اخبارحج و زیارت

آغاز عملیات انتقال حجاج از ۱۷ تیر

نخستین پرواز رسمی انتقال زائران به مدینه‌مکرمه و جده ۱۷ تیر انجام می‌شود ضمن‌آنکه عوامل سازمان حج‌ و زیارت ۱۳ تیر اعزام می‌شوند.

داروخانه آنلاین داروپلاس

آغاز عملیات انتقال حجاج از ۱۷ تیر

 نخستین پرواز رسمی انتقال زائران به مدینه‌مکرمه و جده ۱۷ تیر انجام می‌شود ضمن‌آنکه عوامل سازمان حج‌ و زیارت ۱۳ تیر اعزام می‌شوند.

کاپیتان حسن قاسمی افزود: در عملیات حج تمتع امسال ۸۶ هزار و ۵۵۰ نفر در قالب ۵۷۳ کاروان و ۷۲۲ پرواز رفت و برگشت انجام خواهد شد.
وی گفت: در عملیات رفت از ۸ هواپیمای پهن پیکر ۲۷۰ و ۲۴۰ نفره و یک هواپیمای پشتیبان استفاده می‌کنیم و عملیات رفت حجاج تا ۱۴ مرداد ادامه خواهد داشت.
کاپیتان قاسمی افزود: در مجموع عملیات رفت ۱۶۲ پرواز به جده و ۱۹۹ پرواز به مدینه خواهیم داشت یعنی ۵۶ درصد حجاج مدینه اول و ۴۴ درصد آن‌ها مدینه دوم خواهند بود.
وی با اشاره به اینکه نخستین پرواز از فرودگاه‌های امام خمینی (ره) اهواز و یزد انجام می‌شود، تصریح کرد: بیشترین حجاج مربوط به استان تهران و استان‌های مجاور خواهند بود و در مجموع فرودگاه امام خمینی (ره) با ۱۲۴ پرواز بیشترین پرواز و استان گیلان با ۴۸۶ زائر کمترین زائران را خواهد داشت.
قائم مقام شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران همچنین افزود: عملیات برگشت حجاج نیز از ۲۶ مرداد با انجام ۳۶۱ پرواز شامل ۱۷۶ پرواز از جده و ۱۸۵ پرواز از مدینه به سمت ایران آغاز می‌شود و تا ۱۷ شهریور ادامه خواهد داشت.
مدیر عملیات حج ایران ایر با اشاره به اینکه میزان بار مجاز حجاج بیت الله الحرام در مکه ۲ بسته ۲۰ کیلوگرمی و در مجموع ۴۰ کیلوگرم و ۵ کیلوگرم وزن ساک دستی مجاز برای ورود به کابین است از زوار بیت الله الحرام خواست به اطلاعیه‌های شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران توجه داشته باشند.
وی افزود: در سال‌های گذشته ۵۰ درصد زوار بیت الله الحرام توسط هواپیمایی سعودی و ۵۰ درصد دیگر توسط شرکت‌های هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شد که از این میزان ۲۵ درصد را ایران ایر انجام می‌داد، اما در یکی دو سال گذشته به دلیل محدودیت‌هایی که برای شرکت ماهان اتفاق افتاد سهم ۲۵ درصدی این شرکت به قشم ایر منتقل شده بود، اما امسال عربستان سعودی به دلایلی اعلام کرد که در عملیات حج جمهوری اسلامی ایران مشارکت نمی‌کند و این محدودیت برای ما ایجاد شد که ایران ایر باید فقط با هواپیما‌های ملکی خود عملیات حج را انجام دهد.
کاپیتان قاسمی گفت: به محض اطلاع از این موضوع جلسات مختلفی با سازمان حج و زیارت و هواپیمایی کشوری ایران گذاشتیم تا از دولت عربستان بخواهند بخشی از این پرواز‌ها توسط قشم ایر انجام شود تا فشار از دوش ایران ایر کاسته شود، اما هنوز رایزنی‌های ما پاسخی نگرفته و قرار است کل عملیات حج امسال توسط ایران ایر انجام شود.
قائم مقام مدیر عامل ایران ایر با اشاره به اینکه این پرواز‌ها محدودیت‌هایی در پرواز‌های داخلی ما ایجاد نمی‌کند، افزود: با همدلی سایر شرکت‌های هواپیمایی که رقیب ما هستند قرار شد تعهدات ایران ایر در مسیر‌های خارجی را این شرکت‌ها برعهده بگیرند و همه توان پرواز‌های خارجی ایران ایر در خدمت عملیات انتقال حج قرار گیرد.
وی در پایان تصریح کرد: در عملیات برگشت حجاج ۹ هواپیمای پهن پیکر و یک هواپیمای پشتیبان به صورت تمام وقت در خدمت حجاج است و تلاش می‌کنیم با درنظر گرفتن هواپیمای پشتیبان میزان تاخیر‌ها را به حداقل ممکن برسانیم، اما باتوجه به شرایط موجود حجاج بدانند که تاخیر امری اجتناب ناپذیر است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن