اخبار

امنیت حجاج اولویت ماست/ شرایط برگزاری عمره هنوز مهیا نشده است

رييس سازمان حج و زيارت گفت: يكي از مهمترين دغدغه هاي اصلي مردم و مسئولين نظام بحث امنيت حجاج است. سال گذشته هم ما روي اين موضوع بسيار تاكيد داشتيم

داروخانه آنلاین داروپلاس

حمید محمدی؛ رییس سازمان حج و زیارت در گفتگو با برنامه”من طهران شبکه العالم” پیرامون مذاکرات با وزارت حج و زیارت عربستان گفت: در مذاکراتی که با مسئولین حج عربستان داشتیم به توافقاتی برای ایجاد بستر لازم برای حضور حجاج ایران رسیدیم، همین طور که در سال گذشته هم اقداماتی شد و اطمینان حاصل کردیم که خدمات مناسبی به حجاج ایرانی ارائه خواهد شد.

رئیس سازمان حج و زیارت از شروع برنامه ها و تدارکات این سازمان برای موسم حج خبر داد و تاکید کرد: اولین گام، بحث تامین مسکن و هتل برای حجاج بود که گروه های کارشناس مسکن ما تقریبا از حدود چهار ماه گذشته مستمراً در عربستان حضور دارند و متعاقب آن گروه های تغذیه و تدارکات و مسئولین بخش حمل و نقل و همچنین حوزه پزشکی هم به عربستان رفت و آمد دارند و زمینه را برای حضور حجاج ایرانی فراهم کردند.

وی پیرامون آخرین آمار حضور زائران ایرانی در مراسم حج اظهار داشت: حدود هشتاد و پنج هزار و دویست نفر از حجاج ایرانی امسال به مراسم حج مشرف می شوند. تا امروز بر اساس همکاری که بین سازمان حج جمهوری اسلامی ایران و وزارت حج عربستان بوده همه کارها به خوبی پیش رفته که امیدواریم این همکاری در سطح بهتر و گسترده تر همچنان ادامه داشته باشد تا ما در موسم حج سال جاری هم شاهد خدمات خوبی به حجاج عزیز باشیم .

محمدی تصریح کرد: همین طور که می دانید عدد حجاج هر کشور بر اساس مصوبه سازمان همکاری های اسلامی یک هزارم جمعیت است؛ بنابراین اگر نسبت به جمعیت ایران بررسی کنیم می توانیم بگوییم عدد خوبی است و حتی مقداری هم مناسب تر از تعداد جمعیت است؛ البته ما سعی کردیم امسال سهمیه اضافه بگیریم آن هم به دلیل اینکه دو سال پیش در حج حضور نداشتیم ، ولی چون شرایط اسکان مدینه مناسب نیست عربستان با افزایش سهمیه هیچ کشوری موافقت نکرد.

رییس سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین دغدغه های اصلی مردم و مسئولین نظام، بحث امنیت حجاج است. سال گذشته هم ما روی این موضوع بسیار تاکید داشتیم با توجه به این که نگرانی ها برای مردم هم بیشتر بود در متن توافقنامه، مسئولیت ایجاد امنیت لازم، حفظ عزت و کرامت حجاج را مسئولین حج عربستان کاملا پذیرفتند و متعهد شدند که این شرایط را فراهم کنند همانطورکه در سال گذشته هم این اتفاق افتاد و شرایط بسیار خوبی برای حجاج ما فراهم بود و ما همان شرایط را برای امسال هم پیش بردیم.

رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به مچبند های حجاج خاطرنشان کرد: وزارت حج عربستان بر اساس اطلاعاتی که از زائرین دارند یک مچبند کاغذی به زائران همه کشورها می دهد که بر روی آن شماره ویزا و مشخصاتی که روی کارت شناسایی هست درج شده است.

وی در خصوص نحوه انتقال حجاج به عربستان اظهار داشت: انتقال حجاج ایران به عربستان توسط دو شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران از ایران و هواپیمایی عربستان از عربستان انجام می شود، این فرایند به صورتی مساوی انجام می شود، یعنی حدود ۴۳ هزار نفر توسط هواپیمایی عربستان و ۴۳ هزار نفر توسط هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران منتقل می شوند و برنامه ریزی های آن انجام شده و قرارداد با هر دو شرکت هواپیمایی هم منعقد شده است.

وی تصریح کرد: بیست و هفتم تیر پروازها به مدینه اول آغاز می شود و تا نوزدهم مردادماه ادامه دارد، پروازهای مدینه دوم هم که مستقیما به جده می رود از هشتم مرداد ماه شروع می شود و تا بیست و چهارم مرداد ماه پایان می یابد.

محمدی در ادامه با اشاره به قطع روابط میان دو کشور ایران و عربستان سعودی گفت که در حوزه حج تعامل خوبی بوده است و همکاری خوبی با وزارت حج عربستان و مسئولین آن داشتیم و برنامه ریزی های امسال هم به خوبی دارد پیش می رود .

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص نحوه تامین امنیت حجاج اظهار داشت: یکی از دغدغه های ما موضوع امنیت بود که شامل مسائل آمد و شد زائرین می شد که در سلامت انجام شود؛ با هماهنگی که با مسئولین حج عربستان صورت گرفت بخصوص در حوزه منا و رمی جمرات همانطور که در سال گذشته یک برنامه ریزی بسیار دقیقی انجام شد این برنامه در سال جاری هم پیاده خواهد شد که طبق آن همه کاروان های ما از یک مسیر کاملا مشخص که مختص زائران ایرانی است و در زمانبندی دقیق هر نیم ساعت یک تعداد کاروان هایی مشخص شده در مراسم شرکت می کنند.

محمدی با اشاره به تخریب هتل ها و کمبود محل اسکان برای حجاج گفت: بخش عمده ای از هتل های موجود منطقه مرکزی مدینه که سهم اصلی اسکان حجاج را ایفا می کردند تخریب شدند، شرق منطقه مرکزی تقریبا تخریب شد، جنوب ۷۰ درصد و غرب نزدیک به ۵۰ درصد تخریب شد و بنا شد جایی در ۳ کیلومتری مسجدالنبی محلی برای اسکان حجاج اختصاص یابد که با توجه به تکمیل نشدن این مکان و تخریب صورت گرفته باعث شده است که اسکان کافی برای زائرین مهیا نباشد به همین دلیل بسیاری از کشورها مجبور شدند طول اقامت را کوتاه کنند ما هم با تمام تلاش ها توانستیم ۶ روز اقامت را برای حجاج در مدینه فراهم کنیم؛ این موضوع به مسائل سیاسی ارتباطی ندارد.

وی تصریح کرد: در تمامی مذاکرات که با مسئولین عربستانی داشتیم موضوع منا و دیه شهدا مطرح شده است و آنها همیشه این موضوع را به زمانی که نتیجه بررسی کمیته ایجاد شده برای این موضوع در عربستان موکول کردند و موضوع دیگر مسئله مسجد الحرام بود که در همان روزهای ابتدایی اعلام کردند که مبلغ خاصی پرداخت می کنند، نهایتا نتیجه بر این شد که دفتر جمهوری اسلامی در سازمان ملل این موضوع را از دفتر عربستان در این سازمان پیگیری کند.

محمدی در ادامه اظهار داشت: از زمانی که توافق نامه ما با عربستان برای حج امسال امضا شد گروه های اجرایی ما به عربستان رفتند، هرگاه تقاضای ویزا برای کارشناسان و هیئت های کارشناسی مان در حوزه های مختلف مسکن، تغذیه، تدارکات و … کردیم به آنها داده شده است و بنابراین هیچ محدودیتی برای حضور اداری ما در عربستان وجود ندارد، اما مقررات عربستان می گوید دفتر امور حج هر کشوری از ابتدای شوال تا پایان ماه محرم هرسال می تواند فعالیت رسمی داشته باشد.

وی در خصوص حج عمره اظهار داشت: موضوع عمره کمی متفاوت با موضوع حج است؛ شما می دانید روابط ایران و عربستان قطع است، حج عمره یک سری ساز و کار ویژه ای می خواهد زمانی که بناست یک جمعیت قابل توجهی برای نمونه در آخرین سالی که حج عمره داشتیم چیزی حدود ۷۰۰ هزار نفر به عمره مشرف شدند و این سیر صعودی داشت؛ طبیعتا این جمعیت گسترده در یک کشور نیاز به یک سری حمایت های حقوقی دارد که توسط کنسولگری هر کشوری فراهم می شود. با توجه به قطع روابط و عدم فعالیت کنسولگری و سفارت ایران در عربستان این جمعیت قابل توجه بخواهد آنجا حضور داشته باشد نیازمند آن است که این شرایط فراهم شود.

محمدی تصریح کرد: اگر این شرایط فراهم نشود خیلی منطقی نیست این جمعیت در آنجا حضور داشته باشند، ما بیشتر می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که این سفر به خوبی می تواند برگزار می شود، اما هنوز به این اطمینان نرسیدیم

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن