اخباراخبار مذهبی

نرم‌افزار «مهر قرآن» منتشر شد +عکس

داروخانه آنلاین داروپلاس

حجت‌الاسلام‌ سیداحمد الحسینی مدیر اداره ارتباطات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، با اشاره به جدیدترین محصولات فرهنگی مذهبی این موسسه گفت: نرم‌افزار «میراث مشترک ایران و عراق» دربردارنده متن کامل ۵۶ عنوان کتاب در ۱۲۰ جلد، از آثار منتشر شده درباره ایران و عراق به زبان فارسی، عربی، انگلیسی، کردی و پهلوی است.

وی افزود:‌ از جمله موضوعات مطرح شده در این اثر، علوم و معارف اسلامی، تاریخ اسلام، اهل بیت(ع)، مباحث فقهی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، شعر و ادبیات، اماکن مقدسه و عالمان اسلامی است.

مدیر اداره ارتباطات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور اضافه کرد: نرم‌افزار «مهر قرآن» یکی دیگر از تولیدات جدید موسسه است که در بردارنده متن کامل ۹۶ عنوان کتاب در ۱۹۲ جلد از آثار محمدعلی رضایی اصفهانی و مجموعه آثار مرکز پژوهشی قرآن کریم المهدی است.

حجت‌الاسلام‌ الحسینی افزود: نرم‌افزار مهر قرآن به ۶ زبان فارسی، عربی، انگلیسی، اردو، ترکی و تاجیکی و درباره موضوعاتی مانند خداشناسی، تفسیر قرآن، ترجمه قرآن، تفسیر علمی قرآن، اعجاز قرآن، امام‌شناسی ‌قرآنی، شبهه‌شناسی ‌قرآنی، پرسش و پاسخ‌های قرآنی جوانان، قرآن و علوم انسانی، قرآن و مستشرقان ‌و قرآن و علوم طبیعی (ریاضیات، هنر، نجوم، مدیریت، تربیت و پزشکی) است. این اثر به سفارش مرکز تحقیقات قرآن کریم المهدی (عج) تولید شده که به زودی در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: «جست‌و‌جو به روش‌های گوناگون در الفاظ و عبارات متن و فهرست کتاب‌های برنامه، یادداشت‌برداری، ذخیره‌سازی، ویرایش و چاپ متن، امکان جست‌وجو در آیات قرآن کریم، امکان مقایسه دو متن مختلف با یکدیگر، قابلیت جست‌وجو در لغت‌نامه و ارتباط با متن، متن قرآن کریم به همراه ترجمه و ترتیل قاریان مشهور، کتاب‌شناسی و گزارش اجمالی درباره محتوای منابع و شرح‌حال نویسندگان کتب و ارائه چند دوره لغت‌نامه معتبر» از جمله قابلیت‌هایی است که در این نرم‌افزار گنجانده شده است.

مدیر اداره ارتباطات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور، نرم‌افزار دیوان پروین اعتصامی را یکی دیگر از کارهای جدید موسسه اعلام کرد و گفت: این اثر شامل ۴۲ قصیده و ۱۶۷ عنوان از مثنویات، تمثیلات و مقطعات، در موضوعات اجتماعی، فرهنگی، اخلاقی و … است.

وی افزود: صوت کامل دیوان پروین اعتصامی، با صدای گویندگان مشهور: «مرحومه خانم جمیله بی‌نیاز: قصیده ۱ تا ۴۲ و مثنوی ۴۳ تا ۱۰۰، شامل ۱۰۰ قطعه در ۱۸۰ صفحه»، «ژاله علو: مثنوی ۱۰۱ و ۱۰۳ تا ۱۹۳، ۱۹۷، ۱۹۸، ۲۰۰ و ۲۰۹، شامل ۹۵ قطعه در ۱۶۹ صفحه»، «زهرا شعبانی: مثنوی ۱۰۲، ۱۴۰، ۱۹۵، ۱۹۶، ۱۹۹ و ۲۰۱ تا ۲۰۸، شامل ۱۴ قطعه در ۳۰ صفحه»، به همراه مقدمه محمدتقی بهار (ملک الشعراء) و عبدالحسین زرین‌کوب، از ویژگی‌های این اثر است.

حجت‌الاسلام الحسنی اضافه کرد: مجموعه آثار آیت‌الله محمد یزدی عضو شورای نگهبان و دبیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز در قالب نرم‌افزاری تهیه شده است.

مدیر اداره ارتباطات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور افزود: این اثر شامل متن ۴۲ عنوان کتاب (متنی: ۱۶؛ تصویری: ۲۶) از آثار آیت‌الله محمد یزدی در موضوعاتی مانند: عقاید و امامت، اخلاق و معارف، قرآن و تفسیر، فقه اسلامی و حدیث است.

به گفته وی، «فقه القرآن (۴ جلد)، القضاء فی شرح عروه‌الوثقی (۲ جلد)، الإمامه و الولایه فی القرآن الکریم، پایه‌های ایدئولوژی در اسلام و مسائل فقهی جدی» از جمله کتاب های موجود در این نرم‌افزار است.

به گزارش تسنیم، علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعت بیشتر و تهیه این نرم‌افزارها می‌توانند به نشانی www.noorsoft.org مراجعه کنند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن