دانستنی ها

۱۰ اصل مهم امنیتی برای زائران اربعین حسینی

داروخانه آنلاین داروپلاس

در سفر معنوی پیاده‌روی اربعین حسینی ضروریات امنیتی وجود دارد که زائران باید به این نکات توجه داشته باشند تا با توجه به رعایت این موارد از فرصت‌های حاصل در این سفر ارزشمند، بهره را کافی ببرند.

هر ساله در سفر معنوی و پر ارزش پیاده‌روی اربعین حسینی به شهر‌های مقدس نجف اشرف، کربلای معلی و کاظمین و سامراء، ضروریات امنیتی وجود دارد که زائران باید به این نکات توجه داشته باشند تا باتوجه به رعایت این موارد از فرصت‌های حاصل در این سفر ارزشمند، بهره را کافی ببرند.

‌این نکات و توصیه‌های امنیتی را در ادامه می‌خوانید:
گذرنامه
در طول سفر در حفظ و نگهداری از گذرنامه کوشش شود تا در هنگام خروج از عراق مشکلی رخ ندهد. روادید، گذرنامه و کلیه مدارک و وسایل مورد نیاز هر زائر حتماً همراه خودش باشد، زیرا ممکن است از همسفران خود جدا شود. گاهی به علت ازدحام در مرزها، مهر خروج یا ورود توسط متصدیان مرزی سهوا در گذرنامه زائر درج نمی‌شود، لذا لازم است زائران از ممهورشدن گذرنامه خود به مهر خروج از ایران و مهر ورود به کشور عراق اطمینان حاصل کنند تا هنگام بازگشت با مشکل روبه رو نشوند.
ممکن است در سفر به دلایلی گذرنامه زائر مفقود شود، بر این اساس توصیه می‌شود زائران تصویر گذرنامه، روادید و سایر مدارک شناسایی و چند قطعه عکس را به همراه داشته باشند.
اقامت در عراق
ورود غیرمجاز به خاک عراق، مجازات سنگین و حبس طولانی مدت (دو تا ده سال) را دربردارد، بنابراین لازم است گذرنامه و روادید صادره، در طول سفر همراه زائر باشد. زائران طبق مدت زمان مندرج در روادید صادره می‌توانند در عراق بمانند و پس از آن مدت، اقامت آنها، غیرقانونی محسوب می‌شود که در صورت عدم تمدید مدت اقامت، احتمال بازداشت و دریافت جریمه نقدی وجود دارد.
احترام به قوانین
به مأموران عراقی اعم از نیرو‌های نظامی، انتظامی، حشد الشعبی (بسیج مردمی) و لواء الخدمه احترام گذاشته شود و به تذکرات امنیتی و حفاظتی آنان توجه شود و از هرگونه برخورد کلامی غیرمعمول و رفتار خلاف ادب با مأموران اجتناب شود.
باتوجه به وضعیت ویژه (کنترل‌های ضدتروریستی) کمال همکاری با نیروی نظامی انجام گیرد و هنگام بازرسی‌های امنیتی، با حوصله و خونسردی کامل با آنان همکاری شود. فیلمبرداری از اماکن، ادوات نظامی و اماکن مقدسه در کشور عراق ممنوع است، زائران جدّاً از این امر خودداری کنند.
حمل هرگونه مواد مخدر حتی به مقدار خیلی کم و برای مصرف شخصی یا به عنوان دارو، نزد محاکم عراقی قابل قبول نیست و احکام سنگینی در برخواهد داشت. از به همراه داشتن یا خرید هرگونه وسایل غیر مجاز و نظامی مانند شوکر، باطوم، دستبند پلیس، جلیقه‌های مخصوص حمل سلاح و خشاب و غلاف اسلحه، سلاح سرد و… خودداری شود.
حفظ وحدت
از طرح مسایل جنگ ایران و عراق یا شهدا و بزرگان دفاع مقدس در گفت‌وگو با میزبانان عراقی اجتناب شود، زیرا ممکن است موجب کدورت و کینه شود. باتوجه به وضعیت سیاسی و امنیتی کشور عراق، زائران از هرگونه بحث و جدل سیاسی و سردادن شعار‌های سیاسی خودداری کنند و از رفت و آمد با افراد مشکوک و به خصوص جریان‌های معاند نظام جمهوری اسلامی ایران اکیداً خودداری شود. در ایام اربعین و زیارت عتبات عالیات، از انجام هرگونه عمل خارج از عرف و رویه‌های عمومی مذهب شیعه که موجب وهن مذهب و مکتب است، خودداری شود.
حفظ آرامش یکی از مهمترین اصول امنیتی در طول سفر است که زائران باید به آن توجه داشته باشند. چراکه احتمال معطلی در مرز برای گذراندن تشریفات گمرکی و بررسی گذرنامه وجود دارد، لذا حفظ آرامش وعدم درگیری مورد انتظار است.
مسیر تردد
لازم است زائران برای رفتن به شهر‌های زیارتی و هنگام حرکت به سمت پایانه ها، فقط از راه‌های اصلی که در نظر گرفته شده گذر کنند و از راه‌های فرعی و ناشناخته عبور کنند. زائران از مسیر‌های مشخص و پرتردد عبور نمایند و در طول مسیر از رفت و آمد به تنهایی در شب یا در مکان‌های خلوت یا مشکوک خودداری کنند و از انتشار اخبار غیرموثق پرهیز کنند. بهتر است از همراه بردن زنان، کودکان، مخصوصاً نوزادان و افراد سالخورده و بیمار خودداری شود، چون فقدان زیرساخت‌های لازم و امکانات مناسب و همچنین ازدحام جمعیت، باعث زحمت و مشقت زیاد ایشان خواهد شد.
مراقبت از خود
لازم است زائر از نزدیک شدن به صحنه‌هایی نظیر تصادفات، درگیری، تجمع، تظاهرات خیابانی، انفجار، آتشسوزی و… خودداری کند و در صورت مشاهده این حوادث به سرعت از محل دور شود. از حضور بی مورد در تجمعات و فضا‌های بسته و بدون تهویه پرهیز شود. همراه داشتن آدرس دقیق بستگان و شماره تماس آنان در ایران و نهاد‌های ایرانی در کشور عراق، برای مواقع اضطراری لازم است.
از موکب‌های مستقر در مسیر تردد زائران که بیشتر از سایر اماکن، امنیت دارد، برای استراحت استفاده شود. برخی از افراد به زائران وعده‌هایی همچون حرکت از مسیر‌های میانبُر برای رسیدن سریعتر به مقصد میدهند که ممکن است قصد فریب آن‌ها را داشته باشند؛ لازم است از همراهی با این افراد خودداری شود.
حفظ اطلاعات
حتماً قبل از سفر نسبت به تخلیه حافظه تلفن، فلش مموری یا دوربین عکاسی و فیلمبرداری از موارد غیر ضروری و شماره تلفن‌های مراکز مهم، اقدام شود. در مکالمات تلفنی از بیان مطالب محرمانه و غیرضروری خودداری شود. از معرفی و اظهار مشاغل خود و همسفران به افراد ناشناس و بیگانه پرهیز شود.
حفظ اموال
از قرار دادن مدارک و پول در جیب عقب شلوار پرهیز شود و بهتر است در جیب داخل که دارای دکمه و زیپ است، قرار گیرد. در صورت امکان از کیف‌های کمری یا گردن آویز استفاده شود. مناسب است شماره تماس زائر در ایران و عراق بر روی وسایلی که از وی جدا میشود همانند کوله و کیف دستی، نوشته شود یا برگ‌های از مشخصات تهیه و داخل آن وسیله قرار گیرد تا در صورت گمشدن، یابندگان بتوانند آن‌ها را به صاحبانشان بازگردانند.
برای تسهیل پیگیری، یک شماره تماس غیر از شماره سیم کارت موجود در گوشی همراه، پشت گوشی نصب شود تا یابنده بتواند آن را بازگرداند. توصیه میشود در آخرین صفحه گذرنامه، شماره تماس زائر در ایران و عراق درج شود تا در صورت گمشدن، یابنده بتواند آن را به صاحبش برساند.
زائر باید در مکان‌های شلوغ، مراقب گذاشتن اشیا و وسایل مشکوک در ساک و کوله پشتی خود باشد و از پذیرفتن هرگونه امانت مشکوک از افراد ناشناس پرهیز کند؛ در صورت مشاهده هر مورد مشکوک، مراتب را در اسرع وقت به مأموران امنیتی اطلاع دهد.
از جابه جایی بار افراد ناشناس در طول سفر به خصوص در کشور عراق خودداری کنند. زائران، ارز مورد نیاز خود را از قبل تهیه نمایند و از مراجعه به افراد و صرافی‌های مشکوک خودداری کنند. با عنایت به وجود برخی افراد کلاهبردار در اطراف حرم‌ها و اماکن زیارتی و بازار که به زبان فارسی نیز تسلط دارند، توصیه می شود زائران از پذیرش بسته‌های مختلف یا سایر پیشنهاد‌های آنان خودداری نمایند و کاملاً هوشیار باشند. از تحویل تلفن همراه خود به افراد ناشناس، به ویژه هنگام خرید یا تعویض سیمکارت جداً پرهیز شود.
وسایل همراه
در صورت امکان، از به همراه داشتن وسایلی از قبیل: لپ تاپ، تبلت و هرگونه اشیای قیمتی، پرهیز گردد، در غیر این صورت، به خاطر حفظ و نگهداری، هنگام بازرسی‌ها و تحویل به امانات و… دردسر زیادی برای زائر ایجاد میشود. استفاده از کوله پشتی برای حمل مختصر وسایل همراه، مناسبتر و راحتتر است. از همراه بردن دارو‌های ممنوعه و نیز مواد مخدر اجتناب شود که این امر علاوه بر ممنوع بودن، از سوی دولت عراق یکی از جرم‌های سنگین محسوب می شود و شایسته زائر حضرت اباعبدالله(ع) و کشور عزیز و ملت غیور ایران اسلامی هم نیست.
تماس با ایران
دسترسی به اینترنت در عراق و ایام اربعین با دشواری روبه روست، بهتر است زائران برنامه ریزی را با در نظر داشتن این مسئله انجام دهند و افرادی که ممکن است نگران وی باشد را نسبت به احتمال سخت بودن برقراری ارتباط و تماس تلفنی توجیه کند تا مسائلی مانند در دسترس نبودن تلفن برایشان غیرمنتظره و موجب نگرانی نباشد.
توجه شود به سبب وضعیت امنیتی عراق، گاهی ممکن است اخبار نگران کننده از جمعیت شنیده شود، در این موارد سعی شود برای رفع نگرانی خانواده با ایران تماس گرفته شود. زائران هرگونه سوال و پیگیری امورات خود در کشور عراق را از مسئولان کاروان خود پیگیری کنند.
زائران از همراه داشتن هرگونه مواد مخدر، قرص‌های روانگردان و … خودداری نموده و در صورت ارتکاب این جرائم مجازات سنگینی برابر قانون کشور عراق در نظر گرفته شده است. زائران از ثبت مهر خروج داخل گذرنامه خود اطمینان حاصل کنند.
منبع: ایکنا

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن