اخباراخبار مذهبی

کوتاهی‌های نهادها درباره امر تبلیغ باید مطالبه‌گری شود

داروخانه آنلاین داروپلاس

حجت‌الاسلام قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی که به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به زاهدان سفر کرده است، با مسئولین تشکل‌های مردمی، فرهنگی و قرآنی استان سیستان و بلوچستان دیدار و گفتگو کرد.

فرازمند مسئول بنیاد دعبل خزاعی استان سیستان در این نشست گفت: استان سیستان ۸ سال خشکسالی مستمر را تجربه کرده است ولی مردم سیستان همواره در بحث نذورات پیشگام بوده‌اند. در عین حال با توجه به شرایطی که با آن مواجه هستیم باید برای حمایت از مردم تدبیری اندیشیده شود. رهبر انقلاب همواره از وحدت سخن می‌گویند. مداحان و شاعران و نویسندان اگر مطالبی می‌نویسند که به وحدت آسیب می‌زند، این ما هستیم که تبعات آن را در سیستان دریافت می‌کنیم و چرا باید اینگونه باشد؟

زاهد شیخی نماینده کانون‌های استان سیستان در این نشست گفت: نگاه جدیدی که رهبر انقلاب به سازمان تبلیغات دارند، اقتضائات زیرساختی و محتوایی و نیروی انسانی می‌خواهد. هیچ گاه ما در مورد اولویت ها صحبت نکرده‌ایم. ریل‌گذاری سازمان تبلیغات کشور بر اساس بیانات رهبری چگونه است و سازمان در محورهای مطالبات رهبری چه می‌کند؟

محبی نماینده مجمع اساتید گفتمان دینی در این نشست گفت: ما در مدارس خود حضور شیعه و سنی را در کنار هم داریم و چالش خاصی در این حوزه نداریم. ما در کار فرهنگی نیازمند فراگفتمان هستیم. اقدامات پیامبران در طول تاریخ مانند ابراهیم، عیسی و… فراگفتمانی است یعنی باید آموزش‌های ما عملی و عینی باشد. ما در نظام تربیتی و آموزش و پرورش خود، با نظام‌های سنتی مواجه‌ایم که این مسئله کم اثر است. گفتمان دینی در مدرسه و مسجد و… اگر تبدیل به فراگفتمان نشود، اثربخشی نخواهد داشت.

مرادپور ریاست شورای هیئات مذهبی استان سیستان نیز گفت: هیئات مذهبی ما یک سری معذوریت‌ها دارند، همه امکانات برای استان‌ها در سازمان تبلیغات یکسان است. اما ما مشکلات بسیاری در حوزه‌های مختلف از جمله خشکسالی و بیکاری و… داریم. امکاناتی که در اختیار سازمان قرار می‌گیرد آنقدر اندک است که نمی توانیم به هیئات مذهبی کمک کنیم. این استان محروم است اما هیئات مذهبی برای محرومین کمک‌هایی تهیه می‌کنند که البته جوابگوی حجم محرومیت استان نیست.

حسن کیخا نماینده هیئات مذهبی در این نشست گفت: متاسفانه به خاطر ملاحظات امنیتی که وجود دارد در این استان در دهه محرم مسئله دسته روی را نداریم و این نیازمند تدبیر است که این دسته روی انجام شود.

پورموسوی نماینده اتحادیه موسسات قرآنی استان سیستان نیز اظهار داشت: ما با ۸۷ موسسه در حال فعالیت هستیم. تربیت معلم، آموزش یاری، حفظ، تدبر در قرآن و… از جمله فعالیت‌های ما بوده است. انعقاد تفاهم نامه‌هایی در زمنیه تخصیص وام برای تاسیس مراکز قرآنی و پیش دبستانی، آموزش کیفی قرآن، نظام‌مند کردن دوره های تربیت آموزش یاری از طریق راه‌اندازی دانشگاه علمی کابردی و… از جمله مطالبات قرآنی استان است.

حجت‌الاسلام قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی پس از استماع سخنان نمایندگان تشکل‌های مردمی، فرهنگی و قرآنی در این نشست گفت: من تا حد خوبی این خطه مکرم سیستان را می‌شناسم و نسبت به آن دغدغه مند هستم. درباره نکاتی که گفته شد، بیشتر نکات قابل تایید است. من خود را موظف می‌دانم و تلاش می‌کنم آنچه مقدور است، محقق شود.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی افزود: زحمت‌های گذشته‌ای که برای سازمان کشیده شده بسیار ارزنده بوده اما آنها نیز با کم بودن بودجه مواجه بوده‌اند. ما نیز در سال پیش‌رو با کاستی‌های بودجه‌ای مواجه هستیم. فرض کنید حداقل امکان‌ها و زمینه‌ها را نیز از دست بدهیم. باید چاره‌ای بیاندیشیم. یک نکته این است که تبلیغ باید مردمی شود. فرصت و مجال تبلیغ در این زمنیه وجود دارد. البته کوتاهی‌های نهادهای مختلف در امر تبلیغ را باید مطالبه‌گری کرد اما باید فعالیت‌های تبلیغ را هم افزا کرد.

وی ادامه داد: چطور می‌شود در بحث آسیب‌های اجتماعی به مردم خیر رساند و این مسئله زمینه‌ای برای تبلیغ باشد، باید فکر شود. باید فکر کرد که چگونه می‌شود گره‌های فرهنگی را باز کرد. ما باید مرور کنیم که در چه شرایطی قرار داریم. اینکه کسی در تهران با امکانات خوب رتبه ۱۰۰ کنکور شود، فضیلتی نیست بلکه اگر کسی در سیستان رتبه بالایی در کنکور بیاورد با همه کمی امکانات خیلی باعث مباهات است.

حجت‌الاسلام قمی گفت: اینکه ما با استکبار مواجهه‌ای عمیق داریم و او همه ظرفیت‌های خود را برای ضربه زدن به ما به میدان آورده، مسئله مهمی است. اگر استقامت بکنیم، بشارت فتح‌های بزرگ به ما داده شده است. اینکه ما در کدام نقطه در انقلاب هستیم باید برای مردم بیان شود.

وی گفت: باید این تصویر در ذهن مخاطب ما نقش ببندد که ما حد خوبی را طی کرده‌ایم و گردنه های خطرناکی را رد کرده‌ایم، و البته راه سختی را نیز تا قله در پیش داریم. رهبر انقلاب بر این مسئله تاکید کردند که شبانه‌روزی کار کنید. اگر شرایط جنگی است باید متناسب با آن فعالیت های خود را تنظیم کنیم.

منبع: تسنیم

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن