اخبارساخت و ساز عتبات

بازسازی گلدسته حرمین کاظمین بهمن‌ماه به پایان می‌رسد

بازسازی گلدسته حرمین کاظمین بهمن‌ماه به پایان می‌رسد 

، ستون‌های سازه بتنی و پایه‌های اطراف گلدسته شمال شرقی حرم امامین جوادین (ع) در کاظمین با توجه به مقام‌سازی آن به مرور زمان ریخته شده بود.

ستون‌های سازه بتنی گلدسته شمال شرقی حرم امامین جوادین (ع) در حال بازسازی است و به گفته متولیان تا پایان بهمن‎‌ماه امسال روند ترمیم و طلاکاری این گلدسته به پایان می‌رسد.

ساختمان کنونی حرم از ساخته‌های دوره آغازینِ صفویه و اضافات دوره‌های بعدی است. معماری و هنر دوره صفویه از ایوان‌های زیبا و کاشی‌کاری‌های معرق نفیس و آینه‌کاری‌های بدیع در آن به وضوح قابل مشاهده است. حرم دارای دو گنبد طلایی است که هر یک بر روی یکی از دو قبر قرار گرفته‌است. در زیر دو گنبد فضای مربع مستطیل است که میانه دو دیوار شرقی و غربی را دو ستون عظیم دربرگیرنده گنبدها اشغال کرده‌است؛ یک ضریح نقره‌ای قبر‌ها را با دو صندوق خاتم نفیس در بردارد؛ با ورود از ایوان جنوبی به نخستین رواق و سپس به درون حرم و گنبدخانه نخست در برابر قبر موسی بن جعفر قرار خواهیم گرفت و در پشت سر او قبر جواد قرار دارد. پیرامون حرم چهار شبستان بزرگ قرار گرفته و رواق‌های جنوبی و غربی هر یک به ایوانی زیبا و بزرگ راه دارد. مجموعه حرم و رواقها را سه صحن وسیع دربردارد که صحن غربی به نام «صحن قریش» می‌باشد. برج و بارو و دروازه‌های هفت‌گانه صحن با معماری زیبای آن و کاشی‌کاری نفیس پراکنده در سردرها و کتیبه‌ها چشم بیننده را می‌نوازد. برج و بارو و دروازه‌های هفت‌گانه صحن که با توجه به معماری زیبای آن و کاشی‌کاری نفیس پراکنده در سردرها و کتیبه‌ها چشم بیننده را می‌نوازد، از ساخته‌های فرهاد میرزای قاجار (عموی ناصرالدین شاه) می‌باشد. برخی بیوت و ضمایم حرم مطهر مسجد صفوی؛ این مسجد از ساخته‌های شاه اسماعیل صفوی است که پس از تسخیر عراق آن را به سبک ساختمان‌های عراقی ساخت. مسجد از زیبایی خاصی برخوردار است که حس تحسین بیننده را در برابر عظمت ستون‌های ضخیم و طاق‌های قوسی آن برمی‌انگیزد و دارای گنبد کاشی‌کاری بسیار کوتاهی است که به زحمت می‌توان آن را از درون صحن دید. در جنب محراب و منبر کهن مسجد، پنجره‌ای به درون رواق شمالی حرم باز شده‌است که از میان آن، ضریح قابل مشاهده است.[۱۶]

بازسازی گلدسته حرمین کاظمین بهمن‌ماه به پایان می‌رسد+ عکس

، ستون‌های سازه بتنی و پایه‌های اطراف گلدسته شمال شرقی حرم امامین جوادین (ع) در کاظمین با توجه به مقام‌سازی آن به مرور زمان ریخته شده بود.

بر همین اساس مهندسان ایرانی با همکاری آستان مقدس کاظمین (ع) اقدام به تعمیر و بازسازی این بخش از گلدسته و مناره حرم امامین جوادین (ع) کرده‌اند.

برای این منظور، کاشی‌های قدیمی روی سازه بتنی شماره‌گذاری شده است تا پس از برداشتن کاشی‌ها و تعمیر آن‌ها مجدد در جای خود قرار گیرند.

فرآیند طلاکاری، روکش و نصب کاشی‌ها با اندازه و شکل‌های مختلف با توجه به طرح‌های مصوب و اتخاذ روش پوشش الکترونیکی با در نظر گرفتن حفظ عناصر باستان شناسی در حال انجام است و این روند تا ماه آینده ادامه دارد و قرار است اواخر بهمن ماه به اتمام برسد.

زائر

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن