اخبارحج و زیارت

برنامه‌ریزی برای انتقال قربانی حجاج

نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به دیپلماسی حج و لزوم بازگو‌کردن ایثارگری ایرانیان برای زوار سایر کشورها، از برنامه‌ریزی برای انتقال گوشت قربانی حجاج به کشور خبر داد و گفت: هنوز تحقق آن برای حج امسال قطعی نشده است.

برنامه‌ریزی برای انتقال قربانی حجاج

نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به دیپلماسی حج و لزوم بازگو‌کردن ایثارگری ایرانیان برای زوار سایر کشورها، از برنامه‌ریزی برای انتقال گوشت قربانی حجاج به کشور خبر داد و گفت: هنوز تحقق آن برای حج امسال قطعی نشده است.

حجت‌الاسلام سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با گرامیداشت دهه کرامت اظهار داشت: وظیفه عربستان است که امکانات و امنیت تمامی زائران خانه را تأمین کند تا زائران با آرامش برنامه‌های عبادی و سیاسی را انجام دهند.

نواب با اشاره به حج سیاسی خاطر نشان کرد: در جامعه بزرگ افراد نگاه‌ها و دیدگاه‌های مختلفی دارند، اما وقتی برنامه حج تجزیه می‌شود متوجه می‌شوید که حج صرفا عبادی نیست بلکه یک عمل عبادی و سیاسی به شمار می‌رود.

وی‌به بیانیه اخیر عربستان مبنی بر عدم ارائه شعارهای سیاسی در ایام حج و‌ برپایی حج سیاسی اشاره کرد و‌گفت: ما مراسم برائت از مشرکین را برپا خواهیم‌کرد البته مجوز برگزاری آن را در تفاهم‌نامه هم آورده‌ایم.

نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه سعودی‌ها نیز نماینده‌ای در این اجتماع ایرانیان دارند، افزود: در سال‌های اخیر اتفاقات و موضوعاتی که در منطقه ایجاد شده است، روابط برخی کشورها با عربستان را تحت تاثیر قرار داده است و این امر تا حدی عربستان را نگران کرده است.

نواب با اشاره به شعار حج تمتع نیز گفت: خودسازی، اخوت دینی و تمدن اسلامی به عنوان شعار حج تمتع انتخاب شده است. برای تحقق این شعار چند اقدام انجام شده است، یکی برنامه‌هایی است که توسط روحانیون کاروان‌ها انجام می‌گیرد. از طرفی نیاز زائران شناسایی می‌شود که در این رابطه اخلاق، آداب و‌اماکن مقدس به عنوان سرفصل‌هایی پیش‌بینی شده است که برای زائران مدینه قبل و مدینه بعد با این مضامین کتاب‌هایی تدوین و در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد تا به نوعی با شعار حج آشنا شده و برای عملیاتی کردن آن گام بردارند.

نماینده ولی‌فقیه در امور حج‌و زیارت همچنین به دیپلماسی حج اشاره کرد و افزود: زائران گروه‌های مختلفی هستند که بر اساس برنامه‌ریزی‌ها قرار است برخی با خوشرویی با زائران سایر کشورها ارتباط بگیرند. ما برای فرهیختگان برنامه‌های آموزشی داشتیم تا بتوانند بهتر با سایر زائران ارتباط بگیرند، چرا که بسیاری از مسلمانان از موضوعات ایران می‌پرسند و دشمنان هم در بحث ایران هراسی و سیاه‌نمایی درباره ایران تلاش می‌کنند اما ما با دیپلماسی حج در دو سطح عمومی و فرهیختگان موفقیت‌هایی داشتیم و امسال نیز این روند را ادامه‌می‌دهیم.

وی با بیان اینکه زائران در مواجهه با زوار سایر کشورها از بصیرت و ایثارگری ایرانیان بگویند، خاطر نشان کرد: نکته اول این است که حجاج باید هر آنچه را در چارچوبهای کشورمان وجود دارد در عربستان نیز رعایت کنند. علاوه بر این در پاسخ به سؤالات حجاج سایر کشورها مبنی بر وضعیت ایران، نه ایران را بدون‌مشکل اعلام‌کنند و نه سیاه‌نمایی کنند بلکه از فداکاری و ایثارگری، صلابت و ایستادگی مردم بگویند و به‌نوعی نماینده خوبی برای ایران باشند.

نواب با بیان اینکه ما در کاروان‌ها فقط سخنرانی نداریم بلکه برنامه‌هایی توسط خود زائران نیز اجرا می‌شود، تصریح کرد: در کاروانی گاهی روحانی کاروان از بیان تجارب سایز زائران استفاده می‌کند. همچنین زمانی که زائران در ماه محرم در مکه و‌مدینه حضور دارند فرصتی برای انجام اعمال اضافه وجود دارد و در برنامه فرهنگی وقت زائر هم پر می‌شود و می‌تواند به‌خوبی از این زمان استفاده کند.

وی در ادامه به موضوع انتقال قربانی‌های حجاج به کشور اشاره کرد و گفت: صحبت‌هایی در این زمینه با طرف سعودی انجام شده و‌موافقت‌هایی نیز صورت گرفته است اما هنوز تحقق آن برای سال جاری قطعی نشده است.

نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت در پایان به زائران توصیه کرد که حضور در عربستان را برای عبادت غنیمت بشمارند و خاطرنشان کرد: به زائران بیت‌الله الحرام توصیه می‌کنم حال که ۱۳ سال منتظر بودید و امروز فرصت طلایی در اختیارتان است، از این فرصت به خوبی استفاده کرده و برای هموطنان نیز دعا کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن