دانستنی ها

پاداش کمک به نیازمندان در شرایط سخت اقتصادی

داروخانه آنلاین داروپلاس

کمک و یاری‌رسانی به فقرا و محرومین از ضرورت‌های رفتاری هر فرد به حساب می‌آید، به‌ویژه در شرایط فعلی که جامعه با التهابات فرهنگی و اقتصادی مواجه است، ضرورت توجه به نیازمندان بیش از پیش جلوه می‌نماید. چرا که از یک منظر دینی اگر بپذیریم خداوند در هر دوره افراد جامعه را با مال و جان‌شان مورد آزمون قرار می‌دهد، هرچند بر اثر اهمال‌کاری متولیان و یا عداوت دشمنان باشد، انفاق به نیازمندان به مقدار وُسع و توان یکی از درس‌های این آزمون عملی است.

از این جهت است که پیامبر گرامی اسلام(ص) در روایتی انفاق مال در حالت تنگدستی را یکی از بروزات ایمان معرفی کردند. (بحارالأنوار: ۷۷ / ۵۲ / ۳) همچنین امام صادق(ع) در روایتی پاداش انفاق در حالت سختی را بهشت برین معرفی کرده و فرمودند:  سه کار است که هر کس یکى از آن‌ها را براى رضاى خدا انجام دهد خداوند بهشت را بر او واجب مى‌کند که حضرت یکی از آن‌ها را انفاق به هنگام تنگدستى و نیاز معرفی فرمودند؛  ثَلاَثٌ مَنْ اَتَى اللهَ بِوَاحِدَه مِنْهُنَّ اَوْجَبَ اللهُ لَهُ الْجَنَّهِ; اَلْإِنْفاقُ مِنْ اِقْتَار …» (الکافی، ج ۲، ص ۱۰۳)

خداوند نیز در آیاتی از قرآن به مسئله انفاق اشاره کرده و برای تشویق مردم به انجام آن، پاداش‌هایی برای آن در نظر گرفته است. به عنوان نمونه در آیه ۲۶۱ سوره بقره می‌فرماید: «مَثَلُ الَّذینَ یُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ کَمَثَلِ حَبَّهٍ أَنْبَتَتْ سَبْعَ سَنابِلَ فی‏ کُلِّ سُنْبُلَهٍ مِائَهُ حَبَّهٍ وَ اللَّهُ یُضاعِفُ لِمَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلیمٌ؛ کسانی که اموال خود را در راه خدا انفاق می‌کنند، همانند بذری هستند که هفت خوشه برویاند که در هر خوشه، یکصد دانه باشد و خداوند آن را برای هر کس بخواهد (و شایستگی داشته باشد) دو یا چند برابر می‌کند و خدا (از نظر قدرت و رحمت) وسیع و (به همه چیز) داناست.»

بر اساس این آیه اولین نکته‌ای که می‌توان دریافت آن است که انفاق، زمانى ارزشمند است که با نیت الهی یعنی فی سبیل‌الله باشد. همچنین از این آیه برداشت می‌شود انفاق تنها پاداش اخروى ندارد بلکه با افزودن پاداش آن، سبب رشد و تکامل انسان می‌شود، لذا در اسلام اقتصاد از اخلاق جدا نیست.

نکته‌ای که در مسئله کمک مالی یا انفاق به نیازمندان و حتی اطرافیان باید توجه داشت، آن است که انفاق‌کننده به واسطه کمکی که می‌کند، هیچ گاه نباید منت و آزاری به شخص نیازمند برساند. در این باره خداوند در آیه۲۶۲ سوره بقره می‌فرماید: «الَّذینَ یُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ ثُمَّ لا یُتْبِعُونَ ما أَنْفَقُوا مَنًّا وَ لا أَذیً لَهُمْ أَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ لا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ؛‌ کسانی که اموال خود را در راه خدا انفاق می‌کنند سپس به دنبال انفاقی که کرده‌اند، منت نمی‌گذارند و آزاری نمی‌رسانند، پاداش آنها نزد پروردگارشان (محفوظ) است و نه ترسی دارند و نه غمگین می‌شوند.»

منبع: تسنیم

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن