اخبارحج و زیارت

بازگشایی مرز خسروی پس از ماه رمضان

داروخانه آنلاین داروپلاس

بازگشایی مرز خسروی پس از ماه رمضان

مرز خسروی در شهرستان قصرشیرین در غرب استان کرمانشاه یکی از پایانه‌های رسمی و بین‌المللی غربی ایران و نزدیکترین نقطه از ایران به بغداد، کربلا، کاظمین و سامرا است که این مرز رسمی تا بغداد پایتخت کشور عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد و ارتباط زمینی ایران و بخش عربی عراق توسط این مرز برقرار است.

عملیات ساخت پایانه بین‌المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و این مجموعه در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره‌برداری رسید، اما به دنبال وقوع عملیات تروریستی انتحاری که در هفدهم خرداد ماه ۹۲ بر سر راه تردد دو اتوبوس زائران عتبات عالیات استان‌های همدان و کرمانشاه در ۹۰ کیلومتری شمال بغداد پایتخت عراق و شهادت ۱۴ نفر و مجروحیت ۴۴ زائر، بسته شد.

شهرستان قصرشیرین به‌واسطه پذیرایی از زائرات عتبات عالیات دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و ۱۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشند، اما با مسدود شدن این مرز طی چند سال گذشته این مراکز اقامتی نیز با ورشکستگی مواجه شدند.

مرز بین‌المللی خسروی در طول تاریخ گذرگاه رفت و آمد کاروان‌های زیارت عتبات عالیات بوده است به‌طوری که نام دروازه نجف اشرف بر آن نهاده شده و این مرز در کنار مرز پرویزخان در شهرستان قصرشیرین به ظرفیت بزرگ فرهنگی و اقتصادی منطقه غرب کشور تبدیل شده است که بازگشایی این مرز با توجه به زیرساخت‌های مناسب کرمانشاه همچون بزرگراه‌ها، راه‌آهن غرب کشور، فرودگاه شهید اشرفی و هتل‌ها برای زائران اهمیت دارد.

ناگفته نماند که در این سوی مرز تمامی شرایط و امکانات برای بازگشایی مرز خسروی مهیا است، اما به دلیل ناتوانی طرف عراقی در تأمین امنیت زائران ایرانی بازگشایی مسدود مانده و این ظرفیت نیز مغفول مانده است.

در سال ۹۶ به دنبال اخباری مبنی بر بازگشایی مرز خسروی در ایام اربعین زیرساخت‌های این مرز برای پذیرایی از زائران فراهم شد و تمام امکانات و تجهیزات در مرز مستقر، اما در آخرین روز‌های باقی‌مانده به روز اربعین دولت عراق مخالفت خود را با بازگشایی مرز اعلام کرد.

امسال نیز بعد از سفر رئیس‌جمهور به عراق اخبار بسیاری مبنی بر موافقت طرف عراقی برای بازگشایی مرز خسروی به گوش می‌رسد، اما شنیدن این اخبار طی سال‌های گذشته به امری عادی تبدیل شده است و هرچند بازگشایی خسروی از مطالبات جدی مردم استان محسوب می‌شود، اما گویا دیگر گوش شنوایی برای شنیدن وعده وجود ندارد و هیچ صحبتی تا زمان بازگشایی برای مردم قابل قبول نیست.

مرز خسروی از استحکامات امنیتی لازم برخوردار است

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این که مرز خسروی – بغداد امن است، گفت: این منطقه مرزی از استحکامات لازم برخوردار است و از داعش پاک شده است.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفتگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، عنوان کرد: مردمان ایران و عراق در دو طرف مرز آماده بازگشایی مرز هستند که با بازگشایی آن یک میلیون نفر در اربعین و چند میلیون نفر نیز در طول سال می‌توانند از مرز عبور کنند.

نماینده اسلام‌آباد غرب در مجلس شورای اسلامی نیز نسبت به بازگشایی مرز خسروی ابراز امیدواری کرد و گفت: بازگشایی این مرز از اولویت‌های مسئولان است و رایزنی‌های مختلفی با وزارت کشور انجام شده که نتیجه نهایی آن‌ها در کمیسیون امنیت ملی بررسی می‌شود.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با بیان اینکه اکنون دولت ایران منعی برای تردد زائران از مرز خسروی ندارد اظهار کرد: بازگشایی نهایی مرز خسروی منوط به اعلام آمادگی کامل طرف عراقی است.

فلاحت‌پیشه با اشاره به اینکه اکنون خسروی شرایط مرز ایده‌آل را دارد و از لحاظ زیرساختی بهترین مرز کشور به حساب می‌آید گفت: شورای عالی امنیت ملی مجوز تردد زائران به عتبات عالیات از مرز خسروی را صادر کرد‌ه است، اما شرایط خاص این تردد به استاندار کرمانشاه ابلاغ شده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: بازگشایی گذرگاه‌های مرزی ایران و عراق نقش مهمی در رونق کسب‌وکار میان مردم مناطق مرزی و افزایش مبادلات اقتصادی دو کشور دارد و برادری و دوستی بین ایران و عراق مستحکم، قوی و تزلزل‌ناپذیر است.

مسئول کمیته زیرساخت ستاد اربعین کشور هفته گذشته مهمان استان کرمانشاه بود و در نشست ستاد اربعین استان کرمانشاه گفت: با توجه به حجم بالای زائران اربعین برای امسال بازگشایی مرز خسروی از نظر تردد زائران بسیار راهگشا است.

مهدی جمالی‌نژاد با اشاره به اینکه کمیته زیرساخت مهمترین کمیته ستاد اربعین است گفت: باید در بستر راه‌های مواصلاتی اقدامات مناسبی انجام شود.

جمالی‌نژاد عنوان کرد: زیرساخت‌ها باید به گونه‌ای باشد که در تمام ایام سال قابلیت استفاده داشته باشد و به ظرفیتی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در عرصه‌های مختلف از جمله موضوع گردشگری تبدیل شود.

مسئول کمیته زیرساخت ستاد اربعین کشور گفت: با توجه به اینکه امسال ویزای عراق رایگان است پیش‌بینی می‌شود تعداد زائران بیش از سال‌های گذشته باشد و از این رو پایانه‌های مرزی باید بیش از پیش تقویت شوند.

جمالی‌نژاد با بیان اینکه مرز خسروی آماده‌ترین مرز غرب کشور برای تردد زوار اربعین است افزود: بازگشایی مرز خسروی می‌تواند حجم زیادی از عبور و مرور زوار را به خود اختصاص دهد و بسیار راهگشا باشد.

منتظر تأیید و ابلاغ رسمی برای آغاز مسافرت‌ها از مرز خسروی هستیم

رئیس سازمان حج و زیارت در اواخر سال گذشته حین بازدید از مرز خسروی امنیت منطقه را تأیید کرد و از رضایتمندی مسئولان عراقی از امنیت موجود خبر داد و این خبر سبب خوشحالی مردم استان کرمانشاه به‌ویژه مناطق زلزله‌زده شد.

علیرضا رشیدیان در بازدید از مرز خسروی اظهار کرد: با توجه به نیاز به سفر‌های زیارتی، پیگیری‌های مؤثر استاندار کرمانشاه در سطوح ملی برای بازگشایی مرز خسروی و سفر رئیس‌جمهور به عراق، مقدمات بازگشایی این مرز فراهم شده است.

رشیدیان عنوان کرد: با بازدید‌های مسئولان عراقی از مسیر خسروی به سمت بغداد کلیات امنیت این مسیر تأیید شد و اکنون منتظر تأیید و ابلاغ رسمی برای آغاز مسافرت‌ها هستیم.

وی با اشاره به اینکه با پیگیری دستگاه‌های مربوطه ظرفیت‌های بسیار مناسبی در مرز خسروی فراهم شده است گفت: یکی از ظرفیت‌های بسیار مهم خطوط ریلی است که از این طریق مسافران از مسیر‌های دور به کرمانشاه سفر می‌کنند و از کرمانشاه تا مرز به‌وسیله اتوبوس جابه‌جا می‌شوند.

رئیس سازمان حج و زیارت کشور افزود: جابه‌جایی از طریق خطوط ریلی علاوه بر کاهش هزینه‌ها از نظر سهولت سفر، اطمینان و امنیت برای مسافران بسیار قابل اهمیت است.

رشیدیان با بیان اینکه هتل‌ها، امکانات و زیرساخت‌ها در مرز خسروی فراهم است اضافه کرد: مرز خسروی علاوه بر فاصله بسیار نزدیک به عراق مرز مستعدی برای سفر زائران ایرانی به عراق و زائران عراقی به ایران است.

وی با ابراز امیدواری از اینکه لغو پرداخت‌ها برای دریافت ویزای سفر به عراق از نیمه فروردین ماه عملیاتی شود گفت: با این اقدام پرداختی بابت ویزا وجود ندارد و این موضوع در کاهش هزینه‌های زائران در سفر به عتبات عالیات مؤثر است.

تمام زیرساخت‌ها در مرز خسروی آماده تردد زائران است

فرماندار شهرستان قصرشیرین با بیان اینکه تمام زیرساخت‌ها در مرز خسروی آماده تردد زائران است گفت: شهرستان قصرشیرین ۱۴ هتل و مسافرخانه دارد و زیرساخت‌های مناسبی در این شهرستان برای تردد زائران ایجاد شده است.

مرادعلی تاتار با اشاره به اینکه وعده‌های مسئولان کشوری از بازگشایی مرز خسروی در آینده نزدیک خبر می‌دهد اظهار کرد: مرز خسروی یکی از بهترین مرز‌های کشور برای تردد به عراق است و پایانه بی‌نظیری در سطح منطقه برای پذیرایی از مسافران ایجاد شده است.

فرماندار شهرستان قصرشیرین با بیان اینکه تمام زیرساخت‌ها در مرز خسروی آماده تردد زائران است عنوان کرد: شهرستان قصرشیرین ۱۴ هتل و مسافرخانه دارد و زیرساخت‌های مناسبی در این شهرستان برای تردد زائران ایجاد شده است.

تاتار با اشاره به اینکه مشکل اصلی مرز خسروی در سال‌های گذشته نگرانی طرف عراقی از نظر امنیتی در آن سوی مرز بود گفت: اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس و نمایندگان استان از همین مرز برای سفر به عتبات عالیات استفاده کردند.

فرماندار شهرستان قصرشیرین با بیان اینکه برای قصرشیرین و استان کرمانشاه بازگشایی مرز خسروی از نظر اقتصادی بسیار قابل اهمیت است افزود: به طور قطع با بازگشایی این مرز تحولی در حوزه اقتصادی استان ایجاد می‌شود.

فرماندار قصرشیرین گفت: استقرار ۵۸ گیت ورود و خروج، تأمین بیش از ۱۵۰ هکتار پارکینگ با ظرفیت ۷۰ هزار خودرو و امکانات سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و رفاهی از جمله تمهیدات اندیشیده شده برای مرز خسروی است.

تردد زائران ۱۰ استان از مرز خسروی در صورت بازگشایی

مدیرکل حج و زیارت استان کرمانشاه نیز با بیان اینکه امسال شاهد اعزام ۳۲ گروه در بازه زمانی نوروز ۹۸ به عتبات عالیات بودیم و ۳۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشتیم، گفت: امیدوارم بودیم بعد از تعطیلات نوروز شاهد اعزام زائران از مرز خسروی باشیم.

حامد دارابی افزود: هم اکنون روزی ۶ پرواز از تهران به کرمانشاه انجام می‌شود که اگر مرز بازگشایی شود به ۹ پرواز افزایش می‌یابد و از فردا نیز یک روز در میان حرکت ریلی به تهران و مشهد از مقصد کرمانشاه خواهیم داشت و تمامی امکانات آماده است تا زائران با کمترین هزینه عازم سفر عتبات عالیات شوند.

مدیرکل حج و زیارت استان کرمانشاه گفت: اگر مرز خسروی باز شود، تردد زائران ۱۰ استان از این مرز به عتبات عالیات انجام می‌شود.

بازگشایی این مرز می‌تواند به اقتصاد مردم منطقه کمک شایانی کرده و با این اقدام مردم به راحتی از نزدیکترین مرز می‌توانند راهی عتبات عالیات شوند و این مسئله سبب صرفه‌جویی بسیاری در وقت و هزینه سفر زائران می‌شود و از طرفی فعال نبودن مرز خسروی در ایام اربعین سال‌های گذشته زائران کشورمان را با مشکلات بزرگی روبه‌رو کرده بود.

با توجه به اتصال استان کرمانشاه به خطوط ریلی در صورت بازگشایی مرز خسروی حجم زائران برای مرز مهران در ایام اربعین به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد و بسیاری از مشکلات نیز رفع می‌شود و در صورت راه‌اندازی خطوط ریلی کرمانشاه به خسروی گه اکنون روند کندی دارد کمک شایانی به بخش اقتصادی استان می‌شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن