اخبار

۱۶۵۰ زائر اربعین در سامانه سماح سمنان ثبت‌نام کردند

داروخانه آنلاین داروپلاس

مدیرکل حج و زیارت استان سمنان بابیان اینکه تاکنون یک هزار و ۶۵۰ نفر در سامانه سماح استان برای مراسم اربعین امسال ثبت‌نام کردند، گفت: مهران مرز خروجی این زائران تعیین‌شده است.

خلیل دل‌پاک در گفتگو با خبرنگار مهر، بابیان اینکه تاکنون یک هزار و ۶۵۰ نفر در سامانه سماح استان سمنان برای مراسم اربعین امسال ثبت‌نام کردند، ابراز داشت: از این تعداد مدارک یک هزار و ۱۸۵ نفر برای صدور روادید به سفارت عراق ارسال‌شده است.

وی بابیان اینکه سامانه سماح برای فعالیت زائران پیاده‌روی اربعین است، افزود: افرادی که مشتاق به حضور در این مراسم هستند باید با در دست داشتن مدارک لازم به این سامانه یا دفاتر مجاز زیارتی سراسر استان مراجعه کنند تا مراحل ثبت‌نام آن‌ها صورت گیرد.

صدور ۸۰۰۰ ویزا برای هم استانیها طی سال گذشته

مدیرکل حج و زیارت استان سمنان بابیان اینکه گذرنامه‌ها باید حداقل شش ماه مدت اعتبار داشته باشد، ابراز داشت: افراد هنگام ثبت‌نام به مدت تاریخ گذرنامه‌های خود باید توجه داشته باشند و در صورت نداشتن تاریخ معتبر تا مدت‌زمانی باقی‌مانده برای دریافت گذرنامه جدید از طریق دفاتر پلیس+۱۰ اقدام کنند.

دل‌پاک در ادامه تصریح کرد: علاقه‌مندان به شرکت در مراسم اربعین باید علاوه بر مبلغ روادید، ۲۰هزار تومان به‌عنوان هزینه بیمه و هلال‌احمر و مبلغ ۱۴ هزار تومان برای دفاتر زیارتی و شرکت‌های رابط پرداخت کنند و زمانی ثبت‌نام آن‌ها قطعی شد مدارک آن‌ها از طریق شرکت مرکزی به سفارت عراق برای دریافت روادید ارسال می‌شود.

وی افزود: سال گذشته حدود ۱۰ هزار نفر از استان سمنان برای شرکت در مراسم اربعین ثبت‌نام کردند که از این تعداد برای هشت هزار نفر ویزا صادر شد که باید گفت میزان اعزام‌شدگان بیش از این مقدار بود لذا این آمار تنها افراد ثبت‌نام‌شده از طریق سیستمی را شامل می‌شود.

مهران مرز خروجی زائران استان سمنان

مدیرکل حج و زیارت استان سمنان بابیان اینکه مهران به‌عنوان مرز خروجی استان در نظر گرفته‌شده است، ابراز داشت: افراد ثبت نامی می‌توانند برای اعزام با خودروی شخصی یا از طریق مراجعه به شرکت‌های حمل‌ونقل با نرخ مصوب منظور شده اقدام به تهیه بلیت اتوبوس کنند و هنگام مراجعه به دفاتر از آن‌ها درباره نحوه حضور در اربعین راهنمایی لازم را دریافت کنند.

دل‌پاک در ادامه تصریح کرد: نمی‌توان از هم‌اکنون پیش‌بینی دقیقی را از حضور هم استانی‌ها برای اربعین امسال اعلام کرد اما می‌توان گفت برآورد می‌شود ثبت نامی‌ها به میزان سال قبل و شاید فراتر از آن برسد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا بحران اقتصادی در سفر اربعین اثرگذار است یا خیر، افزود: قطعاً شرایط اقتصادی باعث می‌شود که برخی‌ها در اربعین امسال با محدودیت مواجه باشند اما افراد مشتاق نباید نگران این موضوع باشند دولت در حال رایزنی برای کاهش هزینه‌ها و اتخاذ تصمیمات لازم در این خصوص است.

مسئولان پیگیر کاهش هزینه‌های اربعین

مدیرکل حج و زیارت استان سمنان بابیان اینکه بخشی از هزینه‌های سفر اربعین مربوط به اخذ ویزا در کشور عراق است، ابراز داشت: مسئولان پیگیر این موضوع خواهند بود که در روزهای آتی قطعاً رسانه‌ها اطلاع‌رسانی خواهند کرد.

دل‌پاک در ادامه تصریح کرد: زائران برای حضور قانون‌مند خود در اربعین حتماً از سامانه سماح باید استفاده کنند و از سوی دیگر با توجه به سرما و برودت هوا پیش‌بینی لازم برای همراه داشتن لباس گرم را مدنظر قرار دهند و از همه مهم‌تر اخذ ویزا و گذرنامه را به‌روزهای آخر موکول نکنند.

وی بابیان اینکه زائران باید در سفر اربعین کاملاً تابع قانون کشور میزبان باشند، افزود: از هم استانی‌ها تقاضا داریم که بدون گذرنامه و مدارک لازم به هیچ‌وقت اقدام به سفر نکنند زیرا در استان‌های مرزی برای خروج از ایران همه مدارک آن‌ها بررسی می‌شود.

منبع: مهر

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن