حج و زیارت

افزایش سهمیه ی حج برای زائران ایرانی / عمره مفرده هنوز هم در ابهام

سهمیه جمهوری اسلامی ایران نسبت به حج سال ۹۸، هزار نفر افزایش یافت که بر این اساس ۸۷ هزار و ۵۰۰ نفر به این سفر معنوی اعزام می‌شوند .

داروخانه آنلاین داروپلاس

افزایش سهمیه ی حج تمتع برای زائران ایرانی

اجاره مسکن در مدینه به طور کامل به انجام رسیده و در مکه مکرمه نیز تا کنون بیش از ۸۰ درصد مسکن مورد نیاز اجاره شده است؛ بقیه نیز تا انتهای هفته به انجام می‌رسد و امید است با پایان یافتن این برنامه‌ریزی‌ها هرچه زودتر گروه‌های قیمتی را مشخص کنیم.

وی در موضوع نرخ ارز مورد نیاز عملیات حج سال آتی هم گفت: در حال حاضر منتظریم که با عنایت دولت و رئیس جمهور، نرخ ارز مورد نیاز عملیات حج اعلام شود.

رشیدیان عنوان کرد: در حج گذشته با توجه رئیس جمهوری، ارز هفت هزار تومانی برای این عملیات در نظر گرفته و تامین شد که بر اساس آن متوسط قیمت این سفر معنوی برای هر زائر در حدود ۲۵ میلیون تومان بود. در حال حاضر نیز برای حج تمتع امسال منتظر تصمیم و اعلام نظر مسئولان هستیم که به طور قطع نرخ ارز در قیمت تمام شده سفر حج تاثیرگذار است.

وی ابراز امیدواری کرد: با پیگیری‌هایی که انجام می‌گیرد و نظر مساعد مسئولان، قیمت مناسبی برای ارز مورد نیاز حج تعیین و تأمین شود تا تعداد بیشتری از آرزومندان به این سفر اعزام شوند.

وی در زمینه سهمیه حج ۹۹ هم گفت: سهمیه جمهوری اسلامی ایران نسبت به حج سال ۹۸، هزار نفر افزایش یافت که بر این اساس ۸۷ هزار و ۵۰۰ نفر به این سفر معنوی اعزام می‌شوند .

افزایش سهمیه حج
افزایش سهمیه حج

رشیدیان با اشاره به درخواست سهمیه مازاد هم گفت: با توجه به اینکه در سال ۹۵ جمهوری اسلامی ایران، برای حج تمتع اعزامی نداشت، درخواست سهمیه مازاد به تعداد ۲۰ هزار نفر را به طرف عربستانی ارائه کرده ایم که در صورت موافقت، برنامه‌ریزی برای انجام اقدامات اجرایی اعم از تدارک کاروان‌ها، مسکن، حمل و نقل و… برای این جمعیت هم انجام می‌شود.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه نماینده ولی فقیه در سیاست‌گذاری حج ۹۹ به کاهش ۱۰ درصدی نیروهای کارگزار و در مقابل افزایش تعداد حجاج تأکید دارد، ابراز امیدواری کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های مدنظر، افراد بیشتری از دارندگان فیش حج تمتع به این سفر مشرف شوند.

وی با بیان اینکه ثبت‌نام کاروان‌های حج ۹۹ از صبح روز نهم اسفندماهآغاز می‌شود، گفت: دارندگان قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع اطلاعات خود را در سامانه  بروز رسانی و تکمیل کنند.

لاینحل ماندن موضوع کنسولی برای عمره‌گزاران

رشیدیان در پاسخ به این پرسش که آیا سفر عمره مفرده برای ایرانیان از سرگیری می‌شود یا خیر، گفت: بزرگترین مسئله و دغدغه ما موضوع عزت،کرامت، امنیت و آرامش عمره‌گزاران ایرانی است؛ بعد از جلسه مذاکرات حج تمتع ۹۹ با وزیر حج عربستان، پیشنهادی برای موضوع عمره مطرح شد.

وی عنوان کرد: موضوع اساسی در خصوص عمره، راه‌اندازی کنسولگری جمهوری اسلامی ایران یا دفتر حافظ منافع ایران است که این مهم همچنان لاینحل مانده و امیدواریم با تلاش وزارت امور خارجه کشورمان و همکاری دولت عربستان سریعتر حل شود.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه حدود پنج میلیون و ۸۰۰ هزار نفر برای عزیمت به عمره مفرده نام‌نویسی کرده‌اند، گفت: اعزام‌ها و از سرگیری آن منوط به آن است که طرف عربستانی با درخواست به حق ما موافقت نماید.

منبع:خبرگزاری قرانی ایکنا

زائر

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن