اخبارحج و زیارت

بازدید وزیر امور خارجه از پروژه توسعه سرداب مطهر امام حسین(ع)

وزیر امور خارجه کشورمان از طرح توسعه و اتصال ۴ سرداب مطهر امام حسین (ع) که به صورت مشترک توسط مهندسان عراقی و متخصصان ستاد بازسازی عتبات در حال اجراست دیدن کرد.

داروخانه آنلاین داروپلاس

بازدید وزیر امور خارجه از پروژه توسعه سرداب مطهر امام حسین(ع)

وزیر امور خارجه کشورمان از طرح توسعه و اتصال ۴ سرداب مطهر امام حسین (ع) که به صورت مشترک توسط مهندسان عراقی و متخصصان ستاد بازسازی عتبات در حال اجراست دیدن کرد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به عراق سفر کرده بود، پس از دیدار با مقامات این کشور، وارد کربلای معلی شد و پس از زیارت اعتاب مقدسه، در مراسمی که توسط ستاد بازسازی عتبات عالیات کربلا به مناسبت شب قدر و شهادت حضرت امام علی (ع) در محل کارگاه توسعه سرداب مطهر برگزار شده بود، شرکت کرد.

در جریان این بازدید، علی مهاجری مدیر پروژه گزارشی از روند اجرای طرح ارائه کرد. به گفته وی پیچیده‌ترین بخش از طرح توسعه سرداب مطهر حسینی یعنی عملیات اتصال سرداب‌ها به ستاد بازسازی عتبات عالیات سپرده شده است.

وی در تشریح پیچیدگی‌های فنی این طرح اظهار داشت: کل بار صحن مسقف شده حرم مطهر حسینی، روی چند «۴ طاقی» قرار دارد که اکنون باید به‌منظور اتصال سرداب‌ها، عملیات ویژه برای خالی کردن زیر آنها و همزمان کار بر روی بخش همکف به‌منظور تقویت پایه سقف صورت گیرد.

مهاجری افزود: بر اساس این طرح، دهنه‌هایی به عرض ۱۳ متر جهت اتصال سرداب‌های حرم مطهر در محل «۴ طاقی» ها اجرا می‌شود.

مدیر پروژه مقاوم سازی حرم مطهر امام حسین (ع) با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود کار اولین اتصال بین دو سرداب تا چند ماه دیگر به اتمام برسد افزود: با اتصال این سرداب‌ها توسط متخصصان ایرانی، صحن جدیدی در طبقه منفی یک حرم که نزدیک‌ترین محل به قبر مطهر سید الشهدا (ع) ایجاد می‌شود.

سرداب‌های مطهر حرم امام حسین (ع) به شکل حلقه‌ای در اطراف ضریح و در طبقه منفی یک بود و ظرفیت پذیرش هزاران زائر به‌ویژه در ایام اربعین را دارد.

این سرداب‌ها شامل سرداب الامام الحجه (عج) در سمت شمالی، سرداب الشهدا در طرف شرقی، سرداب الراس الشریف در بخش غربی و سرداب باب القبله در قسمت جنوبی صحن شریف است.

پیش از این با همت مهندسان و عوامل اجرایی ستاد بازسازی عتبات عالیات کرمان، طرح لاغر سازی ستون‌ها و دیواره‌های اطراف ضریح مطهر امام حسین (ع) با موفقیت اجرا شده بود که همین دقت بالای مهندسی، ازجمله دلایل واگذاری اجرای طرح اتصال سرداب‌ها به این گروه است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن