اهل‌بیت (ع)شناخت اهل بیت و اصحاب (ع)

آن قافله سالار جهان می‌آید

فردا نیمه شعبان است و سالروز ولادت حضرت ولیعصر (عج)؛ او که موعود است و منتظر وعده الهی، تا بیاید و حکومت عدل و اسلامی اش در جهان سایه افکند

داروخانه آنلاین داروپلاس

آن قافله سالار جهان می‌آید

فردا نیمه شعبان است و سالروز ولادت حضرت ولیعصر (عج)؛ او که موعود است و منتظر وعده الهی، تا بیاید و حکومت عدل و اسلامی اش در جهان سایه افکند

امام مهدی علیه السلام در سپیده دم جمعه نیمه شعبان سال ۲۲۵ هـجری قمری چشم به جهان می‌گشاید.
پدر بزرگوارشان امام حسن عسکری (ع) پیشوای یازدهم و مادر گرامیشان نرجس خاتون (س) است که ایشان یک شاهزاده رومی بود و طی ماجرایی با امام حسن عسکری (ع) آشنا و مسلمان می‌شود. امام زمان تنها فرزند امام حسن عسکری (ع) است.
یک سال و یک ماه پس از ازدواج امام حسن عسکری (ع) و نرجس خاتون امام زمان به دنیا می‌آیند. شب این میلاد خجسته را «شب برات» و «شب مبارک» و «شب رحمت» خوانند.
شهید اول در کتاب دروس از امام جعفر صادق (ع) روایت کرده که آن حضرت فرموده اند: در شبی که قائم آل محمد (ع) متولد شودهرمولودی متولد شود با ایمان است و اگر در زمین شرک متولد شود، خداوند به برکت وجود امام، او را به سرزمین ایمان منتقل خواهد کرد.
پس بنابرمبنای مشهور حضرت پس از شهادت جد گرامیش، امام هادی (ع) حدود یکسال بعد، متولد شده است یعنی حدود یک ماه از حکومت مهتدی عباسی گذشته، زیرا مهتدی یک شب به آخرماه رجب مانده به حکومت رسید و تولد امام (ع) نیمه شعبان است.

*سال به امامت رسیدن ۲۶۰ هجری و سن شریفشان در آن هنگام ۵ سال است
*دوران زندگی
۱ ـ از تولد تا غیبت: حضرت مهدی (عج) پس از تولد حدود ۵ سال تحت سرپرستی پدر بزرگوارشان امام حسن عسکری علیه السلام به صورت نیمه مخفی زندگی کردند. یکی از کار‌های بسیار مهمی که حضرت امام حسن عسکری علیه السلام در این دوره انجام دادند این بود که امام مهدی (عج) را به بزرگان شیعه معرفی کردند تا در آینده در مسأله امامت دچار اختلاف نشوند.
۲ ـ غیبت صغری: پس از شهادت حضرت امام حسن عسکری علیه السلام در سال ۲۶۰ هجری و قمری دوره غیبت صغری آغاز شد و تا سال ۳۲۹ هجری قمری ادامه پیدا کرد. در این دوره حضرت مهدی (عج) از طریق چهار نائب به ادامه امور مردم می‌پرداختند.
۳ ـ دوره غیبت کبری: این دوران از سال ۳۲۹ هجری و قمری شروع شد و تا زمانی که خداوند مصلحت بدانند ادامه خواهد داشت در این دوره پاسخ به پرسش‌ها و احکام مردم بر عهده نایبان عام آن حضرت است و حضرت نایب خاصی برای این دوره معرفی نکرده اند.
۴ ـ دوره حکومت: پس از ظهور، امام زمان (عج) بر اساس احکام اسلام حکومت واحد جهانی تشکیل خواهند داد که در سایه آن سرتاسر عالم پر از عدل و داد خواهد شد.
امام زمان (عج) هم اکنون زنده است و به خواست خدای متعال تا زمانی که قیام کند و جهان را از عدالت بهره ‏مند سازد، زنده‏ خواهد بود. سپس چند سال حاکم علی‏ الاطلاق روی زمین خواهد شد که مدت آن در روایات، بطور مختلف، ۷، ۸، ۹، ۱۰ و ۱۹ سال تعیین شده است که هر سال آن برابر با ۱۰ سال فعلیِ ما است؛ بنابراین اگر حکومتش هفت سال باشد، برابر با ۷۰ سال ما خواهد بود.
پس از شهادت آن حضرت، به مدت ۴۰ روز هرج و مرج و فتنه و فساد در جهان حاکم می‏ شود و سپس عمر این جهان به پایان می‏ رسد و عالم قیامت آغاز می‏‌شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن