اخبارحج و زیارت

اعزام کاروان به عتبات عالیات از سر گرفته شد

اعزام کاروان‌های زیارتی به عتبات پس از یک ماه وقفه از بامداد امروز 3 آذرماه از سوی سازمان حج و زیارت آغاز شد. در این دوره تمام کاروان‌ها به صورت هوایی به عتبات مشرف می‌شوند.

خلاصه مطلب

  • اعزام کاروان‌های زیارتی به عتبات با وجود نام‌نویسی از متقاضیان در آبان‌ماه با توجه به شرایط عراق، پس از اربعین حسینی از سوی سازمان حج و زیارت متوقف شد تا جایی که برخی از زائرانی که برای حضور در عتبات تا نیمه آبان‌ماه برنامه‌ریزی کرده‌ بودند، امکان تشرف به این سفر زیارتی را نداشتند.

اعزام کاروان‌های زیارتی به عتبات پس از یک ماه وقفه از بامداد امروز ۳ آذرماه از سوی سازمان حج و زیارت آغاز شد. در این دوره تمام کاروان‌ها به صورت هوایی به عتبات مشرف می‌شوند.

اعزام کاروان‌های زیارتی به عتبات با وجود نام‌نویسی از متقاضیان در آبان‌ماه با توجه به شرایط عراق، پس از اربعین حسینی از سوی سازمان حج و زیارت متوقف شد تا جایی که برخی از زائرانی که برای حضور در عتبات تا نیمه آبان‌ماه برنامه‌ریزی کرده‌ بودند، امکان تشرف به این سفر زیارتی را نداشتند.

پس از آن با آرام شدن عراق و ایجاد امنیت برای زائران، نام‌نویسی از متقاضیان سفر به عتبات با یک ماه وقفه از ۲۷ آبان‌ماه آغاز شد، اما سازمان حج و زیارت چندان رغبتی به اطلاع‌رسانی در رابطه با آغاز اعزام‌ها نشان نمی‌داد.

بر اساس برنامه‌‌‍ریزی سازمان حج و زیارت، در دور جدید اعزام‌ها که از ۹ استان و تنها به صورت هوایی صورت می‌گیرد، ۱۰۳ کاروان به عتبات مشرف می‌شوند که نخستین اعزام نیز، ساعت ۸ و ۱۵ دقیقه امروز ۳ آذرماه انجام شد؛ به طوری که امروز از تهران دو پرواز به سمت نجف اشرف از سوی هواپیمایی ماهان انجام می‌شود.

بر همین اساس، نخستین کاروان اعزامی به عتبات از سوی سازمان حج و زیارت مشرف شد. کاروان‌های زیارتی به عتبات یک هفته‌ای در نظر گرفته شده‌اند. بر همین اساس ۳ شب در کربلا، ۳ شب در نجف اشرف و یک شب در کاظمین اقامت داشته و سفر دوره‌ای به سامرا برای زیارت حرم امامین عسکریین (ع) نیز پیش‌بینی شده است.

این دوره از اعزام کاروان‌ها به عتبات تا ۱۴ آذرماه ادامه دارد و تاکنون ظرفیت بسیاری از کاروان‌ها پر شده است.

بازگشایی مرز مهران برای اعزام کاروان به عتبات عالیات

 

تردد زائران حسینی از طریق مرزهای زمینی به دلیل احتیاطات امنیتی لازم برای زائران پس از پایان اربعین حسینی امکان‌پذیر نبود. بر همین اساس اعزام کاروان‌های زیارتی به عتبات به صورت زمینی نیز نه تنها از سوی سازمان حج و زیارت، بلکه از طرف کاروان‌های آزادبر نیز انجام نمی‌شد و تنها شهروندان عراقی امکان تردد از مرزهای زمینی را داشتند.

قاسمی سلیمانی دشتکی استاندار ایلام  با اشاره به امکان تردد از مرز مهران گفت: مرز مهران از امروز برای تردد زائران به عتبات باز شده و امنیت لازم نیز از سوی کشورمان و طرف عراقی تأمین شده است.

بر همین اساس، زائران می‌توانند با داشتن گذرنامه معتبر و اخذ روادید عراق، به این کشور سفر کنند. البته با توجه به وضعیت موجود در این کشور، توصیه می‌شود که تمام عاشقان این سفر معنوی همراه با کاروان‌های مجاز حج و زیارت به عتبات تشرف یابند تا حین سفر دچار مشکل نشوند.

اکنون با توجه به بازگشایی مرز مهران در استان ایلام و همچنین مرزهای چذابه و شلمچه در استان خوزستان برای تردد زائران حسینی، برخی از افراد در قالب کاروان‌های آزاد به عتبات مشرف می‌شوند، ولی هنوز سازمان حج و زیارت برای تشرف زائران به عتبات به صورت زمینی اقدام نکرده است و در این دوره تمام کاروان‌ها به صورت هوایی به عتبات مشرف می‌شوند.

با بازگشایی مرزهای زمینی برای سفر به عتبات، امکان تشرف زائران به صورت زمینی نیز مهیا شده است و این روند می‌تواند موجب شود تا کاروان‌های آزادبر با سوءاستفاده از نبود کاروان‌های زیارتی مجاز اقدام به اعزام زائران و مشتاقان سفر به عتبات کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن