دانستنی هادانستنی‌های مذهبی

آشنایی با مناره العبد مناره سوم حرم مطهر حسینی و علل تخریب آن

داروخانه آنلاین داروپلاس

آشنایی با مناره العبد مناره سوم حرم مطهر حسینی و علل تخریب آن

مناره العبد از مناره های قدیمی و متمایزی است که زینت بخش صحن شریف حسینی و در ضلع شمال شرقی آن قرار داشت.
این مناره از بزرگترین مناره های موجود در آستانهای مقدس کربلا، نجف، کاظمیه و سامرا بود. ارتفاع این مناره تقریبا چهل متر بود که از نظر بلندی بناهای تاریخی، پس از منارۀ ملویه متوکل دومین مناره در عراق بود.
تاریخ مناره العبد به سال۷۶۷ هجری برمی گردد که خواجه مرجان امین الدین بن عبد اللَّه، حاکم بغداد، به دستور سلطان اویس الجلایری، دومین پادشاه از دودمان جلایریان (ایلکانیان) که پایتخت فرمانرواییش تبریز بود آن را بنا نهاد.
مناره العبد با نقشهای بدیع آن نشانه ای از هنر معماری و بنایی تاریخی بود به طوری که بسیاری از مستشرقان و گردشگرانی که کربلا را زیارت کردند، هنگام توصیف صحن شریف حسینی از این مناره یاد کرده اند؛ از جمله این افراد عبد العلی خان ادیب الملک مراغه ای است که در سال ۱۲۷۳هـجری برابر با ۱۸۵۷ میلادی به کربلا سفر کرد و هنگامی که رابرت کلایو، نقاش انگلیسی در سال ۱۸۶۲میلادی از کربلا بازدید کرد و صحن شریف حسینی را ترسیم کرد نشانه های زیبایی در تابلوی مناره العبد وی آشکار بود. این مناره دارای نقشهای برجسته دایره ای شکل و دارای ستون شش ضلعی است. جان پیترز، رئیس هیأت کشف آثار قدیمی پنسیلوانیا در «نفر منطقه عفک» در سال  ۱۸۹۰ میلادی به کربلا سفر کرد و مناره العبد را مزین به کاشی بدیع توصیف کرد.
در اواخر سال ۱۳۵۴ هجری برابر با ۱۹۳۶ میلادی این مناره باستانی به بهانه انحراف و کجی به دستور یاسین الهاشمی، نخست وزیر وقت تخریب شد. اما در واقع علت این امر رویکرد فرقه گرایی مبغوضی است که الهاشمی آن زمان دنبال می کرد.
لازم به ذکر است آنها در جریان تخریب مناره العبد به سکه های مسی قدیمی مربوط به دوران جلایری و صفوی دست یافتند که آنها را به  «دار الآثار القدیمه» بغداد سپردند.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن