اهل‌بیت (ع)شناخت اهل بیت و اصحاب (ع)

مهرورزى امام صادق (ع) نسبت به مخالفانش‏

داروخانه آنلاین داروپلاس

امام ششم علیه السلام کنیزى داشت به نام سالمه، مى گوید:
لحظات وفات حضرت امام صادق علیه السلام کنار بسترش بودم که بى حالى شدید به آن بزرگوار دست داد، هنگامى که از آن حال بیرون آمد، فرمود: به حسن بن على نبیره حضرت سجاد علیه السلام هفتاد دینار بپردازید و به فلانى فلان مقدار و به آن شخص هم این مقدار، عرضه داشتم: به فلان شخصى که یک بار کارد قصابى آورد و مى خواست تو را به قتل برساند پول عطا مى کنى؟!
حضرت امام صادق علیه السلام فرمود: مى خواهى مصداق عملى این آیه نباشم که خدا فرمود:
[وَ الَّذِینَ یَصِلُونَ ما أَمَرَ اللَّهُ بِهِ أَنْ یُوصَلَ وَ یَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ وَ یَخافُونَ سُوءَ الْحِسابِ ] .
و آنچه را خدا به پیوند آن فرمان داده پیوند، مى دهند و از [عظمت و جلال ] پروردگارشان همواره در هراسند و از حساب سخت و دشوار بیم دارند.
آرى اى سالمه! خداى متعال بهشت را آفرید، پس آن را پاکیزه قرار داد و بویش را نیز پاکیزه گردانید و بى تردید بوى بهشت از فاصله دو هزار سال راه استشمام مى شود ولى آن بوى خوش را عاق پدر و مادر و کسى که قطع رحم مى کند نمى یابد .

اسلام به مهرورزى به اقوام و خویشان گرچه مخالف انسان باشند و به مهرورزى و نیکى به پدر و مادر گرچه هم کیش انسان نباشند و علاوه به انسان هم آزار برسانند، فرمان حتمى داده است. خداوند متعال در رابطه با پدر و مادر گرچه مشرک باشند، مى فرماید:
[وَ إِنْ جاهَداکَ عَلى أَنْ تُشْرِکَ بِی ما لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ فَلا تُطِعْهُما وَ صاحِبْهُما فِی الدُّنْیا مَعْرُوفاً…].
و اگر [آن دو] تلاش کنند که تو [را وادار نمایند] بر [این که ] چیزى را که هیچ علمى به [خدا بودن و ربوبیت ] آن ندارى شریک من قرار دهى، از آنان اطاعت مکن؛ ولى در دنیا با آن دو نفر به شیوه اى پسندیده معاشرت کن…

 

برگرفته از کتاب فرهنگ مهرورزى نوشته استاد حسین انصاریان

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن