اخبار مذهبی

ظرفیت ۲۵ هزار نفری گیلان در پیاده روی اربعین

نماینده ولی فقیه در گیلان گفت: امسال از استان گیلان ۲۵ هزار زائر توفیق حضور در پیاده روی اربعین را می‌‌یابند که باید برنامه‌ریزی‌ها به صورت منسجم باشد، هدف ما این است که در اجتماع عظیم اربعین شعور و شور حسینی ما بیشتر از شعار باشد.

ظرفیت 25 هزار نفری گیلان در پیاده روی اربعین/اجتناب از تجاری کاری در پیاده روی اربعین

به گزارش ایکنا از گیلان، آیت‌الله فلاحتی، نماینده ولی فقیه در گیلان عصر امروز در جلسه ستاد اربعین شهرستان رشت که در فرمانداری برگزار شد، اظهار کرد: باید از مسئله تجاری بودن و تجاری کاری در ستاد پیاده اربعین اجتناب شود و فقط به بعد دینی و حسینی بودن آن فکر کنید زیرا اگر جز این باشد توفیق حضور حاصل نمی‌شود.

امام جمعه رشت با بیان اینکه اربعین سفری به سوی خدا و معنویت است، افزود: اگر این سفر با غیرمعنویت، غیر اخروی و مادیات همراه شود، دستاوردی ندارد.

وی اربعین را یک اجتماع بزرگ خدایی و حسینی دانست و گفت: هیچ پروژه‌ای حتی رفته به مکه مهمتر از اربعین حسینی نیست، ما در مکه به لحاظ وجود آل سعود که در حقیقت سد کنندگان راه خدا هستند، نمی‌توانیم اخلاق و آنچه را که خداوند در قرآن کریم خواسته و تاکید دارد، عملیاتی کنیم که در این راستا می‌توان به اجتماع بزرگ روز براعت اشاره کرد که در بیابان هم نیروهای آل سعود حضور دارند و از هیاهوی مردم می‌ترسند اما در اربعین حسینی می‌توانیم فریاد براعت از مشرکان را به گوش جهانیان برسانیم.

امام جمعه رشت تصریح کرد: مسلمانان شیعه و سنی، مسیحیان و زرتشتیان همه باهم در این اجتماع حاضر می‌شوند، باید بزرگترین و جدی‌ترین تلاش را در این عرصه انجام دهیم.

آیت‌الله فلاحتی خواستار تجمیع تصمیم‌گیری‌ها در ستاد اربعین شد و افزود: امسال از استان گیلان ۲۵ هزار زائر توفیق حضور در پیاده روی اربعین را می‌‌یابند که باید برنامه‌ریزی‌ها به صورت منسجم باشد، هدف ما این است که در اجتماع عظیم اربعین شعور و شور حسینی ما بیشتر از شعار باشد.

وی با اشاره به تاثیری گذاری برنامه‌ها در پیاده روی اربعین، ادامه داد: باید برنامه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، آب، غذا، مسکن و… در پیاده روی اربعین به گونه‌ای باشد که وقتی زائر بازمی‌گردد به دستاورد معنوی آن دست یافته باشد.

آیت‌الله فلاحتی با تاکید بر مدیریت فرهنگی پیاده روی اربعین، بیان کرد: اگرچه معصومیت امام حسین(ع) توانسته برخی از بدعت‌ها را بزداید اما در همین ایام حسینی در برخی مناطق شاهد خرافه گویی هستیم و توسط افرادی بیان می‌شد که از دین و معارف دین چیزی نمی‌دانستند.

امام جمعه رشت تصریح کرد: از مجموعه مسئولان می‌خواهیم ستاد اربعین را رصد و کمک فرهنگی کنند زیرا برخی موارد شاهد تجارت در این راستا هستیم، باید از افزایش نرخ‌ها پرهیز کنیم زیرا عموم زائرانی که در پیاده روی اربعین حضور می‌یابند از اقشار متوسط جامعه هستند لذا باید بستر را به گونه‌ای فراهم کنیم که مردم به این اجتماع عظیم رغبت پیدا کنند. اربعین حسینی به اجتماعی جهانی تبدیل شده که خبرگزاری‌های جهانی اخبار آن را بایکوت می‌کنند.

وی با بیان اینکه با وجود فضای نیمه نابسامان اقتصادی در کشور همه نهادها باید در حد تلاش خود در این اجتماع عظیم نقش داشته باشند، تاکید کرد: نیروهای ما در مواجه با زائران خارجی که از مرز ما وارد می‌شوند باید با نهایت اخلاق و احترام و حوصله برخورد کنند.

منبع: ایکنا

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن