دلنوشتهروایت زیارت

معنای واقعی «حب الحسین یجمعنا» در موکب آمستردام

«من وقتی کسی را خوشحال می‌کنم خودم هم خوشحال می‌شوم. امسال ۳ شب نخوابیدم، چون به کلینیک‌های مختلف رفتم برای کمک. خیلی به من خوش گذشت الحمدالله. خیلی چیزهای قشنگی توی این راه دیدم ولی قشنگ‌ترینش روابطی است که آدم‌ها توی این راه با هم دارند. به طور معمول اگر از شما بپرسم که می‌توانید روی پتوهایی که اینجاست بخوابید؟ در هلند حتما می‌گفتید نه! من باید یک تخت تمیز داشته باشم اما اینجا اینطور نیست…»

آنچه خواندید، بخشی از روایتی است که یکی از شخصیت‌های کتاب «موکب آمستردام» به آن پرداخته است. بهزاد دانشگر که نویسندگی کتاب «پادشاهان پیاده» را در کارنامه خود دارد، در کتاب «موکب آمستردام» به روایتی متفاوت از پیاده‌روی اربعین می‌پردازد. روایتی از شخصیت‌هایی با ملیت‌های متفاوت که امام حسین (ع) را نه در یک محیط مذهبی، بلکه در قلب اروپا و با وجود تمام تبلیغ‌هایی که در جهت اسلام‌هراسی صورت می‌گیرد، شناخته‌اند.

«موکب آمستردام» را می‌توان یکی از بهترین مظاهر شعار «حب الحسین یجمعنا» دانست؛ اثری که نشان می‌دهد عشق به سرور و سالار شهیدان چگونه شیفتگان او را از قلب اروپا برای زیارت سیدالشهدا(ع) به راهپیمایی بزرگ اربعین می‌رساند.  بهزاد دانشگر درباره چرایی پرداختن به روایت این دسته از افراد می‌گوید: «سال قبل و هنگامی که در حال شنیدن روایت‌های پادشاهان پیاده بودیم به گروهی برخوردیم که از اروپا آمده بودند. گروهی شامل هزار زائر زن و مرد با ملیت‌های مختلف که با سختی‌ها و مشکلات اما در عین حال شیرین، خودشان را به اجتماع زائران اربعین رسانده بودند. در فرصت کوتاهی که داشتیم چند روایت کوتاه از بعضی مسافران این گروه شنیدیم و روایت کردیم اما به مرور فهمیدیم نسبت این گروه با اربعین فقط در همین چند روز خلاصه نشده و از اساس، مبنای تشکیل این گروه تلاش برای تبلیغ و معرفی زیارت اربعین است و خدمت‌رسانی به مردم مشتاقی که به خاطر حضور در کشورهای اروپایی، با سختی‌هایی دوچندان برای سفر به کربلا مواجهند». این کتاب به همت انتشارات عهدمانا در نخستین روز محرم ۱۳۹۷ راهی بازار کتاب شده است.

منبع: وطن امروز

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن