اخبارحج و زیارت

استقرار ۲ بیمارستان صحرایی و یک آمبولانس مجهز در عرفات و منا

 استقرار ۲ بیمارستان صحرایی و یک آمبولانس مجهز در عرفات و منا

رئیس سازمان حج و زیارت از آمادگی کامل این مجموعه و تمامی بخش های اجرایی و دست اندرکار برای ایام تشریق به عنوان اوج عملیات حج و خدمات رسانی به زائران در این موسم خبر داد.

علیرضا رشیدیان از آمادگی کامل این مجموعه و تمام بخش های اجرایی و دست اندرکار برای ایام تشریق به عنوان اوج عملیات حج و خدمات رسانی به زائران در این موسم خبر داد و گفت: ایام تشریق اوج عملیات حج است و تمام کسانی که به حج مشرف می‌شوند هر چند طی ماه‌‌های ذیقعده و ذیحجه اعمال مربوط به طواف عمره و تمتع خود را انجام می‌دهند اما باید همه آنان به یکباره برای وقوف در صحرای عرفات حاضر شوند از این رو بیش از ۲٫۵ میلیون جمعیت حاجی که در این زمان در عربستان حضور یافته‌‌‌اند در این سرزمین وقوف می‌یابند.

وی اظهار کرد‌: با توجه به ازدحام، شلوغی و محدودیت زمانی که طی این ایام در این منطقه ایجاد می‌شود، کار هماهنگی بسیار مهم است و امسال با توجه به آسیب شناسی که در بحث عملیات ایام تشریق سال گذشته انجام داده‌ایم ضعف‌ها و مشکلات شناسایی و نسبت به رفع آن از ماه‌ها قبل اقدام شده است‌‌.

رئیس سازمان حج و زیارت اظهار کرد: در این راستا هماهنگی‌های بسیار خوبی بین ما و مؤسسه مطوفین حجاج ایرانی و مکاتب ۹ گانه مربوطه انجام شده و امید است اقدامات و خدمات برنامه ریزی شده برای رفاه زائران ما در وقوف در صحرای عرفات‌، مزدلفه و منا و نیز برای رمی جمرات به خوبی در سطحی مناسب به انجام رسد.

رشیدیان تصریح کرد: طی جلسات و مانورهای زمینی که نیروهای اجرایی سازمان با حضور و همکاری پرسنل موسسه مطوفین ایرانی انجام داده‌اند همه امور برای ارائه خدمات مناسب و در خور شان حجاج ایرانی فراهم شده و امید است در عمل هم بتوانیم این اقدامات را به نحو مناسبی اجرایی کرده و خدمات مطلوبی را به حجاج ایرانی بیت الله الحرام ارائه کنیم.

وی با بیان اینکه نیروهای اجرایی سازمان طی روزهای اخیر درعرفات نشستی دیگربا موسسه مطوفین داشته‌اند، افزود‌: در این نشست ۴۰ خدمتی که در مکاتب باید برای زائران انجام شود، بررسی و ارزیابی مجدد شد درعین آنکه گروهی دیگر از پرسنل سازمان جلسه‌ای در رابطه با نحوه حرکت زائران ایرانیان از مشعر به سمت منا واز منا برای رمی جمرات داشتند که امید است با هماهنگی‌های انجام گرفته این عبادت درحرکت؛ با آرامش‌‌، امنیت و طیب خاطر انجام شود.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه با اشاره به رشد ۸۰ درصدی هزینه‌های حمل و نقل درون عربستان در سال جاری، گفت‌: این موضوع هر چند هزینه زیادی را به حجاج تحمیل کرد اما از دیگر سو، زمینه‌ای برای خروج خودروهای قدیمی و از رده خارج از حوزه خدمات دهی شد و متقاضی خدمات خودروهای جدید و مناسب برای ارائه خدمات شدیم.

وی عنوان کرد : هم اکنون در مجموع همه اتوبوس‌هایی که برای انتقال حجاج در نظر گرفته شده از عمر پایین و کیفیت مناسبی برخوردار بوده و امید است انتقال زائران از مکه به عرفات و از عرفات به مشعر و منا به بویژه در شب ۱۱ ذیحجه به خوبی انجام شود و مشکلی در نقل ترددی زائران روی ندهند.

* استقرار دو بیمارستان صحرایی و یک آمولانس مجهز در عرافات و منا

رشیدیان در ادامه با اشاره به گرمای هوا و ازدحام و شلوغی این منطقه تصریح کرد: در حوزه بهداشتی، هیئت پزشکی حج یک بیمارستان در عرفات و یک مورد هم در منا فعال دارد و در این بیمارستان‌ها، امکانات عمومی و تخصصی هر دو برنامه ریزی شده و یک آمبولانس با تجیهزات کامل در منطقه مزدلفه مستقر است.

وی اظهارکرد‌: ضمن آنکه در مذاکره روز گذشته با وزیرحج و عمره عربستان برای ارائه خدمات هم مقرر شد از امکانات درمانی و بیمارستانی عربستان در این راستا بهره بگیریم.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود‌: در این جلسه با عصام از هر مسئول مطوفین زائران ایرانی هم برنامه ریزی‌های های لازم برای حضورمترجم و پزشک عرب زبان برای هماهنگی‌ها در ارائه خدمات به ویژه در ایام تشریق با هدف بهره گیری از ظرفیت‌های بیمارستان‌های عربستانی برای بیماران عرفات تدبیر شده است.

وی اظهار کرد‌: امسال امداد و هلال احمر با آموزش تعدادی از حجاج ، نسبت به برنامه ریزی برای خدمات رسانی به زائرانی که ممکن است دچار گرمازدگی شوند هم اقدام کرده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن