دلنوشتهروایت زیارت

ناگفته‌هایی از پیاده‌روی اربعین/ زیارت کربلا عُجب را از انسان می‌گیرد

داروخانه آنلاین داروپلاس
در روز اربعین در جوار حرم اباعبدالله(ع) می‌ایستم و به تماشا و هم‌نوایی با دسته‌های عزاداری که وارد حرم می‌شوند، می‌پردازم. آن لحظات، شیرین‌ترین لحظاتی است که می‌توانم در زندگی خود تجربه کنم. این احساس زیبا را دوستانی که در اربعین به کربلا مشرف شده‌اند، در پیاده‌روی به سوی کربلا و در میان جمعیت زائرین، درک کرده‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان شب جمعه‌ی گذشته در “اولین شب خاطره‌ی پیاده‌روی میلیونی اربعین” که به همت هیئت دانشجویان دانشگاه هنر و چند هیئت دانشجویی دیگر، در تالار فارابی دانشگاه هنر برگزار شده بود، حضور یافت و به عنوان سخنران بخش پایانی “اولین شب خاطره‌ی پیاده‌روی میلیونی اربعین” به ذکر خاطرات و نکاتی از پیاده‌روی اربعین پرداخت.

پناهیان پس از تبریک گفتن به کسانی که سعادت حضور در پیاده‌روی اربعین را پیدا کرده بودند، و توصیه به از دست ندادن این فرصت استثنایی برای کسانی هنوز این پیاده‌روی را درک نکرده‌اند، گفت: تنها جایی که حس و حال زیبای شب‌های عملیات در دفاع مقدس می‌تواند برای انسان تجدید شود، در لحظه‌های پیاده‌روی به سوی حرم اباعبدالله است. در دوران دفاع مقدس در جبهه‌ها معمولاً تمرین‌های نظامی و پیاده‌روی‌هایی انجام می‌دادیم تا آمادگیِ رزمی ما افزایش پیدا کند و امروز می‌توانیم بگوییم که پیاده‌روی به سوی حرم امام حسین(ع)، «پیاده‌روی‌هایِ تمرین ظهور» حضرت است. پناهیان با بیان اینکه «سعی می‌کنم هرسال در پیاده‌روی اربعین شرکت کنم»، گفت: «پیاده‌روی اربعین شهود بسیاری از مراتب عالی معنوی را برای انسان ممکن می‌کند…اگر می‌خواهید فناء فی‌الله را لمس کنید، در میان جمعیت انبوهِ زائرینِ اربعین حضور پیدا کنید» این استاد حوزه و دانشگاه همچنین در بخشی از سخنان خود، با ذکر و توصیف بخشی از سفر اربعین، از “شیرین‌ترین لحظات زندگی خود” صحبت کرد.
در ادامه بخش‌هایی از سخنان این استاد حوزه و دانشگاه را می‌خوانید:
به همه‌ی کسانی که تاکنون در مراسم پیاده‌روی اربعین شرکت کرده‌اند تبریک عرض می‌کنم/ سعی می‌کنم هرسال در پیاده‌روی اربعین شرکت کنم
• به همه‌ی کسانی که تاکنون در مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی شرکت کرده‌اند تبریک عرض می‌کنم. بنده بعد از آنکه پنج سال قبل برای اولین بار در ایام اربعین حسینی به کربلا مشرف شدم، دیگر در ایام دیگری غیر از اربعین به کربلا نرفتم و سعی می‌کنم حتماً «اربعین» به کربلا بروم و در پیاده‌روی اربعین حضور پیدا کنم. چون احساس می‌کنم در اربعین، حرمت حرم اباعبدالله(ع) بهتر نگاه داشته می‌شود؛ در اربعین دیگر کسی آرام وارد حرم نمی‌شود، همه به سر و سینه می‌زنند و جمعیت عظیمی(در حدود ۱۷ میلیون نفر)، با پای پیاده به سمت کربلا حرکت می‌کنند و این شور و حالِ وصف‌نشدنی، شاید یک قدردانی مختصری از اباعبدالله الحسین(ع) باشد. آدم احساس می‌کند آن شور و احساسات میلیونی ـ که البته قدردانی اندکی است از اباعبدالله الحسین(ع) ـ فضای بهتری نسبت به دیگر ایام سال دارد. معمولاً علاقمندان به اباعبدالله الحسین(ع) کربلا را اینگونه بهتر می‌پسندند. گویی در اوقات دیگر، غربت امام حسین(ع) بیشتر بر دل انسان سنگینی می‌کند.
• مطمئن هستم که اگر هرکدام از علاقمندان امام حسین(ع) اربعین به کربلا برود و فضای اربعین را از نزدیک لمس کند، دیگر غیرِ اربعین برای او دشوار است به کربلا برود و شاهد این باشد که مردم خیلی آرام و بدون هیاهو دور حرم امام حسین(ع) زیارت می‌کنند. چون به تعبیر حضرت امام(ره)، زیارت امام حسین(ع) باید با هیاهو همراه باشد(صحیفه امام/۸/۵۲۶) و ما این هیاهو و این شور و حالِ عظیم زائرین اباعبدالله الحسین(ع) را در اربعین می‌بینیم. (حضرت امام می‌فرماید: «و سید الشهدا را این گریه‏ها حفظ کرده است و مکتبش را، این مصیبتها و داد و قالها حفظ کرده؛ این سینه زنیها و این دستجات، و عرض مى کنم اینها حفظ کرده. اگر فقط مقدّسى بود و توى اتاق و توى خانه مى‏نشست براى خودش و هى زیارت عاشورا مى‏خواند و تسبیح مى‏گرداند، نمانده بود چیزى، هیاهو مى خواهد. هر مکتبى هیاهو مى‏خواهد، باید پایش سینه بزنند، هر مکتبى تا پایش سینه زن نباشد، تا پایش گریه کن نباشد، تا پایش توى سر و سینه زدن نباشد، حفظ نمى‏شود. اینها اشتباه مى کنند، بچه‏اند اینها!»(صحیفه امام/۸/۵۲۶)
باید پیاده‌روی اربعین را تجربه کرد/اگر می‌خواهید فناء فی‌الله را لمس کنید، در میان جمعیت انبوهِ زائرینِ اربعین حضور پیدا کنید/پیاده‌روی اربعین شهود بسیاری از مراتب عالی معنوی را برای انسان ممکن می‌کند/ آن لحظات شیرین‌ترین لحظاتی است که می‌توانم در زندگی خود تجربه کنم
• یکی از کارهایی که بنده خودم در اربعین انجام می‌دهم و به دوستان و همراهان نیز پیشنهاد می‌کنم، این است که در روز اربعین در جوار حرم اباعبدالله(ع) می‌ایستم و به تماشا و هم‌نوایی با دسته‌های عزاداری که وارد حرم می‌شوند، می‌پردازم. واقعاً آن لحظات، شیرین‌ترین لحظاتی است که می‌توانم در زندگی خود تجربه کنم. این احساس زیبا را دوستانی که در اربعین به کربلا مشرف شده‌اند، به خصوص در پیاده‌روی به سوی کربلا و در میان جمعیت زائرین، درک کرده‌اند. چون آن لحظه‌ای است که اوج شور عزارادان اباعبدالله الحسین(ع) است، و حتماً در آن لحظه مورد عنایت ویژه‌ی حضرت قرار می‌گیرد. گویی انسان در لحظه مشاهده‌ی وصال دلدادگان حسینی قرار می‌گیرد و شاهد لحظه‌ی نگاه پرمحبت حضرت به زائرینش است؛ زائرینی که با احساسات معنوی و پرشور خود، محبت خود به اباعبدالله(ع) را متجلی کرده و به جهان نشان می‌دهند. و با فریاد کردن مظلومیت امام(ع)، یاد آن حضرت را زنده‌تر کرده و با رساندن صدای او به جهان، حضرت را یاری می‌رسانند. طبیعتاً هر کس در آن لحظات در میان این عزاداران حضور داشته باشد، این نگاه پرمحبت حضرت را با تمام وجود احساس می‌کند و شیرینی بی‌نظیر آن را می‌چشد.
• سفر اربعین به سمت کربلا، یک سفر فوق‌العاده معنوی است که شهود بسیاری از مراتب عالیِ معنویت را برای انسان میسور می‌کند. اگر می‌خواهید فناء فی‌الله را که عرفا می‌گویند، لمس کنید در میان جمعیت انبوهِ زائرینِ اربعین حضور پیدا کنید، آن وقت خواهید فهمید که در مقابل این عظمت چیزی نیستید؛ آن وقت احساس صحرای محشر را پیدا خواهید کرد، با این تفاوت که در این مسیر، امام حسین(ع) دستِ شما را گرفته است…
• انسان تا وقتی که خودش اربعین به کربلا نرود و تا وقتی در میان خیل عظیم عاشقان حسین(ع) با پای پیاده‌ به سمت کربلا حرکت نکند و آن فضای پرجاذبه و استثنایی را از نزدیک لمس نکند، نمی‌تواند شکوه و عظمت و لذتِ بی‌حد آن را درک نماید و نمی‌تواند حرارتی را که این حرکت در قلب او ایجاد می‌کند، حس نماید. باید پیاده‌روی اربعین را تجربه کرد.
رونق شب‌های عملیاتِ دفاع مقدس به خاطر این بود که پیاده‌روی به سوی کربلا محسوب می‌شد/ شباهت پیاده‌روی شبانه اربعین، با پیادره‌روی شب‌های عملیات
• بنده در دوران دفاع مقدس مدتی در جبهه‌ها حضور داشته‌ام و صحنه‌های نورانی شب‌های عملیات‌ را تجربه کرده‌ام. شاید تنها جایی که حس و حال زیبای شب عملیات می‌تواند برای انسان تجدید شود، در لحظه‌های پیاده‌روی به سمت حرم اباعبدالله(ع) باشد. کسانی که آن لحظه‌های شیرین را در پیاده‌روی اربعین لمس کرده‌اند، می‌توانند حس و حال بچه‌ها را در جبهه‌ها درک کنند. خصوصاً دوستانی که پیاده‌روی در تاریکی شب را تجربه‌ کرده‌اند، این حس را بهتر درک می‌کنند.
• می‌توان گفت پیاده‌روی به سمت کربلا به لحاظ حس و حال، به شب‌های عملیات تنه می‌زند و اگر شب‌های عملیاتِ دفاع مقدس رونقی داشت و اگر حس و حالِ فوق‌العاده‌ای داشت به خاطر این بود که پیاده‌روی به سوی کربلا محسوب می‌شد.
عدم شیوع بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی در میان جمعیت عظیم ۱۷میلیونیِ زائرینِ اربعین، نکته‌ی قابل تأملی است
• کسانی که به حجّ مشرف شده‌اند حتماً تجربه‌ی مریض شدن در این سفر را دارند. در حجّ خانه‌ی خدا، حدود سه و نیم میلیون زائر از کشورهای مختلف دنیا حضور پیدا می‌‌کنند و علی‌رغمِ رعایت نکات بهداشتی و استفاده از مواد استریل کننده و … باز هم اکثر حجّاج به نوعی بیماری و یا سرماخوردگی مبتلا می‌شوند. اما نکته‌ی بسیار جالب در مورد مراسم اربعین حسنی در کربلا این است که در طول مسیر پیاده‌روی به سمت کربلا و همچنین در خودِ کربلا که حدود ۱۷ میلیون زائر از کشورهای مختلف حضور پیدا می‌کنند با توجه به اینکه نکات بهداشتی هم، چندان رعایت نمی‌شود، ولی با این حال شاهد بروز سرماخوردگی‌ها و یا بیماری‌های واگیردار(مشابه آنچه که در میان حجاج خانه‌ی خدا می‌بینیم) نیستیم.
• کسانی که در پیاده‌روی اربعین شرکت کرده‌اند حتماً دیده‌اند که بسیاری اوقات مردم در ظروف مشترک آب می‌نوشند یا غذا می‌خورند ولی بیماری‌ها و امراضی مانند سرماخوردگی و… اصلاً شیوع ندارد و این از نکات قابل تأمل است. علی‌رغم جمعیت عظیم ۱۷ میلیونی و علی‌رغم عدم توجه به نکات بهداشتی باز هم کسی مریض نمی‌شود. اینها با عدد و رقم قابل محاسبه است و نیازی به شهود نیست.
عُجب، رذیله‌ای است که تقریباً جز با زیارت اباعبدالله(ع) از بین نمی‌رود/ امام حسین(ع) عُجب را از انسان می‌گیرد 
• نکته‌ی دیگری که در مورد زیارت کربلا به خصوص در روز اربعین، باید به آن توجه داشت، این است که در مسیر کربلا و در حرم امام حسین(ع) یک صفتِ رذیله‌ی بسیار مهم در انسان از بین می‌رود و آن عُجب است. عُجب، رذیله‌ای است که تقریباً جز با زیارت اباعبدالله(ع) از بین نمی‌رود. انسان هر کار خوبِ دیگری(غیر از زیارت اباعبدالله) که انجام می‌دهد، معمولاً باعثِ تقویت این رذیله در وجودش می‌شود(زیرا وقتی انسان کار خوبی انجام می‌دهد، معمولاً دچار عُجب می‌شود و لذا عُجب در وجودش تقویت می‌شود) اما این صفتِ رذیله در حرم امام حسین(ع) نابود می‌شود.
• هر کسی که دارایی یا توانایی‌ای داشته باشد، معمولاً به خاطر داشتن آن دارایی و توانایی دچار عُجب می‌شود، اما وقتی انسان به زیارت حرم اباعبدالله(ع) می‌رود، خودبه‌خود عُجبِ او از بین می‌رود، روضه‌ی امام حسین(ع) هم این خاصیت را دارد. امام حسین(ع) عُجب را از انسان می‌گیرد. تقریباً می‌توان گفت همه‌ی ما در روز قیامت چیزی غیر از روضه‌ی اباعبدالله(ع) و زیارت امام حسین(ع) و پیاده‌روی به سمت کربلا نخواهیم داشت. هر کس هر چقدر هم که برای رضای خدا کار کند، باز هم کارهایش (با عُجب و آفت‌های دیگر) آلوده خواهد شد و از بین خواهد رفت.
• اما وقتی انسان به حرم امام حسین(ع) می‌رود و به این مطلب توجه می‌کند که اباعبدالله(ع) در این مکان مقدس به زمین افتاده‌ است، خودبه‌خود خُرد و کوچک می‌شود، به خاک می‌افتد و دیگر چیزی برایش باقی نمی‌ماند که بخواهد به واسطه‌ی آن، عُجب پیدا کند. اصلاً انسان در مقابل اباعبدالله(ع)، از خودش شرمنده می‌شود. و البته بلافاصله بعد از این حالتِ افتادگی، یک شادیِ معنوی به انسان هدیه داده می‌شود. زیارت امام حسین(ع) این کار را با دل انسان انجام می‌دهد و وقتی انسان اربعین به کربلا می‌رود، این اثرِ زیبا خیلی بهتر در روح او نقش می‌بندد.
پیاده‌روی به سوی حرم امام حسین(ع) پیاده‌روی‌هایِ تمرین ظهور حضرت است/فرصت استثناییِ پیاده‌روی اربعین به سوی کربلا را قبل از ظهور از دست ندهید/ پیاده‌روی اربعین یک فرصت عجیب و استثنایی است که نباید آن را از دست بدهیم
• حتماً تجربه‌ی استثناییِ پیاده‌روی اربعین به سوی کربلا را قبل از ظهور از دست ندهید و سعی کنید در این مراسم با عظمت حضور پیدا کنید. در دوران دفاع مقدس در جبهه‌ها معمولاً تمرین‌های نظامی و پیاده‌روی‌هایی انجام می‌شد تا آمادگیِ رزمی افزایش پیدا کند. در طول دوران دفاع مقدس، پیاده‌روی‌های زیادی به عنوان تمرین و برای کسب آمادگی برقرار می‌شد، و امروز می‌توان گفت که پیاده‌روی به سمت حرم امام حسین،(ع) پیاده‌روی‌هایِ تمرین ظهور حضرت است.
• این پیاده‌روی اربعین، تنها کسب آمادگی جسمی نیست، باید روحِ انسان در جریان این پیاده‌روی، تمرین کند. این پیاده‌روی یک فرصت عجیب و استثنایی است که نباید آن را از دست بدهیم. هر یک قدمی که انسان در این مسیر نورانی بر می‌دارد، پاک کننده‌ی آلودگی‌های روحِ انسان است. در روایت داریم، کسی که از زیارت حرم اباعبدالله(ع) باز می‌گردد، گناهان گذشته‌ی او بخشیده می‌شود و روح او پاک و مطهر می‌شود.
• امام صادق(ع) به یکی از اصحابشان می‌فرمایند: «کسی که به قصد زیارت امام حسین(ع) از منزلش خارج شود، خداوند بابت هر قدمی که برای زیارت اباعبدالله(ع) بر می‌دارد، یک حسنه برایش می‌نویسد و یک سیئه از او محو می‌کند. وقتی که به حرم می‌رسد، خداوند او را جزء صالحین برگزیده می‌نویسد. وقتی مناسک او تمام شد، خداوند نام او را جزء فائزین می‌نویسد. وقتی می‌خواهد بازگردد یک فرشته‌ی الهی در مقابل او قرار می‌گیرد و می‌گوید: رسول خدا(ص) به شما سلام می رساند، و پیغام می دهد که عمل را از سرگیر که گذشته‌ات بخشیده شده؛ مَنْ‏ خَرَجَ‏ مِنْ‏ مَنْزِلِهِ یُرِیدُ زِیَارَهَ قَبْرِ الْحُسَیْنِ بْنِ عَلِیٍّ ص إِنْ کَانَ مَاشِیاً کَتَبَ اللَّهُ لَهُ بِکُلِّ خُطْوَهٍ حَسَنَهً وَ مَحَى عَنْهُ سَیِّئَهً حَتَّى إِذَا صَارَ فِی الْحَائِرِ کَتَبَهُ اللَّهُ مِنَ الْمُصْلِحِینَ الْمُنْتَجَبِینَ [الْمُفْلِحینَ الْمُنْجِحِینَ‏] حَتَّى إِذَا قَضَى مَنَاسِکَهُ کَتَبَهُ اللَّهُ مِنَ الْفَائِزِینَ حَتَّى إِذَا أَرَادَ الِانْصِرَافَ أَتَاهُ مَلَکٌ فَقَالَ إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص یُقْرِؤُکَ السَّلَامَ وَ یَقُولُ لَکَ اسْتَأْنِفِ الْعَمَلَ فَقَدْ غُفِرَ لَکَ مَا مَضَى»(کامل الزیارات/ص۱۳۲) واقعاً همینطور است و این بخشیده شدن اعمال گذشته و پاک شدن پرونده‌ی انسان بعد از پیاده‌روی اربعین را، واقعاً انسان با تمام وجود احساس می‌کند.
شیخ ابوفاطمه: «پیاده روی اربعین» موجب انس و الفت بیشتر دو ملت ایران و عراق شده است
“اولین شب خاطره پیاده‌روی میلیونی اربعین حسینی” میزبان خاطره‌گویی‌های دیگری هم بود. مسئول موکب “شباب المنتظر” یکی از مهمانان این شب خاطره بود.
هرساله در ایام اربعین حسینی، در تمامی مسیرهای منتهی به کربلای معلا، ده‌ها هزار “موکب” جهت پذیرایی از میلیون‌ها زائر امام حسین(ع) که به جهت بزرگداشت اربعین حسینی و مواسات به حضرت زینب(س)، پیاده خود را به کربلا می‌رسانند، برقرار می‌شود. موکب‌ها در واقع چادرها و ایستگاه‌های صلواتی هستند که در ایام اربعین حسینی به مدت ۲۰ روز توسط هیئت‌ها برقرار می‌شوند و به صورت شبانه روزی مشغول خدمت به زوار هستند و همه گونه خدمتی از پذیرایی، استراحت، خواب و حمام گرفته تا ماساژ و خدمات درمانی را ارائه می‌دهند.
«شیخ ابوفاطمه» که از شاگردان درس خارج آیت‌الله بهجت(ره) بوده و از علما و مبلغین کشور عراق به حساب می‌آید، چندین سال است که به عنوان یکی از مسئولان موکب “شباب المنتظر” خدمت می‌کند.
در ادامه فرازهایی از آنچه حجت الاسلام ابوفاطمه در اولین شب خاطره پیاده روی اربعین برای شرکت کنندگان در این محفل انس گفته است را می‌خوانید:
«پیاده‌روی اربعین» موجب انس و الفت بیشتر دو ملت ایران و عراق شده است/ مگر می‌شود که در روی کره‌ی زمین میان دو کشوری ۸ سال جنگ باشد و بعد، این دو ملت با هم روابط دوستانه‌ای به این شکل برقرا کنند؟ 
• همه می‌دانند که بین دو کشور ایران و عراق ۸ سال جنگ بود، اما بعد از جنگ و به خصوص بعد از سقوط صدام، از برکت محبت امام حسین(ع) و مراسم اربعین حسینی، همه چیز عوض شد و روابط دو ملت به خوبی شکل گرفت. بعد از جنگ میلیون‌ها زائر عراقی برای زیارت امام رضا(ع) به ایران می‌آمدند و میلیون‌ها زائر ایرانی هم برای زیارت عتبات به عراق می‌روند. مگر می‌شود که در روی کره‌ی زمین میان دو کشوری ۸ سال جنگ باشد و بعد، این دو ملت با هم روابط دوستانه‌ای به این شکل برقرا کنند؟ اصلاً همه‌ی دنیا و به خصوص آل‌سعود از این امر تعجب کردند چون انتظار داشتند که بعد از جنگ، بین دو ملت فاصله‌ها و اختلافات عمیقی حاصل شود، اما دیدیم که به برکت محبت اهل بیت و زیارت اربعین، این طور نشد.
امروز بیش از ۹۰ درصد مردم عراق ملت ایران را دوست دارند
• امروز اکثریت مردم عراق (می‌توانم بگویم بیش از ۹۰ درصد مردم عراق) ملت ایران را دوست دارند. از زمان قدیم که به حرم امیرالمؤمنین می‌رفتیم، عراقی‌ها بین خودشان می‌گفتند که این حرم و این گنبد طلا را ایرانی‌ها درست کرده‌اند و از این بابت، انس و الفتی بین خود و مردم ایران احساس می‌کردند.
باید تلاش‌های بیشتری برای بزرگداشت اربعین حسینی صورت گیرد/ درخواست می‌کنم برای بزرگداشت زیارت اربعین، کارهای تبلیغی بیشتری از صدا و سیما و سایر رسانه‌ها صورت گیرد
• ما به خاطر تلاشی که برخی از دوستان برای بزرگداشت پیاده‌روی اربعین انجام داده‌اند، از جمله برخی فیلم‌های مستند که به صورت خودجوش تولید شده و همچنین مراسم «اولین شب خاطره‌ی پیاده‌روی اربعین» خدا را شکر می‌کنیم، اما باید بگویم که این بسیار کم است و باید بیش از این‌ها در بزرگداشت و تبلیغ اربعین کار شود.
• از سقوط صدام تا به امروز دولت، ملت عزیز و برادر ایران کمک‌های زیادی به ملت عراق کرده‌اند که جای تشکر دارد، ولی بنده تقاضا دارم که به این موکب‌ها و به این ایستگاه‌های صلواتی که به زائرین اربعین حسینی خدمت‌رسانی می‌کنند، توجه و یاریِ ویژه‌ای کنید. چون اثرات این‌ موکب‌ها از ابعاد مختلف بسیار وسیع و ماندگار است. البته تاکنون شاهد مساعدت‌های ملت ایران به موکب‌ها و ایستگاه‌های صلواتی بوده‌ایم اما خیلی کم است و جوابگوی این جمعیت میلیونی زائرین اربعین نیست.
علی‌رغم تلاش دشمن، سال به سال بر جمعیت زائرین اربعین افزوده می‌شود
• در زمان خلافت بنی‌العباس، می‌گفتند هر کس به زیارت اباعبدالله(ع) برود یک دستش را قطع می‌کنیم، باز هم زائرین حسین(ع) می‌رفتند و همین‌طور شرایط را سخت‌تر کردند تا جایی که گفتند از هر دونفر زائر یک نفر را می‌کشیم، اما باز هم زائرین می‌رفتند. در ایام حکومت حزب بعث و صدام هرکس برای زیارت اربعین، پیاده به کربلا می‌رفت، حکمش اعدام بود، ولی باز هم زائرین می‌رفتند. امروز هم علی رغم بمب‌گذاری‌های متعدد و تهدیداتی که وجود دارد شاهد حضور میلیونی زائرین اربعین هستیم.
• آل سعود دوست دارند به هر نحوی و با خرج میلیون‌ها دلار، کاری کنند که زائرین اربعین برای زیارت اباعبدالله(ع) نیایند اما به برکت امام حسین(ع)، می‌بینیم که علی‌رغم تلاش دشمن، عاشقان اباعبدالله(ع) از همه‌ی دنیا می‌آیند و سال به سال بر جمعیت زائرین اربعین افزوده می‌شود.
ارتباط میان محبت اباعبدالله، زیارت اربعین و ظهور صاحب الزمان(عج)
• مشاهده‌ی مستند «الزائر-اینجا عصر ظهور است»(پخش شده در مراسم شب خاطره) در خصوص پیاده‌روی اربعین و سخنان آن زائر لبنانی در مورد حضرت صاحب الزمان، توجه انسان را به رابطه‌ی میان محبت اباعبدالله، زیارت اربعین و عصر ظهور امام زمان جلب می‌کند. زیارت اربعین دو رو دارد، یک رویش اباعبدالله است و روی دیگرش «مهدی المنتظر(عج)» است. در واقع این حرکت عظیم و حضور ۱۷ میلیون زائر اربعین حسینی از سراسر دنیا در کربلا، امید ما را به نزدیک‌‌تر شدن ظهور بیشتر می‌کند.
• یقیناً حضور انقلابی ایرانی‌‌ها در چنین مراسمی می‌تواند اثر مشابه مراسم برائت در حج داشته باشد، بلکه بیشتر.
هرکس می‌خواهد ارتباط محکمی با حضرت صاحب الزمان برقرار کند، «سید علی خامنه‌ای» را تنها نگذارد / قدر نعمت ولایت را بدانید
• در پایان خدمت دوستان و محبین اهل بیت(ع) عرض می‌کنم که هرکس می‌خواهد ارتباط محکمی با حضرت صاحب الزمان برقرار کند، «سید علی خامنه‌ای» را تنها نگذارد. بنده در عراق با برخی از عرفا و علمای جلیل‌القدر ارتباط دارم که حتی کلمه‌ای فارسی بلد نیستند و یک بار هم به ایران نیامده‌اند، اما با چشم دل، مقام والای این سید بزرگوار را دیده‌اند و می‌‌گویند: «ما خاک پای سید‌ علی خامنه‌ای را، سرمه‌ی چشم می‌کنیم.» دوستان من! قدر نعمت ولایت را بدانید. همین که در کشوری نفس می‌کشید که سکان‌دارش “سید علی خامنه‌ای” است، باید شاکر خداوند متعال باشید. وضعیت کشورهای همسایه‌ی ایران، مانند پاکستان، افغانستان و عراق و … را ببینید و قدر این نعمتی که در آن غرق هستید، را بدانید.
منبع: رجانیوز

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن