اخباراخبار مذهبی

مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) در قم برگزار می‌شود

داروخانه آنلاین داروپلاس

دوازدهمین دوره مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی (ع) در بخش برادران از تاریخ ۱۵ لغایت ۲۱ بهمن‌ماه در مجتمع یاوران مهدی واقع در جمکران قم برگزار می‌شود.

حضور ۵۱۶۹ شرکت‌کننده در رقابت‌ها

مرتضی نجفی قدسى مسئول برگزاری مسابقات دارالقرآن امام علی (ع) در گفت‌وگو فارس با اعلام این خبر اظهار داشت: در این دوره مسابقات ۵ هزار و ۱۶۹ نفر از حافظان و قاریان قرآن کریم ثبت‌نام کرده‌اند که استان قم با هزار و ۵۱ نفر، استان تهران با ۸۸۴ نفر، استان اصفهان با ۶۲۸ نفر، استان خراسان رضوی با ۳۶۵ نفر، استان مرکزی با ۲۴۱ نفر، استان خوزستان با ۲۲۲ نفر و استان زنجان با ۲۰۱ نفر به ترتیب بیشترین شرکت‌کنندگان را دارا هستند.

استقبال ۵۴۸ متسابق خارجی از رقابت‌ها

وی از حضور گسترده شرکت‌کنندگان خارجی در مسابقات خبر داد و گفت: تعداد ۵۴۸ نفر از شرکت‌کنندگان این مسابقات از اتباع غیرایرانی از ۱۹ کشور جهان هستند که البته بیشتر آنها از برادران افغانستانی، پاکستانی و عراقی ساکن در جمهوری اسلامی ایران هستند و مابقی هم از اتباع کشورهای هند، تاجیکستان، نیجریه، لبنان، عربستان، فرانسه، سوریه، ساحل عاج، آذربایجان، یمن، اوگاندا، چاد، بحرین، بریتانیا، آلبانی و آفریقای مرکزی حضور دارند.

نجفی قدسی درباره رشته‌های مسابقات گفت: این مسابقات در رشته‌های حفظ کل، حفظ بیست جزء، حفظ ۱۰ جزء، ترتیل‌خوانی و قرائت قرآن کریم در دو مقطع سنی زیر ۱۶ سال و بالای آن است که به ترتیب در رشته حفظ کل ۷۲۲ نفر، حفظ ۲۰ جزء ۵۸۶ نفر، حفظ ۱۰ جزء هزار ۶۱۴ نفر، ترتیل‌خوانی هزار ۲۴۸ نفر و در رشته قرائت قرآن نیز هزار و ۲ نفر شرکت دارند.

قضاوت ۷۰ نفر از اساتید برجسته کشور در مسابقات

مدیر دارالقرآن امام علی (ع) درخصوص هیأت داوران این مسابقات گفت: با توجه به اینکه این مسابقات بزرگترین عرصه رقابت‌های قرآنی در مرحله سراسری است و تاکنون چنین مسابقاتی به این گستردگی برگزار نشده است، ناچار شدیم تا گروه‌های داوری را افزایش داده به طوری که حدود ۷۰ نفر از داوران برجسته کشور در ۱۳ گروه داوری هیأت‌های داوری را تشکیل می‌دهند و علاوه بر آنها بر آنها حدود ۲۰ نفر از عوامل فنی در کنار گروه‌های داوری به پردازش نمرات و درج آنها در سیستم رایانه‌ای مسابقات اهتمام دارند، همچنین ریاست هیأت داوران را استاد غلامرضا شاه‌میوه و نظارت عالى مسابقات را هم استاد شهریار پرهیزکار از داوران مسابقات بین‌المللی قرآن کریم بر عهده دارند.

نجفی قدسی اضافه کرد: مرحله فینال رشته‌های حفظ کل بزرگسالان و قرائت قرآن بزرگسالان که بیشترین شرکت‌کننده را داشته و دارای گروه‌های موازی داوری هستند در روز یکشنبه بیستم بهمن‌ماه برگزار خواهد شد و بقیه رشته‌ها فینال نخواهند داشت.

وی تأکید کرد: با توجه به ازدیاد فوق‌العاده شرکت‌کنندگان در این دوره از مسابقات و فرصت محدود زمانی برگزاری آن، ناچار شدیم برای متسابقینی که در مسابقات ادوار گذشته حد نصاب نمرات را کسب نکرده و یا جدیدالورود هستند، در کلیه رشته‌ها آزمون ورودی و یا تست اولیه قرار دهیم و این عزیزان پس از کسب حد نصاب لازم به صحن مسابقات راه مى‌یابند.

اختتامیه ۲۱ بهمن در مجتمع یاوران مهدی(عج) قم

مسئول برگزاری مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) در پایان گفت: مراسم اختتامیه این مسابقات نیز در ساعت ۹ صبح یکشنبه ۲۱ بهمن‌ماه در محل برگزاری مسابقات در مجتمع یاوران مهدی (عج) واقع در جمکران قم برگزار خواهد شد.

منبع: فارس

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن