه آزمون‌های ارزشیابی حافاظان در سطوح مختلف جهت جذب حداکثری افراد در راستای مطالبات مقام معظم رهبری در تربیت ۱۰ میلیون حافظ، ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن کریم به پیشنهاد شورای ارزیابی حافظان قرآن، «ضوابط ارزیابی عمومی حافظان قرآن کریم» را به شرح زیر تصویب کرد:

ماده ۱- آزمون­‌های عمومی حفظ قرآن کریم توسط مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت مردمی و نهادهای دولتی و عمومی واجد شرایط از طریق ممتحنان و ارزیابان مورد تأیید شورای ارزیابی حافظان قرآن برگزار می­‌شود.
تبصره – فرایند شناسایی و تأیید مراکز ارزیابی (مؤسسات و نهادها) و ارزیابان واجد شرایط از سوی شورای ارزیابی حافظان تعیین می­‌شود. شورا موظف است فعالیت ممتحنان را رصد کرده و ضمن جلوگیری از هرگونه اهمال، همه­‌ساله اسامی ممتحنان و نیز مراکز مورد تأیید را اطلاع­‌رسانی عمومی کند.
ماده ۲- به کسی که توانایی دارد حداقل یک جزء قرآن را، به صورت صحیح و روان، از حفظ بخواند “حافظ عمومی قرآن” اطلاق شده و به وی «مدرک عمومی حفظ قرآن» اعطا می‌شود. به کسی که توانایی دارد حداقل پنج جزء قرآن را، به صورت صحیح و روان با تلفظ عربی حروف و حرکات در حد تمایز، همراه با درک معنای آیات، از حفظ بخواند “حافظ قرآن” اطلاق شده و به وی «مدرک حفظ قرآن» اعطا می‌شود.
ماده ۳- شورای ارزیابی حافظان کشور مسئولیت طراحی و ابلاغ فرایندها و دستورالعمل‌های علمی و اجرایی و نظارت بر برگزاری آزمون‌ها را بر عهده دارد.
تبصره – دبیرخانه شورای ارزیابی حافظان کشور به صورت متناظر شورای ارزیابی حافظان استان یا واحد ارزیابی حافظان استان را ایجاد کرده و مسئولیت خود را از این طریق ایفا می­‌کند.
ماده ۴- مدرک حفظ قرآن با امضای مشترک مدیر مرکز ارزیابی و نماینده ارزیابی حافظان استان صادر می­‌شود. مدرک حفظ کل قرآن با امضای دبیر شورای ارزیابی حافظان کشور صادر می‌شود.
ماده ۵- مزایای دارندگان مدرک عمومی حفظ در ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن تصویب خواهد شد.
ماده ۶- مسئولیت اجرای مصوبه بر عهده سازمان تبلیغات اسلامی [که دبیرخانه شورای ارزیابی حافظان قرآن در آنجا مستقر است] و مسئولیت نظارت راهبردی اجرای مصوبه بر عهده دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی است.»

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن