اخبارحج و زیارت

آغاز بازگشت حجاج ایرانی به میهن

عملیات بازگشت حجاج کشورمان از شب گذشته آغاز شد و تا ۲۴ شهریورماه ادامه دارد که در این مدت حجاج با ۲۲۱ پرواز به کشور بازمی‌گردند.

آغاز بازگشت حجاج ایرانی به میهن

عملیات بازگشت حجاج کشورمان از شب گذشته آغاز شد و تا ۲۴ شهریورماه ادامه دارد که در این مدت حجاج با ۲۲۱ پرواز به کشور بازمی‌گردند.

اولین گروه حجاج کشورمان شب گذشته از فرودگاه جده به کشور بازگشتند.

حجاج در بدو ورود به کشور در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) مورد استقبال مسئولان سازمان حج و زیارت، فرودگاه امام(ره) و پلیس فرودگاه قرار گرفتند.

عملیات بازگشت حجاج کشور هر روز انجام می‌شود و تا ۲۴ شهریورماه ادامه دارد؛ به طوری که در این مدت ۱۹۰ پرواز توسط هواپیمایی ایران و ۱۳۱ پرواز توسط هواپیمایی سعودی انجام می‌شود.

در مجموع ۲۲۱ پرواز حجاج کشورمان را به میهن منتقل می‌کند و آخرین گروه حجاج شنبه ۲۴ شهریور باز می‌گردند.

به گزارش فارس، امسال ۸۵ هزار و ۲۰۰ ایرانی به حج تمتع مشرف شدند که نیمی از کاروان‌ها مدینه اول و نیمی دیگر مدینه دوم هستند که زائران مدینه اول از روز گذشته به کشور بازگشتند و زائران مدینه دوم نیز از شنبه به مدینه منوره اعزام شدند.

ادامه عملیات بازگشت حجاج به کشور تا ۲۵ شهریور

ز پایگاه خبری وزارت را ه و شهرسازی؛ سید محمود رضوی با ­­اشاره به آغاز عملیات بازگشت حجاج به کشور افزود: برای بازگشت حجاج به کشور حدود ۳۲۰ پرواز چیدمان شده است که ۱۳۰ پرواز توسط هواپیمایی سعودی و ۱۹۰ پرواز توسط هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: پروازهای بازگشت حجاج به کشور از دیروز صبح آغاز شده و تا بامداد ۲۵ شهریور که آخرین پروازها در فرودگاه گرگان به زمین می‌نشینند، ادامه خواهد داشت. ترکیب پرواها نیز مانند پروازهای رفت است و بالغ بر ۸۵ هزار حاجی با این پروازها به کشور باز خواهند گشت.

رضوی با اشاره به تقسیم پروازها میان هواپیمایی سعودی و ایران‌ایر گفت: در پروازهای رفت ۵۹ درصد پروازها متعلق به ایران‌ایر بوده و ۵۲ درصد مسافران با این پروازها منتقل شده‌اند. همچنین ۴۱ درصد از پروازها متعلق به هواپیمایی سعودی بوده اما به واسطه استفاده از هواپیماهای پهن‌پیکر، این هواپیمایی ۴۸ درصد کل مسافران را جابجا کرده است. پروازهای برگشت نیز تقریبا با همان ترکیب انجام خواهد شد.

وی افزود: برای فرودگاه‌ها حساسیت اعزام حجاج بیشتر شامل استقبال از خود زوار است، اما هنگام برگشت، آنچه بیشتر اهمیت دارد شرایط مستقبلان است.

رضوی خطاب به مستقبلین حجاج گفت: خواهشی که از این عزیز دارم این است که قبل از حضور در فرودگاه حتما زمان پرواز را از اطلاعات پرواز فرودگاه جویا شوند تا زمان حضور خود در فرودگاه را تنظیم کنند. در فرودگاه نیز با عوامل انتظامی در مورد محل پارک خودروها و محل تردد وسایل نقلیه همکاری کامل داشته باشند.

سرپرست عملیات حج شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران به شرایط خاص زوار حج اشاره کرد و ادامه داد: به طور معمول مسافران این پروازها از میانگین سنی بالایی برخوردار هستند. بنابراین تمام برنامه‌ریزی‌های لازم برای تامین رفاه و نیازهای این عزیزان در فرودگاه‌ها انجام شده و تمهیدات لازم برای بازگشت بدون دغدغه حجاج به کشور پیش‌بینی شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن