اخبارحج و زیارت

آمادگی کامل آستان قدس رضوی برای ارائه خدمت به زائران نوروزی

داروخانه آنلاین داروپلاس

آمادگی کامل آستان قدس رضوی برای ارائه خدمت به زائران نوروزی

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی از آمادگی کامل معاونت‌ها و بخش‌های مختلف این نهاد معنوی برای استقبال و ارائه خدمت به ۸ میلیون زائر در ایام نوروز خبر داد.
سید رضا فاطمی امین در نشست ستاد مناسبت های ویژه که با حضور مدیران و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی استان برگزار شد، گفت: برنامه ویژه‌ای برای کاهش مشکلات ترافیکی ایام نوروز در نظر گرفته‌ شده است که بر این اساس امیدواریم در نوروز امسال تجربه بهتری از زیارت به لحاظ تردد داشته باشیم.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی پس از استماع نظرات مدعوین گفت: ما در این نشست برنامه های نوروزی دستگاه‌های مرتبط را مرور کردیم تا مطمئن شویم چه مشکلاتی ممکن است برای زائران در این ایام پیش بیاید و اگر مشکلی وجود دارد از هم اکنون به فکر رفع آن باشیم.
وی با بیان به اینکه در ایام نوروز یعنی از ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین تشرف حدود هشت میلیون زائر به مشهد مقدس پیش بینی می‌شود که رقم قابل توجهی است، افزود: در این جلسه ۱۲ چالش از طرف دستگاه‌های مرتبط مطرح شد که به نظر می‌رسد مهمترین این چالش ها تردد زائرین باشد.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی بزرگترین چالش در ایام نوروز خصوصا در ساعات تحویل سال، سخنرانی مقام معظم رهبری و مراسم ام داوود را ترافیک سنگین محورهای منتهی به حرم مطهر دانست و ادامه داد: برنامه ریزی ویژه ای از چهار ماه قبل با همکاری تمامی دستگاه‌ها از جمله آستان قدس رضوی، استانداری، شهرداری، راهور و اداره کل راه و شهرسازی در قالب مهندسی ارزش صورت گرفته و طرح هایی آماده شده که با حضور شهرداری و همکاران آستان قدس رضوی به زودی نهایی می شود. بر این مبنا امیدواریم در نوروز امسال زائران عزیز تجربه بهتری به لحاظ تردد داشته باشند.
در ابتدای این جلسه نیز حجت الاسلام والمسلمین حجت گنابادی‌نژاد رئیس سازمان فرهنگی و رئیس ستاد مناسبت‌های ویژه آستان قدس رضوی ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‎ها و وظایف این ستاد، حضور زائران در ایام نوروز در حرم مطهر را کم نظیر توصیف کرد و افزود: این خیل مشتاقان و زائران علی بن موسی الرضا(ع) در مشهد مقدس مسئولیت دست اندرکاران این شهر و استان را دو چندان می کند.
وی افزود: ظرفیت خادمیاران فرهنگی ظرفیت کم نظیری است و آمادگی این وجود دارد تا سایر دستگاه‌های فرهنگی استان از این ظرفیت به وجود آمده برای فعالیت‌های فرهنگی خود استفاده کنند.
معاون اماکن متبرکه آستان قدس رضوی نیز در این جلسه از آمادگی حرم مطهر برای استقبال از زائران نوروزی گفت و افزود: از ماه‌ها قبل برای اجرای برنامه سال تحویل حرم مطهر برنامه ریزی شده است. ضمن اینکه در صورت بارندگی در ساعات تحویل سال نیز تدابیر لازم اندیشیده شده و مکان‌های مسقفی برای حضور زائران در نظر گرفته شده است.
سید خلیل منبتی از تسهیل حضور زائران در حرم مطهر خبر داد و افزود: برای تسهیل حضور زوار کم توان در حرم مطهر در ایام عید نوروز ۲ هزار و ۳۰۰صندلی چرخدار خریداری و به بخش خدمات صندلی چرخدار حرم مطهر اضافه شده است.
معاون عمرانی آستان قدس رضوی نیز در این نشست از آمادگی یک هزار سوئیت در زائرشهر و زائرسرای رضوی برای پذیرایی از زائران نوروزی خبر داد و افزود: بالغ بر ۷ هزار نفر از زائران نوروزی حرم مطهر امکان استفاده هم زمان از زائرسرا و زائر شهر رضوی را دارند.
خلیل اکبری با اشاره به کمبود پارکینگ در اطراف حرم در این ایام افزود: پارکینگ زائرشهر رضوی برای پارک ۲ هزار خودرو در نظر گرفته شده است که در این ایام در اختیار زائران عزیز قرار خواهد گرفت.
محسن نصرپور مدیرکل صدا و سیمای مرکز خراسان رضوی نیز در این جلسه از پوشش مستقیم برنامه تحویل سال حرم مطهر از ۳ ساعت قبل از لحظه تحویل سال خبر داد و تاکید کرد: در نوروز ۹۸ پوشش کامل و مستقیم سخنان مقام معظم رهبری و گزارش‌های مردمی از سطح شهر از اهم برنامه های صداو سیمای خراسان رضوی در این ایام خواهد بود.
احسان اصولی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر مشهد نیز از ‌برنامه‌های شهرداری مشهد برای نوروز گفت و افزود: آراستگی و نظافت و نظم و انضباط چیدمان‌های شهری و فضای سبز مشهد با رویکرد تنوع بخشی و عدالت در توزیع از اهداف مدیریت شهری مشهد برای نوروز سال آینده است. در این جلسه، سید حمید موسوی مدیرکل امور فرهنگی زائرین استانداری خراسان رضوی، حجت الاسلام محسن هاشمی بذرگری معاون فرهنگی سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، محمد کاظم ملازم الحسینی مدیر عامل سازمان عمران و توسعه حریم حرم حضرت رضا(ع)، حجت الاسلام و المسلمین وفایی مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان رضوی، حجت الاسلام جمال ایزدی معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی و همچنین تعدادی از مسئولین دستگاههای اجرایی نیز به بیان نظرات خود پرداختند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن