دانستنی ها

همه آنچه که درباره دریافت ویزای عراق باید بدانید

داروخانه آنلاین داروپلاس

عراق یکی از کشورهای همسایه ایران است که به دلیل دارا بودن حرم های مطهر امامان معصوم بسیار در بین ایرانی ها محبوب است. سالانه افراد زیادی از کشورمان برای بازدید از حرم های موجود در این کشور به سمت شهرهایی نظیر نجف، کربلا و سامرا راهی می شوند. نکته ای که وجود دارد این است که با توجه به همسایه بودن این کشور با ایران اما برای ورود به آن داشتن روادید الزامی است؛ از همین رو در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت می خواهیم درباره نحوه دریافت ویزای عراق صحبت کنیم. برای سفر به این کشور می توانید با خرید بلیط هواپیمای نجف خودتان را به سمت این شهر در عراق برسانید و بعد از آن تصمیم بگیرید که به کدام یک از شهرهای این کشور زیارتی می خواهید بروید.

ویزای عراق

سفارت عراق در تهران

آدرس: تهران، میدان ولیعصر، خیابان ولیعصر، کوچه برادران مظفر، پلاک ۱۶۴۰

تلفن: ۸۸۹۳۸۸۶۶ (۰۲۱)

وب‌ سایت: www.mofamission.gov.iq

پست الکترونیک: tehemb@iraqmofamail.net

ساعات کاری: برای پیگیری امور مربوطه می توانید روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۳ بعدازظهر با سفارت تماس بگیرید.

 مدارک لازم برای اخذ ویزای عراق

برای اینکه بتوانید ویزای عراق را بگیرید باید مدارک زیر را آماده کنید و ارائه کنید:

۱- اصل پاسپورت با امضاء، با حداقل ۶ ماه اعتبار

۲- عکس پرسنلی تمام رخ با زمینه سفید

۳- اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی

۴- رضایتنامه‌ی برای مجوز خروج

۵- مدارک مربوط به اشتغال

۶- گواهی و بیمه‌ی سلامت پزشکی

۷- پرداخت هزینه برای اخذ ویزا، ۴۰ دلار

۸- تکمیل فرم درخواست ویزا

ویزا

انواع ویزای گردشگری عراق

ویزای عراق دو نوع است که شامل ویزای یک ماهه انفرادی و ویزای یک ماهه گروهی می شود.

  • ویزای یک ماهه انفرادی

عراق ویزاهایی به صورت انفرادی و گروهی دارد، که در ویزای انفرادی مشخصات شما صادر می گردد و دارندگان ویزا به صورت انفرادی می‌توانند به تنهایی و جداگانه وارد کشور عراق شوند.

  • ویزای یک ماهه گروهی

اما ویزای عراق در قالب گروهی توسط شرکت های کاروانی برای عده ای معین از افراد صادر می گردد؛ این افراد باید به عنوان کاروان به عراق وارد شوند و امکان ورود انفرادی به این کشور را نخواهند داشت. دریافت ویزای گروهی مراحل مختلفی دارد که به ترتیب زیر می باشد:

به منظور درخواست این نوع از ویزا ابتدا مسئول کاروان باید درخوسات خود را مبنی بر اخذ مجوز ویزای گروهی عراق به همراه مشخصات تمام اعضای کاروان را در سامانه سماح ثبت نام نماید. پس از آن می بایست مجددا مسئول کاروان باید به کارگزاری امور زیارتی تهران مراجعه نمایند و در خواست خود را که مبنی بر دریافت ویزای گروهی عراق است را به همراه مجوز اخذ این ویزا با ارائه مدارک شناسایی تمام اعضای کاروان را تحویل دهد.

در مرحله بعدی برای دریافت ویزای عراق، کارگزاری امور زیارتی اقدام به ارائه درخواست و مدارک دریافتی به سفارت عراق می نماید. افسری که در سفارت عراق حضور دارد درخواست ها و مدارک را بررسی می کند و اگر با هیچ نقص و شبه ای مواجه نشدید دستور صدور ویزای گروهی را می دهد.

کارگزاری امور زیارتی اقدام به ارائه درخواست و مدارک دریافتی به سفارت عراق می‌کند. افسر سفارت عراق به بررسی درخواست و مدارک می‌پردازد و اگر با هیچ نقص و شبه‌ای مواجه نشود، ویزای گروهی را صادر می‌کند. در غیر این صورت از صدور ویزا ممانعت تا زمان رفع مشکل ممانعت می‌شود. به عبارت دیگر، حتی اگر مدارک فقط یک نفر از اعضای کاروان مشکل داشته باشد، ویزای گروهی صادر نمی‌شود تا زمانی که مشکل آن شخص رفع یا اینکه اسم وی را از لیست مسافران حذف شود.

چگونگی دریافت ویزای عراق

مدت اعتبار ویزای گردشگری عراق

مدت زمانی که ویزای گردشگری عراق اعتبار دارد ۳ ماه است که تاریخ صدور ویزا محاسبه می شود، به واسطه ویزای انفرادی زائر می‌ تواند حداکثر یک ماه در عراق اقامت داشته باشد. افرادی که دارای ویزای انفرادی هستند به ازای یک بار ورود و خروج به خاک عراق حق عبور مجدد از پایانه های مرزی عراق را دارا هستند و دیگر امکان آن ها به خاک عراق وجود ندارد و ویزای انفرادی آن ها خود به خود باطل می شود؛ اعتبار ویزای گروهی عراق هم مانند اعتبار ویزای انفرادی سه ماه است.

نحوه دریافت ویزای عراق

به منظور دریافت ویزای گردشگری (زیارتی) عراق نیازی به این نیست که شما بخواهید به سفارت عراق بروید تنها می توانید به دفاتر کارگزاری امور زیارتی استان تهران نیز رفته و مدارکتان را بدهید. پس از تحویل مدارک و هزینه‌ های مورد نظر به شرکت‌ های صدور ویزا، این شرکت ‌ها اطلاعات متقاضیان را به سفارت عراق ارسال می ‌کنند تا آن‌ ها اطلاعات را تأیید و ویزای متقاضی را صادر کنند.

6

ویزای عراق برای سفر در اربعین

سالانه افراد زیادی به منظور حضور در مراسم اربعین حسینی راهی شهر کربلا در عراق می شوند. در این شهر عراقی حرم های امام حسین (ع) و امام حسن (ع) نیز وجود دارد و برای زیارت آن ها در ایام به خصوصی از سال زائرانی زیادی راهی این شهر می شوند. در سال های اخیر به منظور فراهم آوردن امنیت مسافران الزام شد که آن ها ویزای اربعین را دریافت کنند، برای دریافت ویزای اربعین می بایست در سامانه سماح ثبت نام کنند و پس از طی مراحل قانونی روادید شما صادر می گردد و می توانید به ای شهر سفر کنید. البته با توجه به اجباری بودن بیمه اربعین، زائران می‌توانند با بهره‌مندی از بیمه اجباری در این خصوص در صورت بروز حوادث مختلف، بیماری، تصادفات، فشارهای جمعیت یا حملات تروریستی از بیمه اجباری که پشتوانه حمایتی زائران است، بهره‌مند شوند.

ویزای عراق برای زائرین

ویزای عراق به غیر از انفرادی و گروهی در دو نوع دیگر هم فعالیت دارد به نام های ویزای اعتیادیه و ویزای متعدده که برای متقاضیان سفر به کشور عراق نیز صادر می گردد.

  • ویزای اعتیادیه عراق

برای افرادی که در خاک عراق مشغول انجام پروژه های تجاری معینی هستند ویزای اعتیادیه صادر می شود. این ویزای عراق در واقع می تواند نوعی ویزای کاری در این کشور باشد و مدت اعتبار آن سه ماه است و سینگل نیز می باشد. دارندگان ویزای اعتیادیه عراق تنها یک بار حق ورود و خروج به عراق را دارند.

  • ویزای متعدده عراق

دیگر ویزای عراق که نام آن ویزای متعدده است برای کسانی صادر می شود که در حال اجرای پروژه های اقتصادی معین در خاک عراق هستند. بنابراین ویزای متعدده نوعی از ویزای کاری عراق است که اعتبار آن متغییر است اما به صورت ۳ ماهه، ۶ ماهه و یک ساله صادر می گردد. ویزای متعدده عراق، ویزایی مالتیپل (چندبار ورود) است، یعنی به واسطه آن فرد می ‌تواند به دفعات از مرزهای عراق رفت و آمد کند.

کشور عراق

نکات دریافت ویزای عراق

  • برای دریافت ویزای گروهی نیازی به حضور تمام افراد نیست، و یک نفر به عنوان نماینده کافی است.
  • کسانی که دارای ویزای گروهی هستند اجازه عبور انفرادی از مرز را ندارند و باید در تمام مدت زمان همراه کاروان باشند.
  • مدت زمانی که برای صدور ویزای عراق لازم است در صورتی که مدارک کامل باشد و مشکلی نباشد، ۴ روز کاری طول می کشد.
  • حتما توجه داشته باشید که با توجه به زمانی که توسط مدیر راهنمای شما در ترمینال اعلام می نمایند حتما در آن زمان حاضر باشید، در تمام طول سفر کارت شناسایی زائر باید به گردنتان باشد و در نگهداری آن دقت کنید.
  • در تمام مدت زمانی که در عراق هستید حتما توجه داشته باشید که ویزای عراق را همراه داشته باشید. تا جایی که باید، همیشه ویزای عراق خود را همراه داشته باشید. بر روی تمامی وسایلی که دارا هستید نام خودتان را بنویسید. همچنین سعی کنید از چمدان های قفل دار برای سفر خودتان استفاده کنید تا امنیت بیشتری داشته باشد.
  • در طول مدت زمانی که عراق هستید می توانید موبایل، دوربین یا دوربین فیلم برداری همراه خودتان داشته باشید، اما از بردن آن به داخل حرم ها و اماکن زیارتی ممنوع است.
منبع: الی گشت

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن