اخبار

یزد سیاه‌پوش پیامبر خوبی‌ها/ برپایی موکب‌های پذیرایی در دارالعباده

داروخانه آنلاین داروپلاس

یابان‌های یزد امشب سیاه‌پوش ایام حزن و اندوه خاندان عصمت و طهارت (ع) است و در هر گوشه و کنار شهر، نشانی از عزاداری به چشم می‌خورد.

در اغلب حسینیه‌ها و مساجد و بقاع متبرکه که از دو ماه پیش به مناسبت ایام ماه محرم و صفر سیاه‌پوش شده، مراسم روضه‌خوانی و سینه‌زنی برپاست.

پوش‌کشی حیاط خانه‌ها برای برگزاری مراسم روضه‌خوانی خانگی

در هر کوی و برزن شهر دارالعباده نیز بر در خانه‌ها، پرچم عزا آویخته شده و در هر محله‌ای یک یا چند خانه، پوش‌کشی شده تا مجالس روضه‌خوانی و عزاداری برپا شود.

اما امامزادگان و بقاع متبرکه امشب و فردا برنامه‌های ویژه عزاداری رحلت جانسوز حضرت محمد مصطفی (ص) را برگزار می‌کنند.

برگزاری ویژه برنامه «لبیک یا رسول‌الله» در امامزادگان یزد

مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان یزد در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: امشب و فردا در اغلب امامزادگان و بقاع متبرکه شاخص استان، ویژه برنامه «لبیک یا رسول‌الله» برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام حسین زارع‌زاده عنوان کرد: مراسم سخنرانی، عزاداری، سینه‌زنی و نوحه خوانی و در برخی امامزادگان و بقاع متبرکه نیز اطعام عزاداران برگزار می‌شود.

برپایی مراسم یادبود برای واقفان فقید

وی یادآور شد: فردا شب و در شب شهادت امام رضا (ع) نیز مجلس یادبودی برای همه واقفانی که از دنیا رفته‌اند برگزار می‌شود که این مراسم در یکی از امامزادگان شاخص استان برگزار خواهد شد.

اما موکب‌های پذیرایی از عزاداران اهل بیت (ع) شور و حال دیگری در شهر ایجاد کرده‌اند.

صدای نوحه‌خوانی و سینه‌زنی از این موکب‌ها در همه شهر طنین‌انداز شده و خادمان حسینی از مردم با چای و شیر گرم و قهوه پذیرایی می‌کنند.

روشن شدن اجاق دیگ‌های آش گندم در اغلب محله‌های یزد

در برخی موکب‌ها نیز آش و شله‌زرد و خرما بین مردم توزیع می‌شود و مردم نذورات خود را در اختیار موکب‌داران قرار می‌دهند تا در میان مردم توزیع کنند.

دیگ‌های آش گندم، از آش‌های سنتی یزد نیز در اغلب محله‌ها، حاجتمندان بسیاری را گرد خود جمع کرده است.

دیگ‌های آش گندم اغلب از غروب آفتاب روی اجاق‌های هیزمی بار گذاشته می‌شود و هنگام طلوع آفتاب بین مردم توزیع می‌شود.

توصیه‌های پلیس راهور به موکب‌ها و مردم

اما برپایی این موکب‌ها در برخی مناطق استان ترافیک ایجاد کرده که پلیس راهنمایی و رانندگی سعی در ایجاد نظم و روان‌سازی ترافیک دارد.

رئیس پلیس راهور شهرستان یزد در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: از موکب‌داران تقاضا داریم تا موکب‌های خود را در مسیرهای شلوغ و پر تردد برپا نکنند و پذیرایی خود را به میانه خیابان نیاورند.

سرهنگ زارع افزود: موکب‌داران موکب‌ها را در سمت راست خیابان برپا کنند و مردم نیز با توقف کامل در محل پارک، پذیرایی شوند و سپس حرکت کنند و از توقف در میانه خیابان خودداری کنند.

امشب بازارهای یزد نیز سیاه‌پوش است و فردا بازار سنتی یزد، مراکز تجاری و پاساژها به احترام سالروز رحلت حضرت محمد (ص) تعطیل است.

منبع: مهر

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن